Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a zakup nieruchomości

Sławomir Bobbe
Przed zakupem działki czy mieszkania w bloku, który dopiero zostanie zbudowany, warto upewnić się, czy w najbliższej okolicy nie powstanie choćby ruchliwa trasa. Odpowiedź poznamy dzięki sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przed zakupem działki czy mieszkania w bloku, który dopiero zostanie zbudowany, warto upewnić się, czy w najbliższej okolicy nie powstanie choćby ruchliwa trasa. Odpowiedź poznamy dzięki sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Andrzej Bartniak
Zakup mieszkania czy domu to często inwestycja na dziesiątki lat, dlatego warto przed dokonaniem transakcji zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wyjaśniamy, jakie informacje on zawiera i dlaczego dobrze jest się z nimi zapoznać.

Właśnie wprowadziłeś się do wymarzonego mieszkania. Cieszysz się wszystkim, nawet widokami za oknem. Twoja radość nie trwa długo. Na podwórko wkracza sprzęt ciężki. Okazuje się, że naprzeciw okien twojego salonu powstanie blok, który zasłoni ci niemal cały widok. Nie byłbyś zaskoczony, gdybyś wcześniej sprawdził miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Drugi przykład: krótko po przeprowadzce do nowego domu w cichej okolicy dowiadujesz się, że za parę miesięcy w pobliżu rozpocznie się budowa ruchliwej trasy. Pojawia się dylemat: przyzwyczaić się do niekorzystnego sąsiedztwa czy sprzedać mieszkanie, ale pewnie ze stratą.

Inna sytuacja: kupiłeś okazyjnie, na szybko, działkę i chcesz na niej wybudować 2-piętrowy dom. Wychodzi jednak na jaw, że działka ma nadal przeznaczenie rolne, a nie budowlane, a zmiana jest wprawdzie możliwa, ale na pewno załatwianie formalności potrwa miesiącami.

Przezorny zawsze zabezpieczony

Aby takich sytuacji uniknąć, przed podjęciem decyzji wiążącej na wiele lat, warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). To gmina lub miasto go uchwala. Jest to zatem akt prawa miejscowego, które obowiązujące jedynie na wskazanym obszarze.

MPZP składa się z 2 części: pierwsza jest opisowa (to uchwała), natomiast drugą stanowi grafika (rysunek lub mapa odzwierciedlające informacje zawarte w uchwale). Plan dotyczy obszaru zamkniętego granicami administracyjnymi gminy – nie może wychodzić poza ten rejon, lecz może odnosić się tylko do części tego obszaru, a nie jego całości.

Co znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Plan zawiera przepisy obowiązujące na konkretnym terytorium, które są podstawą do wydawania decyzji administracyjnych, np. decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu wydawana przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Z miejscowego planu można ponadto odczytać, jakie jest przeznaczenie poszczególnych gruntów rolnych i leśnych na cele inne niż rolnicze i leśne.

Dzięki MPZP można dowiedzieć się m.in., jakie jest przeznaczenie gruntów, np. tylko pod zabudowę jednorodzinną, bliźniaczą czy również pod bloki lub działalność przemysłową lub ile kondygnacji i jaką wysokość mogą mieć budynki, a także jaka ma być szerokość elewacji frontowej, jak ma być rozwiązana kwestia mediów, np. zaopatrzenia w wodę (wodociąg albo studnia) oraz kanalizacji.

Plan pozwala również na uzyskanie informacji, czy gmina chce zbudować w pobliżu działki drogę lub oczyszczalnię ścieków. Aby przekonać się, co jest na planie, wystarczy podać adres albo wybrać konkretne miejsce na mapie. Równie dobrze można znaleźć informacje po numerze działki, która nas interesuje.

Opłaty skarbowe za wydanie wyrysu i wypisu

Kto chce zapoznać się z treścią i danymi zawartymi w MPZP, powinien pofatygować się do urzędu gminy (miasta). Tam zazwyczaj w wydziale administracji budowlanej, biurze planowania przestrzennego, miejskiej (lub gminnej) pracowni urbanistycznej albo ich odpowiednikach przechowuje się plany. Samo przeglądanie MPZP na miejscu jest bezpłatne, jest on z reguły wyłożony do publicznego wglądu.

Zapłacić natomiast trzeba za wydanie wyrysu i wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o ile te dokumenty są potrzebne. Obecnie opłaty skarbowe od wypisu wynoszą 30 złotych – do 5 stron, a powyżej 5 stron – 50 złotych. W przypadku wyrysu trzeba zapłacić – jak to określają urzędy – „za każdą wchodzącą w skład wyrysu pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 – 20 złotych, ale nie więcej niż 200 złotych". Opłaty należy przekazać na rachunek bankowy gminy (miasta).

Miejscowy plan bez wychodzenia z domu

Czasami, aby tylko przejrzeć rysunki, nie trzeba wychodzić z domu. Wiele gmin udostępnia plany zagospodarowania przestrzennego na swoich stronach internetowych. Wówczas bez zbędnych formalności i za darmo można podejrzeć interesującą nas działkę.

Wideo

Materiał oryginalny: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a zakup nieruchomości

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie