Mieszkania Plus powstaną na działkach kolejowych koło Stadionu Energa Gdańsk

Maciej Pietrzak, Przemysław Zieliński
Program „Mieszkanie Plus” to jeden ze sztandarowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości
Program „Mieszkanie Plus” to jeden ze sztandarowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości 123rf
Udostępnij:
Zawarte na targach w Poznaniu porozumienie otwiera drogę do realizacji programu „Mieszkania Plus” w 17 atrakcyjnych lokalizacjach na działkach należących do kolei w 10 miastach Polski. Na tej liście jest także Gdańsk.

Umowa BGK i PKP dotyczy dwóch działek przy ul. Kochanowskiego, naprzeciwko Stadionu Energa Gdańsk, po drugiej stronie torów kolejowych. Ile będzie mieszkań, na tym etapie jeszcze nie wiadomo.

- Grunty te będą teraz poddane szczegółowym analizom ekonomicznym i prawnym, w tym pod kątem chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów zagospodarowania. Ewentualna liczba mieszkań, jakie mogą powstać na tym terenie, będzie znana po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych - informuje Justyna Kwiek z zespołu ds. komunikacji BGK Nieruchomości.

Następnym krokiem w ramach realizacji programu „Mieszkanie Plus” będzie ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej i technologiczno-materiałowej. BGK szukać będzie rozwiązań projektowych, które zapewnią wysoką jakość budynków przy koszcie budowy nieprzekraczającym 2 tys. zł za metr kwadratowy.

Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, koszt czynszu w mieszkaniach z programu ma wynosić od 10 do 20 zł miesięcznie za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść natomiast ok. 12 - 24 zł za m kw.

Wróci SKM-ka do Nowego Portu?

Realizacja programu przy ul. Kochanowskiego może być także kolejnym argumentem w sprawie przywrócenia regularnych kursów pociągów SKM na linii kolejowej 249 prowadzącej do Nowego Portu. Władze miasta i przewoźnika wróciły jesienią do rozmów na temat tego zawieszonego w 2002 roku połączenia w związku z planowaną w Letnicy budową osiedla mieszkaniowego dla ok. 10 tys. osób przez dewelopera Robyg. Inwestycja ta ma ruszyć jeszcze w 2017 roku.

Obecnie kolejki SKM na wspomnianej trasie uruchamiane są tylko przy okazji wielkich imprez na stadionie, takich jak mecze reprezentacji. Infrastruktura torowa zrewitalizowana w 2012 r., w związku z Euro, jest w dobrym stanie, jeśli linia miałaby służyć jednak na co dzień mieszkańcom, to konieczny jest jednak gruntowny remont peronów Nowe Szkoty czy Kolonia.

Mieszkania Plus na Pomorzu

W sumie resort budownictwa przy współpracy z wojewodą wytypował do Mieszkania Plus na Pomorzu działki o łącznej powierzchni ponad 330 ha. Grunty są rozłożone we wszystkich powiatach, z wyjątkiem Sopotu. Nie wszystkie nadają się pod zabudowę mieszkaniową. Największą liczbę gruntów do programu (111 ha) wytypowała Agencja Nieruchomości Rolnych.

W Gdyni władze w październiku porozumiały się z rządem w sprawie wykorzystania ponad 7-hektarowej działki w północnej części miasta, gdzie miałoby powstać nawet 500 mieszkań.

Czytaj również: 500 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus ma powstać w Gdyni [ZDJĘCIA]

Rozmowy o możliwości przystąpienia do programu trwają także w innych pomorskich miastach. W Malborku pod koniec lutego ma się odbyć spotkanie z wiceministrem Kazimierzem Smolińskim, na które zostaną zaproszeni radni chcący poznać szczegóły i zasady obowiązywania programu. Być może w marcu zostanie podjęta uchwała intencyjna o woli udziału w programie.

Pelplin był pierwszy

Pelplin pierwszy dołączył do programu Mieszkania Plus. Radni przyjęli już uchwałę w tej sprawie, a do miejscowego urzędu wpłynęło ponad 300 wniosków z Polski i z zagranicy od osób zainteresowanych lokalami. Tych ma powstać około 170, a pierwszy z sześciu zaplanowanych bloków może stanąć jeszcze w tym roku.

- Chciałbym, żeby to były budynki nieodbiegające standardem od nowoczesnych obiektów - zaznacza Patryk Demski, burmistrz miasta i gminy Pelplin. - Mieszkanie Plus musi wyrastać ponad budownictwo komunalne.

Władze Pelplina podpisały już także list intencyjny z BGK Nieruchomości.

Czytaj więcej na ten temat: Pelplin i Starogard bedą budować „Mieszkania Plus”. Podpisano list intencyjny [ZDJĘCIA]

Gdy inwestycja będzie mieć gwarancje finansowe, zostanie powołana spółka, która po wystąpieniu o pozwolenie na budowę zajmie się jej realizacją. Niewykluczone, że budowlańcy rozpoczną prace jeszcze w kwietniu.

- Rząd postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi, których nie stać na kupno, wynajem mieszkania na wolnym rynku. Mieszkania mają trafić do rodzin, które mają zbyt wysokie dochody, aby dostać mieszkanie komunalne, a zbyt małe, żeby wziąć kredyt na mieszkanie - mówił podczas niedawnej nadzwyczajnej sesji w Pelplinie Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Program „Mieszkanie Plus” to jeden ze sztandarowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości:

Wideo: TVN24/ x-news

Współpraca: (js)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fajnie
A kiedy mozna liczyc na rozpoczecie budowy takich mieszkan w Slupsku i okolicach Slupska.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie