Mieszkańcy nie chcą rozbudowy portu lotniczego

  Mieszkańcy nie chcą rozbudowy portu lotniczego

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Do protestu szykują się mieszkańcy wsi leżących w sąsiedztwie gdańskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie - rozbudowa lotniska spowoduje zamknięcie ul. Słowackiego od strony gminy Żukowo. Tym samym ludzie zostaną pozbawieni wygodnego dojazdu do obwodnicy i Gdańska Wrzeszcza.
  W zamian proponuje im się dłuższy dojazd zmodernizowaną ul. Nowatorów. Rada Miejska w Żukowie i burmistrz popierają mieszkańców, którzy domagają się alternatywnego połączenia drogowego - wytyczenia nowego przebiegu ulicy Słowackiego.
  15 tys. - tyle średnio na dobę pojazdów jeździ ul. Słowackiego przy lotnisku
  - Zanim zaczniemy protesty, chcemy poznać stanowisko wszystkich mieszkańców, dlatego 22 października o godzinie 18 organizujemy w strażnicy w Baninie spotkanie - zaprasza zainteresowanych Mirosław Żeromski, radny z Banina. - Przedstawimy dotychczasowy stan prac oraz propozycje naszej akcji protestacyjnej.

  Rozbudowa gdańskiego Portu Lotniczego ma się rozpocząć w 2009 roku.
  Realizacja tej inwestycji spowoduje poważne uciążliwości dla mieszkańców Rębiechowa, Banina, Pępowa, Miszewa i okolic. Wiąże się z zamknięciem ul. Słowackiego wzdłuż lotniska i skierowaniem ruchu samochodowego przez ul. Nowatorów i Budowlanych. Na skrzyżowaniu tych ulic ma powstać jednopasmowe rondo.

  - Nikt nie policzył, ile pojazdów jeździ obecnie ulicą Słowackiego przy lotnisku - kontynuuje M. Żeromski . - My oszacowaliśmy, że jest to 14 do 15 tysięcy samochodów na dobę. Gdy te pojazdy zaczną jeździć ulicą Nowatorów, spowoduje to tworzenie się korków na skrzyżowaniach ulic Nowatorów z Budowlanych, Budowlanych ze Słowackiego oraz znaczne wydłużenie czasu dojazdu do Gdańska i obwodnicy Trójmiasta.

  O zamknięciu ul. Słowackiego mieszkańcy dowiedzieli się wiosną. Wypełnili 200 ankiet, w których wyrazili swoje opinie i obawy dotyczące wpływu rozbudowy lotniska na środowisko i warunki życia. Domagali się m.in. budowy alternatywnej ulicy, zastosowania urządzeń przeciwhałasowych i zaniechania lotów nocnych.

  - Wnosiliśmy w imieniu Rady Miejskiej o poszanowanie wniosków mieszkańców - mówi burmistrz Albin Bychowski. - Na ostatnim spotkaniu z władzami Gdańska spytałem, czy byłoby możliwe poprowadzenie nowej ulicy Słowackiego tak, by łączyła się na węźle Matarnia z drogą krajową numer 6. Wówczas z drogi krajowej byłby zjazd do lotniska albo do Wrzeszcza. Usłyszeliśmy, że miasto nie ma w planach nowej ulicy Słowackiego. Po tym spotkaniu poczuliśmy wielki niesmak.

  Według "Raportu o oddziaływaniu na środowisko rozbudowy Portu Lotniczego", inwestycja ta spowoduje duże utrudnienia dla okolicznych mieszkańców. Zalecono rozpatrzenie budowy nowego przebiegu ul. Słowackiego, od lotniska do drogi nr 20 (Chwaszczyno - Żukowo), oraz budowy ekranów i specjalnych zabezpieczeń akustycznych.

  Uwagi do raportu złożyły liczne organizacje i przedstawiciele samorządów, m.in. rady sołeckie Banina, Rębiechowa, Pępowa, Miszewa, Urząd Gminy Żukowo, strażacy, szkoły, ZK-P Banino oraz przedsiębiorcy z Banina, Miszewa i Rębiechowa. Pominięto je.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie chcą ? !!!

  mieszkaniec Banina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Tonie jest prawda-nie chodzi o sprzeciw w sprawie rozbudowy.My(jestem mieszkańcem Banina)nie zgadzamy się na zamknięcie ul.Słowackiego.Żądamy odtworzeenia ulicy w przzebiegu omijającym nowy terminal.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie chcą ? !!!

  mieszkaniec Banina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Tonie jest prawda-nie chodzi o sprzeciw w sprawie rozbudowy.My(jestem mieszkańcem Banina)nie zgadzamy się na zamknięcie ul.Słowackiego.Żądamy odtworzeenia ulicy w przzebiegu omijającym nowy terminal.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo