Międzynarodowy Dzień Teatru - nagrody

Jarosław ZalesińskiZaktualizowano 
Adam Palka w "Gwałcie na Lukrecji" Materiały promocyjne
W przyznawaniu co roku, przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca), lokalnych nagród teatralnych warto widzieć coś więcej niż obowiązkowy rytuał. To potrzebne przypomnienie, jaką rolę odgrywają teatry w pomorskim życiu kulturalnym.

Te najważniejsze nagrody są trzy: marszałka województwa (najbardziej prestiżowa) oraz nagrody przyznawane przez prezydentów Gdańska i Gdyni. W tym roku dwukrotnie zdublowały się decyzje kapituł. Bernard Szyc otrzymał i nagrodę marszałka, i prezydenta Gdyni.

Zagrany przez Szyca Tewje Mleczarz w "Skrzypku na dachu", ponownie wyreżyserowanym przez Jerzego Gruzę w Teatrze Muzycznym, urzekł widzów tego przedstawienia ciepłem i humorem. Drugi podwójny laureat (nagroda marszałka i miasta Gdańska), Adam Palka, śpiewak, z roli na rolę coraz mocniej zaznacza swoją obecność na scenie Opery Bałtyckiej, a w bardzo udanym dla niego 2008 roku zadebiutował także w Operze Narodowej.

Jarosław Tumidajski, reżyserujący w gdyńskim Teatrze Miejskim świetną Brechtowską "Świętą Joannę szlachtuzów", to z kolei laureat tego wyróżnienia rok po roku (w 2008 nagrodzono jego "Grupę Laokoona" w teatrze Wybrzeże). Kolejnym młodym i ciekawie zapowiadającym się reżyserem, który pojawił się w Gdańsku, jest Szymon Kaczmarek, nagrodzony w tym roku przez miasto Gdańsk za przewrotne Szekspirowskie "Poskromienie złośnicy" w teatrze Wybrzeże.

Honorowe wyróżnienia otrzymały dwa spektakle: wspomniana "Święta Joanna szlachtuzów" (nagroda marszałka) oraz opera Brittena "Gwałt na Lukrecji", przygotowana przez Operę Bałtycką.
Cieszy dostrzeżenie przez kapituły twórców małych scen - Marka Branda oraz działającego pierwszy rok w Gdyni Teatru Gościnnego.

Nagrody gdyńskie zostały rozdane w piątek. Uroczystość gdańska w poniedziałek o godzinie 17.30 w Dworze Artusa. Nagrodami i medalami prezydenta Gdańska zostaną także uhonorowani aktorzy Halina Słojewska, Maria Mielnikow-Krawczyk, Mirosław Krawczyk, Jarosław Tyrański oraz kompozytor Andrzej Głowiński.

Metropolitalne nagrody teatralne

Nagrody marszałka
Bernard Szyc za rolę Tewjego w "Skrzypku na dachu" (Teatr Muzyczny), Adam Palka za rolę w "Gwałcie na Lukrecji" (Opera Bałtycka), Jarosław Tumidajski za reżyserię "Świętej Joanny szlachtuzów" (Teatr Miejski)

Nagrody miasta Gdańska
Marek Brand za reżyserię "Szaleństwa we dwoje" (Teatr w blokowisku), Adam Palka za rolę w "Gwałcie na Lukrecji" (Opera Bałtycka), Szymon Kaczmarek za reżyserię "Poskromienia złośnicy" (teatr Wybrzeże)

Nagrody prezydenta Gdyni
Piotr Schiller, muzyk (Teatr Muzyczny), aktorzy Bernard Szyc i Tomasz Więcek (Teatr Muzyczny), aktorzy Beata Buczek-Żarnecka, Sławomir Lewandowski, Dariusz Siastacz (Teatr Miejski) oraz Teatr Gościnny

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie