Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe kłopoty Grupy ORPEA. Budowa domu opieki przy Klinicznej będzie kontynuowana do maja 2023 roku, ale budynek zostanie sprzedany

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Od niemal trzech lat przy ul. Klinicznej nie ma już Szpitala Położnictwa i Chorób Kobiecych. Wszystko wskazuje na to, że nie powstanie też dom opieki dla seniora, który od 2021 roku buduje ORPEA Polska. Powód? Międzynarodowe kłopoty spółki, perspektywa upadku oraz wyprzedaż majątku. Wszystko to za sprawą francuskiego dziennikarza Victora Castaneta, który najpierw opublikował serię artykułów, które były konsekwencją trwającego trzy lata śledztwa nt. Grupy ORPEA, a następnie wydał książkę nt. praktyk stosowanych w placówkach we Francji.

ORPEA Gdańsk

Grupa ORPEA to obecny w 23 krajach francuski operator domów opieki dla seniorów. W Polsce posiada swoje placówki we Wrocławiu, Majdanie gm. Wiązowna, Piasecznie, Chorzowie, Warszawie, Górznie, Starych Babicach oraz w Konstancinie. Nowymi inwestycjami miały być m.in. budowy kompleksów opieki senioralnej w Poznaniu i w Gdańsku. Dziś wiadomo, że obydwie te inwestycje nie zostaną dokończone w czasie, a już na pewno nie przez Grupę ORPEA.

Jak swoje decyzje tłumaczy spółka? Zmianą modelu inwestycyjnego oraz restrukturyzacją portfela projektów inwestycyjnych w największych polskich miastach.

- Decyzja o reorganizacji portfela wynika ze zmiany strategii finansowej Grupy ORPEA i nie dotyczy żadnego z obecnie funkcjonujących domów opieki i klinik rehabilitacyjnych - podkreśla Beata Leszczyńska, prezes zarządu ORPEA Polska. - Ich mieszkańcy i pacjenci mogą być pewni, że nadal będziemy dbać o jak najwyższą jakość usług, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i wymagania osób, którym codziennie pomagamy.

Na rynek sprzedaży prócz inwestycji w Gdańsku i Poznaniu trafią również te planowane oraz będące w trakcie procesu budowy obiekty zlokalizowane w Krakowie, Warszawie oraz w Łodzi.

Są to zarówno działki z pozwoleniami na budowę do obiektów senioralnych będących już w trakcie realizacji, jak i nieco bardziej zaawansowane budowy, jak remont szpitala w Gdańsku przy ul. Klinicznej.

Inwestycje grupy ORPEA

- Projekty inwestycyjne, które decyzją Grupy ORPEA trafiają właśnie na rynek, znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach - podkreśla Jacek Kałużny, dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych w Savillas, spółce odpowiedzialnej za znalezienie inwestora. - Wspólnie z właścicielem poszukujemy podmiotów zainteresowanych zakupem zarówno całego portfela, jak i pojedynczych nieruchomości. Działki zakupione zostały z przeznaczeniem pod obiekty senioralne z potencjałem nawet 1000 łóżek, ale pozwalają zrealizować na nich także inne inwestycje komercyjne, a w niektórych przypadkach także projekty mieszkaniowe. Dodatkowym atutem są istniejące pozwolenia na budowę, które mogą znacząco przyspieszyć proces inwestycyjny.

W związku z napiętą sytuacją oraz niepewną przyszłością m.in. Bocianiego Gniazda w Gdańsku postanowiliśmy dopytać w spółce Savillas o przyszłość nieruchomości należących do Grupy ORPEA.

- Biorąc pod uwagę, że są to nieruchomości z pozwoleniami na budowę z docelowym przeznaczeniem z obszaru budownictwa senioralnego i opiekuńczo-leczniczego, spodziewamy się zainteresowania przede wszystkim ze strony podmiotów z segmentu opieki długoterminowej - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Jacek Kałużny, dyrektor Savills. - Tym niemniej, kierujemy ofertę do szerokiego grona potencjalnych inwestorów. W przypadku nieruchomości w Poznaniu plan miejscowy dopuszcza różne funkcje dla tego terenu, w tym np. hotelowe lub biurowe. Z kolei w Gdańsku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mówi o obszarze usług. Cechą wspólną tych nieruchomości jest z jednej strony objęcie ich części ochroną konserwatorską, ale z drugiej strony ciekawa historia, która może uatrakcyjniać je w oczach nabywców. Te cechy, w połączeniu ze znakomitą lokalizacją, sprawiają, że już widzimy zainteresowanie ze strony podmiotów reprezentujących różne segmenty rynku nieruchomości.

Czy nieruchomość w Gdańsku zostanie wystawiona na sprzedaż? Czy ogłoszony zostanie przetarg? Na jakiej zasadzie nieruchomość w Gdańsku czy Poznaniu zostanie sprzedana?

- Planujemy wkrótce oficjalnie zaprosić szerokie grono inwestorów do udziału w formalnym procesie zakupu nieruchomości - dodaje Jacek Kałużny. - Zapraszamy podmioty zainteresowane otrzymaniem oferty do kontaktu z Savills. Będzie to proces realizowany zgodnie z najlepszymi praktykami rynkowymi, w którym inwestorzy będą mogli w określonym terminie zapoznać się z informacjami na temat nieruchomości, aby następnie, jeśli będą zainteresowani nabyciem całego portfela lub wybranych projektów, złożyć wstępne oferty zakupu. Na ich podstawie ORPEA podejmie decyzje o dalszych krokach.

Co z pozostałymi lokalizacjami, które również wchodzą w skład portfela Grupy ORPEA?

- Oprócz Gdańska i Poznania portfel obejmuje nieruchomości położone w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Bielawie w gminie Konstancin-Jeziorna - odpowiada Jacek Kałużny, dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych spółki Savills. - Każda z nich oferuje atrakcyjne możliwości inwestycyjne i jest świetnie skomunikowana. W przypadku Warszawy i Łodzi mówimy o niezabudowanych działkach znajdujących się na wyciągnięcie ręki od ścisłych centrów tych miast, które mogą być atrakcyjne dla coraz aktywniejszych inwestorów z segmentu nieruchomości alternatywnych, np. prywatnych akademików lub mieszkań na wynajem instytucjonalny. Nieruchomość w Krakowie jest w trakcie zabudowy budynkiem seniora, jednak nie wykluczamy tutaj możliwości przebudowy i wykorzystania jej w innym celu przez nowego inwestora. Z kolei nieruchomość w gminie Konstancin-Jeziorna oferuje bliskość terenów rekreacyjnych z dobrym dojazdem do Warszawy.

Co ciekawe, choć problemy Grupy ORPEA są powszechnie znane, zaś firma zdecydowała się sprzedać posiadane nieruchomości, to budowa w Gdańsku nie zostanie wstrzymana.

- Budynek będzie miał wykonany dach z poszyciem dachowym, a prace będą kontynuowane do maja 2023 roku i w tym zakresie wykonane będą roboty konstrukcyjne oraz dach - tłumaczy "Dziennikowi Bałtyckiemu" zakres prac Magdalena Michalska, rzecznik prasowy ORPEA Polska. - Budynek zostanie doprowadzony do stanu surowego otwartego, ponadto zostanie zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych.

Dokończenie tego etapu budowy uwarunkowane ma być, raz, że podpisaną umową z wykonawcą generalnym, a dwa chęcią uzyskania jak najwyższej ceny za dawny szpital zlokalizowany przy ul. Klinicznej w Gdańsku.

Co dalej z Bocianim Gniazdem? Zmiana pokoleniowa nie wyszła. Na kolejne decyzje będzie trzeba poczekać do chwili informacji o nowym właścicielu gruntów i nieruchomości.

Międzynarodowe kłopoty Grupy Orpea. Budowa domu opieki przy Klinicznej będzie kontynuowana do maja 2023 roku, ale budynek zostanie sprzedany

Międzynarodowe kłopoty Grupy ORPEA. Budowa domu opieki przy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki