Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca religijnego kultu

Maciej Wajer
Od czasów średniowiecza kult religijny odgrywał ważną rolę wśród mieszkańców kościerskiej ziemi.

Chrześcijaństwo na ziemie polskie dotarło wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I w 966 roku. Z upływem czasu rozprzestrzeniało się do najdalszych zakątków naszego kraju. O wielkiej roli kultu religijnego na polskiej ziemi świadczą liczne sanktuaria, kapliczki, a także krzyże zlokalizowane na rozdrożach dróg. Nie brakuje ich również na kaszubskiej ziemi.

Jak zaznacza ks. dr Leszek Jażdżewski w swojej publikacji poświęconej właśnie takim obiektom, nie stawiano ich bez powodu. Czyniono to w konkretnych intencjach. Jeśli chodzi o religijne początki na kościerskiej ziemi, to pierwsze informacje na ten temat pochodzą z XIII wieku. Wówczas pojawia się pierwsza wzmianka na temat budynku kościoła, który miał się znajdować na terenie obecnej nekropolii. W okresie średniowiecza istniał również drugi kościół, pod wezwaniem Św. Krzyża. Z biegiem lat, kościerska parafia sukcesywnie się rozrastała. Jednak nie brakowało również dramatycznych chwil, takich jak przejście wojsk szwedzkich przez Kościerzynę w XVI wieku. To właśnie wówczas spaleniu uległ kościół, który znajdował się w miejscu obecnego kościoła Św. Trójcy w Kościerzynie.

Z tą świątynią nierozerwalnie wiąże się kult maryjny, który jest mocno pielęgnowany do chwili obecnej, o czym świadczą konkursy poezji maryjnej, w których uczestniczą parafianie z całego Pomorza. Wspomniany kult wiąże się z obrazem Matki Bożej Kościerskiej, który jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej.

Pomimo trudności, które wynikały z utraty państwowości przez nasze państwo w drugiej połowie XVIII wieku, ośrodek kultu religijnego jakim była Kościerzyna, intensywnie się rozwijał. Była to między innymi zasługa księdza Jana Mullera, twórcy Zakładu Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Inny duchowny, ks. Augustyn Schwanitz sprowadził do Kościerzyny Siostry Elżbietanki. O przywiązaniu mieszkańców kościerskiego regionu do chrześcijańskiej wiary świadczy również budowa obecnej świątyni pod wezwaniem Św. Trójcy, która rozpoczęła się w 1914 roku, a zakończyła w 1917. Po odzyskaniu niepodległości i włączeniu Pomorza, a także ziemi kościerskiej, do niepodległego państwa polskiego, mieszkańcy miasta wraz ze swymi duszpasterzami doprowadzili do budowy Pomnika Chrystusa Króla oraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.

Ten pierwszy był wyrazem wdzięczności za uzyskanie suwerenności. Niestety, w czasie II wojny światowej, hitlerowscy okupanci doprowadzili do wysadzenia w powietrze. Symbole chrześcijańskiej religii stały się szczególnym punktem zainteresowania hitlerowców, którzy wszelkimi sposobami próbowali je niszczyć, dewastować oraz usuwać. Przykładem może być próba usunięcia figury Matki Bożej Anielskiej znajdująca się w Zakładzie Sióstr Urszulanek. Jak wspominała nieżyjąca już nauczycielka z Kościerzyny Bronisława Niedzielska, próba ta zakończyła się niepowodzeniem w postaci śmierci jednego z niemieckich żołnierzy. Podobny los, jaki spotkał Pomnik Chrystusa Króla, dotknął również wielu kapliczek oraz przydrożnych krzyży. Niestety, ofiarami niemieckiego najazdu stali się również kościerscy duchowni. Wielu spośród nich zostało zamordowanych przez okupantów.

Powojenny okres to czas charakteryzujący się próbą przywrócenia dawnej świetności tym miejscom kultu religijnego, które ucierpiały w czasie hitlerowskiej okupacji. Mieszkańcy wraz z duchownymi nie szczędzili czasu oraz trudu, by kaszubska ziemia, ponownie pokryła się religijnymi symbolami.

Rozwój kultu maryjnego szczególny rozkwit zaczął przeżywać, gdy proboszczem parafii Świętej Trójcy został ks. Marian Szczepiński. W efekcie jego starań, w roku kościerskiemu sanktuarium nadano tytuł Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin. Zwieńczeniem prac wspomnianego duchownego była koronacja obrazu z wizerunkiem Matki Bożej papieskimi koronami. To niecodzienne i historyczne wydarzenie miało miejsce w 1998 roku. Cztery lata później, parafianie mieli okazję wziąć udział w kolejnym, doniosłym wydarzeniu, którym była koronacja, również papieskimi koronami, XV-wiecznej piety Matki Bożej Bolesnej znajdującej się w kościele Sióstr Niepokalanek.

Warto wspomnieć, że w efekcie tego wydarzenia parafia Świętej Trójcy zapisała się w historii Kościoła Katolickiego, ponieważ jest jedyną parafią w Europie, na terenie której znajdują się dwa sanktuaria, w których znajdują się obiekty koronowane papieskimi koronami. Warto też wspomnieć, że z inicjatywy księdza Mariana Szczepińskiego, kopia cudownego obrazu peregrynowała po całym obszarze dekanatu kościerskiego. O wielkim przywiązaniu wiernych z Kościerzyny do postaci Maryi świadczy fakt, że w roku 2004 Matka Boża Kościerska Królowa Rodzin została oficjalnie patronką miasta. W czasie uroczystej sesji Rady Miasta ksiądz dr Eugeniusz Stencel mówił o tym wydarzeniu w następujący sposób:

Kościerzyna przeżywa dzisiaj swój wielki dzień. To wydarzenie karze się głęboko zastanowić nad jego wymową. Przed wiekami święci patronowali bramom miast, by strzec i ochraniać miejscową ludność. Patronat Matki Bożej nad Kościerzyną świadczy o randze tego miasta. 

W przygotowaniu tego artykułu autor korzystał z publikacji ks. dra Leszka Jażdżewskiego „Krzyże i kapliczki na terenie gminy Kościerzyna”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki