Mieszkańcy Gdańska i gminy Stegna wkrótce będą mogli skorzystać z profilaktyki cukrzycy typu 2. W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę

Piotr KallalasZaktualizowano 
mat. prasowe
Mieszkańcy Gdańska i gminy Stegna wkrótce będą mogli skorzystać z profilaktyki cukrzycy typu 2. Docelowo projekt ma objąć przeszło 7 tys. osób, a ponad 1200 pacjentów skorzysta ze wsparcia konsultacyjnego.

Umowę w tej sprawie podpisała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka osoby aktywne zawodowo. Podpisywana umowa jest już kolejnym programem profilaktycznym, w którym bierze udział Gdańsk. Chodzi w nim głównie o podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie troski o własne zdrowie, promocję zdrowego stylu życia, a także wsparcie osób znajdujących się w grupie ryzyka - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Program zakłada trzystopniowe działania - badanie internetowe, pobranie krwi i wdrożenie konsultacji i poradnictwa medycznego.

Mieszkańcy na początku będą mogli wypełnić ankiety internetowe Findrisk określające ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, a następnie wybrane osoby zostaną skierowane na badania.

- Jeżeli okaże się, że osoba wypełniająca ankietę jest w grupie ryzyka i mieści się w widełkach wiekowych 35 - 64 lata to zaprosimy ją wtedy do testu tolerancji glukozy OGTT. Badanie pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy pacjent jest zdrowy, ma cukrzycę czy jest w tzw. stanie przedcukrzycowym, kiedy jeszcze możemy zadziałać i odwrócić ten proces

- podkreśliła Grażyna Cieślak, koordynatorka projektu.

Ankiety będą udostępnione dla mieszkańców w styczniu 2020 roku. Na terenie Gdańska i Stegny formularz ma dotrzeć do przeszło 65 tys. osób, a z tego przynajmniej 7271 osób zostanie zakwalifikowanych na wspomniane badania OGTT. Najważniejsza jest jednak ostatnia cześć programu.

Czytaj także

Finalnie około 1200 osób zostanie zakwalifikowanych do rocznego programu interwencji behawioralnej. W tym czasie pacjenci będą pod opieką dietetyków i fizjoterapeutów, co pomoże wprowadzić im radykalne zmiany w trybie życia i nawykach żywieniowych i tym samym poprawić stan zdrowia.

Program będzie kosztować przeszło 3,3 mln zł i zostanie prawie w całości pokryty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Natomiast 165 tys. wyłoży gmina. Wszelkie działania będą realizowane przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia do czerwca 2023.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie