Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Kartuzy niezadowoleni z odbioru odpadów szklanych. Czy mają rację?

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Czytelnicy interweniują w sprawie częstotliwości i sposobu odbioru odpadów komunalnych w gminie Kartuzy.
Czytelnicy interweniują w sprawie częstotliwości i sposobu odbioru odpadów komunalnych w gminie Kartuzy. UM Kartuzy
Już od jakiegoś czasu trafiają do redakcji monity mieszkańców gminy Kartuzy w sprawie częstotliwości, a także sposobu odbioru odpadów komunalnych, najczęściej szklanych.

Pierwsze sygnały od niezadowolonych mieszkańców trafiły do nas pod koniec marca, potem w kwietniu, a w maju dotarło ich jeszcze więcej.

- Było wyraźnie powiedziane, że jeśli zakupimy pojemniki na szkło, to w razie przepełnienia takiego pojemnika, możemy pozostałe odpady zostawić w worku i je odbiorą - mówi zdenerwowany pan Hubert, mieszkaniec Kartuz. - Tymczasem miesiąc temu i w tym miesiącu podobnie, panowie z firmy wywozowej zabrali wyłącznie to, co było w pojemniku, szkło w worku zostało na posesji.

Jak dodaje rozżalony pan Hubert, panie w jego gospodarstwie domowym - żona i dwie córki, bardzo często (prawie codziennie) kupują ogórki konserwowe w słoikach, groszek z marchewką czy koncentraty pomidorowe.

- Gromadzi się tych opakowań mnóstwo, a potem jeszcze tego nie biorą? O co tu chodzi? Pamiętam jak sam burmistrz mówił, że trzeba na szkło zakupić pojemnik, ale w razie czego, można nadmiar wystawić w workach. Wystawiam, ale nie zabierają tego szkła! - dodaje mieszkaniec Kartuz.

Za rzadko odbierają szkło?

Inny problem, który sygnalizują nam czytelnicy, to zdecydowanie za mała częstotliwość odbioru odpadów szklanych.

Krystyna z Kartuz i Alicja z Kiełpina skarżą się, że w gminie Kartuzy zdecydowanie za rzadko odbierane są odpady szklane.

- Raz na dwa miesiące?! Przecież to nienormalne, kto ten harmonogram ustala? - pyta oburzona pani Alicja. - Czy nie można by tego jakoś z głową rozplanować? Plastiki można zgnieść i od razu mniej miejsca zabierają, a ze szkłem nic nie można zrobić - dodaje. Podobnych zażaleń mieliśmy więcej.

Jak to wygląda w innych gminach?

Sprawdziliśmy i okazuje się, że częstotliwość odbioru opakowań szklanych z posesji w innych gminach powiatu kartuskiego, wygląda podobnie. Najczęściej odbierane są w gminie Żukowo - co miesiąc, poza kilkoma w ciągu roku. W gminie Sierakowice - trzeciej co do wielkości w Kartuskiem, szkło odbierane jest jeszcze rzadziej niż w Kartuzach, bo co trzeci miesiąc. Podobnie jest w gminach Stężyca, Chmielno czy Sulęczyno. Natomiast w gminach Somonino i Przodkowo częstotliwość wywozu opakowań szklanych jest identyczna jak w Kartuzach. Reasumując, w gminie Kartuzy harmonogram wywozu szkła jest w miarę możliwości dostosowany do potrzeb mieszkańców i przy pojemniku 240 l spokojnie można w nim składować szkło przez dwa miesiące.

Co na te zażalenia Wydział Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w UM Kartuzy?

Sposób i harmonogram odbioru odpadów w gminie Kartuzy objaśniła Edyta Zientarska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kartuzach.

- Jeśli chodzi o odbiór odpadów szklanych, to zgodnie obowiązującym regulaminem uchwalonym przez radnych, mieszkaniec winien gromadzić je w przystosowanych do tego pojemnikach oznaczonych kolorem zielonym i wyłącznie takie pojemniki są przez firmy wywozowe opróżniane - objaśnia Edyta Zientarska. - To dlatego pozostałe szkło, wyniesione w workach, na posesjach zostaje. Pracownicy firm wywozowych są zobligowani do przestrzegania regulaminu i jeśli nawet wcześniej, w czasie, gdy dopiero wchodził w życie obowiązek posiadania zielonego pojemnika, przymykali na to oko i zabierali te odpady, to była to wyłącznie ich dobra wola. Teraz mają obowiązek zabierać z posesji wyłącznie odpady zgromadzone w zielonych pojemnikach.

Jak dodaje szefowa Gospodarki Odpadami w UM Kartuzy, nie jest też tak, że gmina każe czekać mieszkańcom z pozostawionym szkłem aż do kolejnego wywozu odpadów szklanych, czyli dwa miesiące.

- W gminie Kartuzy codziennie dostępne są dwa PSZOK-i w Kartuzach i w Kiełpinie, gdzie można w worku pozostałe, nadmiarowe szkło zawieźć. Wysypujemy je tam do kontenera, a worek wyrzucamy do kontenera na odpady sztuczne - mówi Zientarska.

Jak uzupełnia Edyta Zientarska, PSZOK-i otwarte są codziennie poza niedzielą. Dodatkowo PSZOK w Kartuzach przy ul. Sędzickiego czynny jest we wtorki aż do godziny 18, natomiast PSZOK w Kiełpinie pracuje do godziny 18 w środy.

- W PSZOK-ach przyjmiemy każdą dowolną ilość odpadów w ramach ponoszonych przez mieszkańców opłat - dodaje Edyta Zientarska. - Wystarczy mieć przy sobie deklarację, albo zapisać w telefonie jej numer i bez problemu pozbędziemy się nadmiaru szkła czy innych odpadów.

Do tego wcale nie musimy ich dźwigać w wielkim worku, wystarczy jadąc do pracy czy po zakupy, zabrać szklane opakowania w siatce czy reklamówce i w PSZOK-u wrzucić zawartość do pojemnika.

Nadmiar odpadów zmieszanych można wystawić w workach

Póki co, wyjątek stanowią odpady zmieszane.

- W tym przypadku, jeżeli pojemnik czarny, które też jest obowiązkowy, jest pełen, a odpadów jest więcej, można je wystawić w czarnym worku i firma wywozowa powinna je zabrać. Wciąż też odbieramy w workach opakowania metalowe i z tworzyw sztucznych - dodaje pani Edyta.

Edyta Zientarska wypowiedziała się również w kwestii częstotliwości odbioru odpadów komunalnych.

- Z tym jest trochę tak, jak zwykliśmy często powtarzać w różnych sytuacjach, że jeszcze nikt wszystkim nie dogodził i zawsze będą osoby, które chcą więcej, częściej inaczej - mówi kierowniczka kartuskiego wydziału gospodarki odpadami. - Dzwonią do nas ludzie, którzy żądają, aby częściej odbierać papier, inni chcą, aby to tworzywa sztuczne były częściej odbierane, a teraz domagają się, by zwiększyć częstotliwość odbioru szkła. Wszystkim nigdy nie dogodzisz. Osobiście uważam, że nasz regulamin i harmonogram wywozu odpadów jest dostosowany do potrzeb mieszkańców.

Podczas rozmowy z Edytą Zientarską padła też inna propozycja, by do nadmiaru szkła wykorzystać inny pojemnik, który akurat jest pusty.

- W takim przypadku, jeśli zostałby oklejony kartką z napisem szkło, firma wywozowa powinna go opróżnić, ponieważ znajdowałoby się w nim wyłącznie szkło, czyli surowiec, który ma być odebrany, a nie worki - dodaje szefowa gospodarki odpadami.

Pewnie jeszcze nie raz temat regulaminu i harmonogramu wywozu odpadów w tej czy innej gminie pojawi się w mediach, to nieuniknione. Zazwyczaj jednak skargi mieszkańców dotyczą wysokości opłat, niż częstotliwości i sposobu odbioru śmieci z naszych posesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki