Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca religijnego kultu cz. IV

Maciej Wajer
Wdzydze są jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych w całej Polsce miejscowości z gminy Kościerzyna. Wszystko za sprawą Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego, czyli najstarszego w kraju muzeum na wolnym powietrzu. Na jego terenie zlokalizowany jest jeden z najpiękniejszych zabytków religijnego kultu.

Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na terenie placówki jest zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętej Barbary. Jak podkreślają eksperci, został on wybudowany na początku XVIII wieku w miejscowości Swornegacie. W połowie tego stulecia dobudowano kościelną wieżę. Świątynia była rozbudowywana w połowie XVIII wieku oraz na początku XIX. Niestety na początku minionego stulecia znajdował się już w bardzo złym stanie. W drugiej dekadzie XX wieku rozpoczęły się prace remontowe przy obiekcie, które trwały do drugiej połowy lat 40. XX wieku. Przełomowym momentem dla kościoła była decyzja władz kościelnych diecezji chełmińskiej, które zadecydowały, że będzie on przeniesiony do MKPE we Wdzydzach. Ta procedura trwała do 1987 roku. Dokładnie 4 lipca 1987 roku dokonano poświęcenia świątyni, która byłą jedyną czynną na terenie muzeów na wolnym powietrzu w Polsce.

Dodajmy, że kościelne władze przekazały też muzeum we Wdzydzach oryginalne wyposażenie świątyni m.in. ołtarzy główny pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, ołtarz boczny pełniący też funkcję chrzcielnicy oraz ambonę i drugi ołtarz boczny. Ciekawym zabytkiem wdzydzkiej świątyni są również organy, które zostały wykonane przez gdańskiego artystę Gottfrida Weinerta.

We Wdzydzach nie brakuje również innych miejsc związanych z kultem religijnym. Pierwsze z nich znajduje się przy drodze do wsi. Jest to miejsce pochówku Jana Cybuli z miejscowości Zdroje, który został zamordowany w październiku 1939 przez Niemców. Natomiast w centrum tej turystycznej wioski usytuowana jest kapliczka Matki Bożej. Została ona postawiona przez mieszkańców wsi na początku minionego stulecia. Kapliczna wymagała kapitalnego remontu, który został przeprowadzony pod koniec lat 90. XX wieku. Pomysłodawcami renowacji było szefostwo wdzydzkiego skansenu oraz ks. Tadeusz Lipski, proboszcz pobliskiej parafii w Wąglikowicach. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, że kapliczka miała być wyrazem podziękowań mieszkańców Wdzydz za pokonanie epidemii cholery, z którą zmagali się oni na początku XX stulecia. Zwiedzając Wdzydze, zauważyć można również krzyż znajdujący się w pobliżu starej leśniczówce. Pierwszy tego rodzaju obiekt został postawiony jeszcze przed wojną. Obecnie stoi nowy, który jest otaczany wielką opieką przez miejscowych. Przed wojną stanęły we wsi jeszcze dwa krzyże. Pierwszy z nich postawiła rodzina Jaźwińskich, natomiast drugi znajduje się przy pętli autobusowej. Dodajmy, że ten obiekt postawiono ze względu na charakterystyczną cechę miejscowości, mianowicie Krzyż Jezior Wdzydzkich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki