Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca religijnego kultu cz. V.

Maciej Wajer
Pierwsze wzmianki na temat parafii w Rekownicy pochodzą z XVI wieku.

Jedną z najstarszych parafii na terenie powiatu kościerskiego jest parafia w Rekownicy. Pierwsze wzmianki na jej temat mówią, że w pierwszej połowie XVI wieku należała ona do parafii kościerskiej. Wiemy również, że we wspomnianym wcześniej stuleciu funkcjonował w tej miejscowości kościół katolicki. Warto jednak zaznaczyć, że była to filia świątyni działającej w Kościerzynie. O tym fakcie wspominają między innymi M. Biskup i A. Tomczak w publikacji „Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI wieku”. Kościół ten jednak miał ulec zniszczeniu ze względy na swój wiek. Katolicki obiekt wkrótce został zastąpiony przez świątynię protestancką, co nie jest dziwne, ze względu na fakt, iż miejscowości należała do właściciela wyznania protestanckiego. Jednak pod koniec siedemnastego stulecia, pełniła ona już funkcję obiektu katolickiego. Zmiana tego stanu rzeczy była spowodowana faktem, że ówcześni właściciele wsi zdecydowali się przejść na katolicyzm.

Jeśli chodzi o stosunki wyznaniowe w Rekownicy, to w okresie zaborów, mieszkańcy reprezentowali zarówno wyznanie katolickie, jak i ewangelickie. Parafia w Rekownicy uzyskała pełną samodzielność dopiero w latach 30. XX wieku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obecny kościół w Rekownicy został wybudowany na początku minionego stulecia. W świątyni znajdują się zabytkowe obiekty, do których należą między innymi monstrancja oraz kielich. Ich pochodzenie datuje się na XVIII wiek.

W okresie, o którym mowa, przewaga katolików była już dość wyraźna. Z pewnością miało to związek z tym, że ziemie te należały już do niepodległego państwa polskiego. W parafii było ponad 800 katolików, natomiast ewangelików było nieco ponad 200. Po zakończeniu II wojny światowej parafia utraciła swoją samodzielność i stała się filią parafii w Grabowie. Sytuacja ta uległa zmianie na początku lat 50. XX wieku kiedy to ponownie uzyskała pełną samodzielność. Obecnie do parafii należą takie miejscowości jak Będomin, Będominek, Dąbrówka, Kula Młyn oraz Puc. Jeśli chodzi o tę ostatnią miejscowość, to jako ciekawostkę należy podać fakt, że w analizowanym okresie (dwudziestolecie międzywojenne, lata 30.), we wsi wszyscy mieszkańcy byli wyznania rzymskokatolickiego. Było to prawie 200 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki