Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla Młodych. Z dopłatą? Kiedy ruszy program rządu

Ł.Kłos, S.Zięba
Na zdjęciu: Osiedle Wiszące Ogrody w Gdańsku.
Na zdjęciu: Osiedle Wiszące Ogrody w Gdańsku. P. Świderski/archiwum DB
Eksperci rynku nieruchomości ostrzegają, że MdM odniesie skutek wyłącznie w największych miastach kraju, bo w mniejszych deweloperzy niechętnie inwestują. Na biurko prezydenta RP trafił właśnie projekt ustawy wprowadzającej "Mieszkanie dla Młodych" - sztandarowy program rządu Donalda Tuska, który zakłada system dopłat do zakupu pierwszych mieszkań dla rodzin i singli.

Zwolennicy przekonują, że poprzez system dopłat ułatwi się młodym przejście na swoje. Krytycy ripostują, że z programu skorzystają tylko nieliczni.

Dopłaty w ramach "Mieszkania dla Młodych" otrzymają osoby w wieku do 35 lat, zarówno małżeństwa, jak i single czy osoby żyjące w nieformalnym związku. Kupując mieszkanie z dopłatą, nie można być właścicielem innego mieszkania czy domu. Jednak ten warunek obowiązuje tylko do momentu nabycia nieruchomości z dopłatą. Rządowym dofinansowaniem objęte będą mieszkania do 75 m kw. oraz domy nie większe niż 100 m kw. Jednak bezwzględnie muszą to być lokale nabyte na tzw. rynku pierwotnym, czyli nowe, od dewelopera. I to właśnie ten warunek wzbudza największe kontrowersje.

Eksperci rynku nieruchomości, ale też i samorządowcy niezmiennie od miesięcy ostrzegają, że MdM odniesie skutek wyłącznie w największych miastach kraju - w mniejszych miejscowościach czy na wsiach deweloperzy niechętnie inwestują. Świadczą o tym chociażby dane Głównego Urzędu Statystycznego: w 2011 r. aż w 198 powiatach, na 379 istniejących, deweloperzy nie rozpoczęli budowy ani jednego mieszkania, w kolejnych 80 ich aktywność była znikoma.

Ministerstwo Transportu jednak jest przekonane, że właśnie ukierunkowanie programu na rynek pierwotny rozbudzi małe, lokalne rynki nieruchomości: - Wsparcie kierowane na rynek pierwotny wyzwoli nowe inwestycje mieszkaniowe również w miejscowościach, gdzie w ostatnim czasie nie było tego typu przedsięwzięć. Potwierdziły to opinie firm budowlanych i deweloperskich, które brały udział w konsultacjach społecznych ustawy. W szczególności może to być szansa rozwoju dla małych firm lokalnych - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu.

Bez podpisu prezydenta MdM pozostaje wciąż tylko projektem na papierze. Kiedy Bronisław Komorowski zajmie się ustawą i czy ta ostatnia trafia w potrzeby współczesnego rynku nieruchomości - CZYTAJ więcej w czwartkowym (31.10/1.11.2013) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego", gdzie zamieściliśmy pełną wersję tekstu.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki