reklama

Miejsca religijnego kultu w powiecie kościerskim

Maciej WajerZaktualizowano 
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skorzewie jest jedną z najmłodszych w powiecie kościerskim. Wcześniej miejscowość ta należała do parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. Wszystko radykalnie się zmieniło na początku lat 80.

minionego stulecia. W roku 1983 biskup chełmiński wydał dekret, który dotyczył utworzenia nowej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej proboszczem został ks. Marian Szczepiński. Już rok później było wiadomo, w jakiej części wsi powstanie przyszła świątynia. Ziemię pod jej budowę przekazali państwo Chylewscy. Parafii przekazano również ziemię pod cmentarz, której właścicielami byli państwo Makuratowie. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w Skorzewie znajduje się też miejsce, gdzie spoczywają ciała osób, które zmarły w wyniku zarazy. Jest ono zlokalizowane w lesie przy drodze prowadzącej z Kościerzyny do Skorzewa. W początkowej fazie funkcjonowania nowej parafii, msze święte były odprawiane w sali Ochotniczej Straży Pożarnej, a także w domu państwa Formelów. Jak zaznacza ks. dr Leszek Jażdżewski, w tym miejscu odbywały się także lekcje religii dla dzieci oraz młodzieży. Nową świątynię oficjalnie konsekrowano w 1989 roku. Wydarzenie to zbiegło się z peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Kult maryjny w tej miejscowości był i jest bardzo silny. Świadczą o tym liczne pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską. Kiedy ks. Marian Szczepiński objął parafię Św. Trójcy w Kościerzynie, w Skorzewie funkcję proboszcza powierzono księdzu Alfonsowi Makowskiemu. Z jego inicjatywy do nowej świątyni zostały sprowadzone organy. Natomiast mieszkańcy ufundowali nowe dzwony, które zostały poświęcone w 1992 roku przez biskupa Jana Bernarda Szlagę. Po koniec lat 90. XX wieku funkcję proboszcza przejął ks. Ryszard Górny. W czasie pełnienia swojej posługi doprowadził do powstania stacji Drogi Krzyżowej, a także sprowadzenia nowych organów, które przybyły aż z Włoch.

Warto nadmienić, że na terenie parafii występują też liczne krzyże oraz kapliczki. Jedna z nich została wybudowana w formie groty ku czci Matki Bożej z Lourdes. Pomysłodawcą jej wybudowania był wspomniany wcześniej ks. Górny. Figura Matki Bożej została przywieziona właśnie z Lourdes przez miejscowych parafian. Trzeba też wspomnieć o kapliczce Serca Pana Jezusa, którą wykonał mieszkaniec Skorzewa. Przy plebani znajduje się też kapliczka Miłosierdzia Bożego. Niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu całej parafii było ufundowanie i postawienie tablicy pamięci poświęconej Janowi Pawłowi II. Na koniec warto też dodać, że od kilku lat w Skorzewie odbywają się Biegi Pamięci Jana Pawła II, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy powiatu kościerskiego, ale całego Pomorza.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie