Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Orla protestują przeciwko rozbudowie chlewni. Protest trafił do Urzędu Marszałkowskiego

E. Okoniewska, J. Surażyńska
Protestują przeciwko rozbudowie chlewni w Orlu
Protestują przeciwko rozbudowie chlewni w Orlu freeimages.com
Wielu mieszkańców Orla obawia się, że ich życie stanie się koszmarem. Problemem jest planowana rozbudowa chlewni. Protest w tej sprawie trafił już do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Kilkadziesiąt osób podpisało się pod pismem w sprawie wydania pozwolenia na hodowlę więcej niż 750 świń w miejscowości Orle.

- Obszar, na którym znajduje się chlewnia wraz z przyległymi do niego i otaczającymi go jeziorami, stanowi unikatowy, lokalny ekosystem, który jest miejscem życia mieszkańców kilku wsi, wypoczynku setek rodzin, właścicieli działek rekreacyjnych - informują członkowie stowarzyszenia Wietcisa. - Bliskość chlewni w stosunku do zabudowań mieszkalnych wsi oraz bliskość pól i łąk, na które wylewana jest gnojowica, powoduje, że życie mieszkańców i ludzi wypoczywających na działkach rekreacyjnych staje się koszmarem.

Czytaj: Suchorze. Powstaje potężne centrum hodowli trzody chlewnej. Chlewnie na 40 tys. świń

Jak podkreślają mieszkańcy, gmina Liniewo jest miejscem, w którym wiele osób żyje z agroturystyki i turystyki . Ich gospodarstwa są położone przy jeziorach, lasach, obszarach Krajobrazu Chronionego i Natury 2000. Rozbudowa chlewni może negatywnie wpłynąć na ich działalność.

„Określenie »więcej niż 750 stanowisk dla macior« jest bardzo nieścisłe, bo może to być 751 stanowisk lub kilka tysięcy, albo nawet kilkanaście - piszą mieszkańcy. - To jest szalona różnica”.

Obecnie trwa postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia.

Czytaj: Ferma na tysiąc świń, chlewik na dwie sztuki. ASF krąży w zatrważającym tempie

- Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły skargi i sprzeciwy mieszkańców oraz stowarzyszenia Wietcisa, sugerujące niewłaściwe prowadzenie działalności bez wymaganego pozwolenia - mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Gdańsku. - Wcześniej urząd nie miał żadnych informacji o nieprawidłowym funkcjonowaniu. Pozwolenie zintegrowane nie zostało jeszcze wydane. Ferma musi spełniać wszystkie wymagania z zakresu ochrony środowiska. Istnieje niestety problem braku uregulowań prawnych w zakresie uciążliwości zapachowych związanych z funkcjonowaniem instalacji z różnego rodzaju działalności, w tym również hodowli świń. Prace nad prawnym uregulowaniem podejmowane są od wielu lat, jednak wieloaspektowość tego problemu powoduje, że do chwili obecnej nie ma jednolitego prawodawstwa w tym zakresie.

Ministerstwo Środowiska opracowało jednak kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej, który zawiera zbiór praktyk i działań przyjaznych środowisku, których zastosowanie może przyczynić się do ograniczenia tych uciążliwości.

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki