Mieszkańcom Malborka i Tczewa brakuje nocnego pociągu z Trójmiasta do domu. Czy interpelacja radnego doprowadzi do korekty rozkładu jazdy?

Anna Szade
Z dworca Gdańsk Główny odchodzi wiele pociągów w kierunku Tczewa i Malborka, ale mieszkańcy chcieliby w weekendy połączenia około północy Przemysław Świderski
Malborczycy chcą uruchomienia późnowieczornego połączenia kolejowego z Trójmiastem, by można było w okresie letnim w weekend spokojnie wrócić po imprezie, koncercie, wycieczce do Malborka. Czy interpelacja radnego do burmistrza doprowadzi do korekty kolejowego rozkładu?

Długie letnie wieczory mieszkańcy Malborka chcieliby spędzać w Trójmieście. Nie da się ukryć, że tamtejsza oferta kulturalna jest dużo bardziej urozmaicona. A kto nie chce jechać swoim samochodem, a na pewno dotyczy to młodych, z nadzieją zerka na połączenie kolejowe. Niektóre są tak atrakcyjne, że przejazd z Malborka do Gdańska zajmuje raptem pół godziny. Cóż z tego, jeśli podczas pobytu nad Motławą, trzeba byłoby wciąż spoglądać na zegarek, bo nie byłoby jak wrócić. W przeszłości kursy po godzinie 22 zostały zlikwidowane, bo były nierentowne.

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym i dużą ofertą kulturalną Trójmiasta proszę o podjęcie negocjacji z władzami PKP o wprowadzenie nocnego pociągu umożliwiającego mieszkańcom Malborka powrót do domu. Proponuję na początek piątki i soboty w okresie wakacji - zwrócił się do burmistrza Malborka radny Robert Król.

Jeśli już po zakończeniu roku szkolnego, a więc np. w ostatnią sobotę czerwca młodzi ludzie chcieliby wypuścić się do Trójmiasta, ostatni bezpośredni pociąg powrotny mieliby o 21.55. Ciut później jest jeszcze połączenie z przesiadką w Tczewie o godzinie 22.45, ale to i tak dla niektórych zbyt wcześnie. Później dość długa przerwa, bo pierwszy poranny skład wyrusza z Gdańska o godzinie 4.47.

Nic dziwnego, że chcąc ulżyć mieszkańcom, włodarz prośbę przyjął i zapewnił, że zwrócił się już z tą sprawą do kolei.

- Pracujemy nad tematem, rozmawiamy. Marszałek województwa już podjął działania i koszty takiego przedsięwzięcia są policzone - informuje Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Jeśli do Malborka miałby w nocy zajeżdżać, jak przed laty, pociąg SKM i działoby się to każdego dnia, to kosztowałoby to około 240 tysięcy złotych. Dodajmy, że ten wydatek za wakacyjne połączenie miałby być pokryty z miejskiej kasy. - To jest dużo - przyznaje wiceburmistrz Wilk i dodaje żartem, że w takiej sytuacji taniej byłoby zapłacić za wynajęcie taksówek dla tych chętnych.

- Jest jeszcze ograniczona wersja tylko weekendowa. Ta miałaby kosztować nie więcej niż 100 tys. zł.

Władze Malborka zapewniają, że nie bagatelizują tematu, szukają jednak jak najtańszego rozwiązania tego kolejowego problemu.
- Nie wykluczamy, że jesteśmy gotowi wejść z finansowaniem, ale nie za takie pieniądze - wyjaśnia Jan Tadeusz Wilk. - Jest też taka sugestia, by trasę z Trójmiasta do Malborka obsługiwał skład TLK, bo obecnie dojeżdża do Tczewa.

Chodzi o pociąg odjeżdżający z Gdańska o godzinie 0.43, który dawałby szansę na ciut dłuższy pobyt uczestnikom trójmiejskich imprez.
- Niech się jednak określą Polskie Koleje Państwowe, ile to może kosztować - tłumaczy Jan Tadeusz Wilk.

Ten komunikacyjny problem dotyczy również tczewian. Radny miejski Łukasz Brządkowski poinformował w mediach społecznościowych, że złożył wniosek w biurze rady, by i włodarze Tczewa się nim zajęli, bo takie jest zapotrzebowanie. Jego zdaniem, sprawa nie dotyczy tylko osób imprezujących w Trójmieście, ale też pracujących przy organizacji różnych wydarzeń, których nie brakuje w sezonie letnim.

Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz animowaną wizualizację inwestycji:

Najtragiczniejsze wypadki na Pomorzu w 2018 r.:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie