MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mierzeja Wiślana. Teren pod budowę przekopu oficjalnie przekazany. Trwa przygotowanie harmonogramu prac budowlanych

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wizualizacja przekopu Mierzei Wiślanej
Wizualizacja przekopu Mierzei Wiślanej Urząd Morski w Gdyni
W piątek, 18 października, Urząd Morski w Gdyni przekazał teren, na którym ma powstać kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. W najbliższych dniach przyszły plac budowy zostanie zabezpieczony.

Wykonawca I etapu budowy przekopu Mierzei Wiślanej, konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o, obecnie pracuje nad harmonogramem prac budowlanych i dokumentami kontraktowymi, wymaganymi przed rozpoczęciem robót. Teren prac zostanie w najbliższych dniach zabezpieczony, z zachowaniem ciągłości komunikacji drogowej (kilkanaście tygodni po wycince drzew teren ten został udostępniony dla wszystkich).

Przypomnijmy, na początku października w Elblągu nastąpiło uroczyste podpisanie umowy między polskim rządem a przedstawicielami firm mających budować kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Koszt budowy pierwszego etapu to ponad 900 mln zł. Pierwsza faza projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" obejmuje realizację następujących zadań:

- budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej,

- budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym, budynkami technicznymi (wraz z instalacjami), parkingami, punktem widokowym, nowym układem drogowym z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą, sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, ujęcia wody podziemnej,

- budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym

Przeczytaj więcej informacji

Konsorcjum ma 32 miesiące na realizację inwestycji. W kolejnych etapach powstać mają: tor wodny na Zalewie Wiślanym, ma zostać przebudowany, istniejący tor wodny na rzece Elbląg, zbudowany ma zostać most obrotowy nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego oraz sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, robót instalacyjnych (odwodnieniowych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Ogłoszenie przetargu dotyczącego części II zaplanowane jest do końca roku.

Trwa głosowanie...

Czy przekop Mierzei Wiślanej powinien powstać?

Przypomnijmy, cała inwestycja zlokalizowana jest w granicach dwóch województw - pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W granicach województwa pomorskiego w gminie Sztutowo powstanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, tor wodny w północnej części Zalewu Wiślanego (granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego) oraz sztuczna wyspa (również w granicach Gminy Krynica Morska). W granicach województwa warmińsko-mazurskiego, w gminie Tolkmicko, zlokalizowana będzie południowa część toru wodnego na Zalewie Wiślanym oraz w granicach gminy Elbląg i miasta Elbląga - tor wodny na rzece Elbląg z przyległymi terenami lądowymi.

Mierzeja Wiślana. Usuwanie szuwarów w miejscu planowanego przekopu

Usuwają szuwar w miejscu przyszłego przekopu. Ciężki sprzęt ...

Przeciwko przekopowi protestują nie tylko ekolodzy, ale także część mieszkańców.

WSZYSTKO O PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ

Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz animowaną wizualizację inwestycji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki