Dziennik Bałtycki

Twój reporter

WINIETA
  Mieszkańcy Pogórza jeżdżą polnymi drogami

  Mieszkańcy Pogórza jeżdżą polnymi drogami

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - To po prostu absurd. Mieszkamy w nowoczesnym mieście, a dojechać można do nas tylko polną drogą - żali się Bożena Lenc, mieszkanka ul. Żelaznej na Pogórzu. - W zeszłym tygodniu wezwałam karetkę pogotowia. Samochód nie mógł do nas dojechać, bo ugrzązł w błocie. Lekarka musiała z sanitariuszem nieść moją mamę do karetki na rękach.
  Przy ulicy Żelaznej stoi się siedem domków jednorodzinnych, mieszkają tam głównie osoby starsze. - Z naszym problemem od dwóch lat zwracamy się do rady dzielnicy, radnych miejskich i do Urzędu Miasta Gdyni. Miasto zaproponowało nam kiedyś, że pokryje 70 procent kosztów inwestycji, ale mieszkańcy musieliby dopłacić resztę - opowiada pani Bożena. - Nie było nas na to stać, więc odmówiliśmy.

  - To specjalny tryb prowadzenia inicjatyw lokalnych społeczności - wyjaśnia Maciej Karmoliński, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
  - Niektóre zadania wykonywane są poza kolejnością, ale w takim wypadku mieszkańcy muszą wyłożyć pewną sumę pieniędzy. Jeśli chodzi o Żelazną, było to 30 procent. Miasto ma w swoich planach różne inwestycje i są wśród nich priorytety. Osiedlowych ulic, które wymagają inwestycji, jest jeszcze w mieście bardzo dużo.

  Okazuje się jednak, że problem leży gdzie indziej. Miasto chciało pomóc mieszkańcom już jakiś czas temu, ale zastrzeżenia zgłosili przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej im. Komuny Paryskiej. Obawiają się, że jeśli Żelazna zostanie utwardzona, dojazd do osiedla od ulicy Steyera może być utrudniony.

  - Mieszkańcom pozostaje pisanie podań do Zarządu Dróg i Zieleni z prośbą o poprawę nawierzchni drogi tymczasowej - informują urzędnicy z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Gdyni.

  - Rozmawiałam z radą dzielnicy. Obiecali nam pomóc, ale czy coś zdziałają? - zastanawia się pani Bożena.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo