MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa Nagroda Króla Eryka Pomorskiego dla Romano Prodi i Aleksandra Kwaśniewskiego. Zdjęcia, wideo

Tomasz Turczyn
Od lewej: A. Kwaśniewski, Olgierd Geblewicz - marszałek zachodniopomorski i przewodniczący Kapituły, Wojciech Wiśniowski - starosta sławieński
Od lewej: A. Kwaśniewski, Olgierd Geblewicz - marszałek zachodniopomorski i przewodniczący Kapituły, Wojciech Wiśniowski - starosta sławieński TT
Aleksander Kwaśniewski i Romano Prodi zostali uhonorowani w Darłowie Międzynarodową Nagrodą Króla Eryka Pomorskiego. Laury odebrali na Zamku Książąt Pomorskich, gdzie 3 czerwca zorganizowano uroczystość z tej okazji.

Międzynarodowa Nagroda Króla Eryka Pomorskiego

Krzysztof Zanussi wygłosił laudację o Romano Prodi, a Daniel Olbrychski o Aleksandrze Kwaśniewskim. Słowa odbijały się od murów Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie i były oklaskiwane przez publiczność. Chwilę później R. Prodi i A. Kwaśniewski zostali uhonorowani Międzynarodową Nagrodą Króla Eryka Pomorskiego. Obaj m.in. za zasługi dla budowania silnej Europy i wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski i przewodniczący Kapituły przyznającej Eryki podkreślał, że Król Eryk Pomorski pochodzący z Darłowa snuł plany wielkiej i silnej Europy. O. Geblewicz akcentował, że ta postać doskonale wpisuje się w dokonania wyróżnionych oraz w obecną sytuację Starego Kontynentu.

Uroczysta gala wręczenia Eryków miała miejsce na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, co też ma swoją symbolikę, bo tutaj Eryk Pomorski dorastał. Eryk urodził się 1 czerwca 1382 r. w Darłowie, jako książę pomorski - Bogusław X - z dynastii Gryfitów. Później był królem Danii, Szwecji i Norwegii.

- Jestem ogromnie dumny z tego, że odbieram tak zaszczytne wyróżnienie 60 kilometrów od mojego rodzinnego Białogardu, gdzie kończyłem Liceum im. Bogusława X - podkreślił Aleksander Kwaśniewski. - Darłowo jest najlepszym przykładem, że Europa jest w Polsce. To piękne miasto, które się rozwinęło w pełnym tego słowa znaczeniu.

Romano Prodi również nie krył wzruszenia i zaskoczenia. Podkreślał, że nie spodziewał się takiego wyróżnienia. Mówił, że bardzo sobie je ceni. Akcentował też, że Europa stoi przed kolejnymi wyzwaniami i nie można zapominać o tym, że nadal trzeba pracować nad jej jednością i tym, aby była ona silną w czasach, gdy Rosja toczy wojnę z Ukrainą.

Kapituła przyznała dwie nagrody w 2024 r.

W 2024 roku przyznano dwie Międzynarodowe Nagrody Króla Eryka Pomorskiego. Pierwszym laureatem tegorocznej edycji jest Romano Prodi - były premier Włoch, a w następstwie w latach 1999-2004 przewodniczący Komisji Europejskiej. Był zaangażowany w pracę rozszerzenia UE i przyczynił się do zjednoczenia Europy Zachodniej i Środkowowschodniej. Romano Prodi przygotował włączenie Polski w struktury Unii Europejskiej. W okresie pełnienia przez niego tej funkcji do UE przystąpiło dziesięć nowych państw.

Drugim laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Króla Eryka Pomorskiego jest Aleksander Kwaśniewski. W latach 1995-2005 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 20 lat temu za jego kadencji Polska wstąpiła w szeregi Unii Europejskiej. Uczestniczył w kampanii na rzecz akcesji Polski do Unii Europejskiej przed referendum z 8 i 9 czerwca 2003. 23 lipca tego samego roku dokonał ratyfikacji traktatu o przystąpieniu RP do UE. 26 lutego 1999 ratyfikował akcesję Polski do NATO.

Pomysłodawcą Międzynarodowej Nagrody Króla Eryka Pomorskiego jest Arkadiusz Klimowicz - burmistrz Darłowa.

Uroczysta gala w Darłowie - pierwszy dzień. Zobacz inne zdjęcia znanych osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki