Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Trójmieście drożeją. Kwiecień rekordowy w skali kraju

MT
Przemyslaw Swiderski
W kwietniu 2023 r. wzrosła średnia cena metra kwadratowego w sześciu z siedmiu największych metropolii. Rekordzistą podwyżek było Trójmiasto, gdzie mimo podwyżek sprzedaje się coraz więcej mieszkań.

W kwietniu 2023 r. wzrosła średnia cena metra kwadratowego w sześciu z siedmiu największych metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W zasadzie od lutego średnia mocno pnie się w górę. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w kwietniu rekordzistą podwyżek było Trójmiasto, gdzie średnia cena metra kwadratowego podskoczyła aż o ok. 5 proc.! Wysokie podwyżki odnotowano także w Krakowie (o 4 proc.) i Łodzi (o 3 proc.).

Ceny rosną, popyt także

Mieszkania w Trójmieście drożeją. Kwiecień rekordowy w skali kraju

W I kwartale 2023 r. liczba sprzedanych mieszkań była wyższa niż kwartał wcześniej. Na rynek powrócił optymizm a nastroje użytkowników rynku poprawiły się. Deweloperzy sprzedali w Trójmieście prawie 1,5 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym o 13 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Podobny rezultat sprzedaży został osiągnięty w II kwartale 2022 r.

Mieszkania w Trójmieście drożeją. Kwiecień rekordowy w skali kraju
Mieszkania w Trójmieście drożeją. Kwiecień rekordowy w skali kraju

- Optymizm powrócił na rynek mieszkaniowy, sprzedaż wzrosła, m.in. dzięki poluzowaniu polityki kredytowej i obietnicy rządowej związanej z „Bezpiecznym Kredytem 2%”. Większa aktywność po stronie popytowej daje „oddech” branży deweloperskiej i stabilizuje sytuację firm w kontekście chociażby utrzymania zatrudnienia. Równolegle obserwujemy, że podaż mieszkań będących w ofercie sprzedaży spadła i wszystko wskazuje na to, że dalej będzie się kurczyć. Ze względu na to, że rynek nadal jest zmienny, a cykl planowania i realizacji inwestycji trwa kilka lat, deweloperzy będą ostrożnie podejmować decyzje dot. rozpoczynania nowych projektów i budów. Trudno więc prognozować i wyciągać jednoznaczne wnioski z relatywnie pozytywnych wyników I kwartału. Niewątpliwie, wysokie koszty wytworzenia, na co składają się wysokie ceny materiałów budowlanych, wykonawstwa i energii oraz wysoka nadal inflacja, mogą powodować dalszą presję cenową – mówi Magdalena Wróbel, Dyrektor Oddziału Trójmiejskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Na rynku dominowali nadal klienci gotówkowi, warto jednak podkreślić, że w kolejnych kwartałach możemy spodziewać się wzrostu popytu kredytowego, po części związanego ze zmianą bufora ostrożnościowego z 5 proc. na 2,5 proc., ale przede wszystkim z wysoce prawdopodobnym uruchomieniem nowego programu mieszkaniowego „Bezpieczny Kredyt za 2%”.

Po stronie nowej podaży nadal możemy obserwować ograniczenia, jeśli chodzi o nowe inwestycje. W I kwartale bieżącego roku wprowadzono do oferty zaledwie kilkaset mieszkań. Jest to po części związane z wysokim poziomem wprowadzeń w II kwartale minionego roku, co spowodowało, że obecna oferta nadal jest na poziomie około 8 tys. jednostek. Jednak poprawiająca się relacja popytu i podaży sprawiła, że wskaźnik wyprzedaży oferty wrócił bliżej poziomu równowagi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki