Mieszkaniec Kościerzyny z ogólnopolskim sukcesem. Szymon Sutor z nominacją do "Fryderyków" w kategorii Fonograficzny Debiut Roku - Jazz

Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska
JAZZy Shots
Szymon Sutor - kompozytor, aranżer, dyrygent. Laureat IX oraz X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Mieszkaniec Kościerzyny, który w w 2015 roku zdobył zaszczytny tytuł Osobowości Roku w plebiscycie “Dziennika Bałtyckiego” w kategorii Kultura może mówić o dużym sukcesie - otrzymał nominację do "Fryderyka".

„Fryderyk” to prestiżowa nagroda muzyczna przyznawana w Polsce od 1995. Od 1999 przyznaje ją powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Szymon Sutor to utalentowany kompozytor. Na swoim koncie posiada wiele kompozycji zarówno na aparat kameralny, jak i symfoniczny, w tym czteroczęściową mszę „Missa de Beata Maria Virgine” na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, trio jazzowe oraz solistów. Współautor kompozycji „The Lost Seasons” inspirowanej dziełem „The Four Seasons” A. Vivaldiego wykonanej premierowo podczas szczytu klimatycznego ONZ 2018 w Katowicach. Kierownik muzyczny oraz dyrygent koncertu symfonicznego „Świat Mistrza Beksińskiego”, którego premiera miała miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Kompozytora charakteryzuje swobodne łączenie muzyki poważnej z jazzową, cechujące przedstawicieli trzeciego nurtu. Wszechstronność stylistyczna przekłada się na wielobarwność oraz oryginalność jego muzyki.

W 2019 roku ukazał się debiutancki album Szymona Sutora „Jazz Septet & String Orchestra”, którego gościem specjalnym jest czołowy polski muzyk, saksofonista Adam Pierończyk. Album ten znalazła się w rankingu „10 najlepszych płyt jazzowych 2019 roku” portalu Polska Płyta/Polska Muzyka.

- Moja pierwsza styczność z muzyką miała miejsce właśnie w Kościerzynie - mówi Szymon Sutor. - Mając 7 lat zaczynałem swoje pierwsze lekcje na fortepianie. Bardzo dobrze wspominam okres w 'Big band Freddens' i praca z panem Zygfrydem Daszkowskim. W tym młodym wieku była to ważna lekcja muzyki, a także rozwój wrażliwości muzycznej, co zawsze będę pozytywnie wspominał.

zmiany w 2020 roku

Spod Ekranu. 365 recenzja wideo

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie