Międzynarodowa konferencja o szkolnictwie zawodowym. Pomorskie Kuratorium Oświaty i spółka Energa podpisują list o współpracy

Monika Jankowska
Podpisanie porozumienia między kuratorium oświaty a Grupa Energa. Na zdjęciu pomorska kurator oświaty Monika Kończyk i Kacper Plażyński z Energi.
Podpisanie porozumienia między kuratorium oświaty a Grupa Energa. Na zdjęciu pomorska kurator oświaty Monika Kończyk i Kacper Plażyński z Energi. Przemysław Świderski
Udostępnij:
Informacja o podpisaniu listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Grupą Energa a Kuratorium Oświaty w Gdańsk była ważnym elementem międzynarodowej konferencje edukacyjnej pn. „Nowoczesne szkolnictwo zawodowe. Pomost między uczniem a rynkiem pracy”.

Konferencja z udziałem zagranicznych gości odbyła się w środę, 28 lutego w budynku Filharmonii Bałtyckiej. Organizatorami byli: Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Politechnika Gdańska, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz spółka Energa SA.

- Bardzo się z podpisania tego listu cieszymy. Pierwszy raz ktoś do nas z taką inicjatywą przychodzi, więc oczywiście nie mieliśmy wątpliwości, że chcemy brać w tym udział – mówił o podpisaniu listu Kacper Płażyński, przedstawiciel spółki Energa SA. - Mam nadzieję, że będzie to głębsza edukacyjna misja, którą wspólnie będziemy realizować i do które j będziemy zapraszać kolejnych pracodawców.

- Pomysł podpisania listu o współpracy z Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Energa SA jest kontynuacją działań pana premiera Mateusza Morawieckiego, który wspólnie z panią minister edukacji narodowej wystosowali list do wszystkich spółek skarbu państwa o wzmocnienie współpracy na rzecz promocji i wspierania szkolnictwa zawodowego w Polsce - tłumaczy z kolei Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty. I dodaje: - Nasza współpraca z Energa SA będzie skierowana do wszystkich szkół, pracodawców województwa pomorskiego. Chcemy zaproponować również projekty, które będą bazować przede wszystkim na rozwoju kompetencji głównie miękkich młodych ludzi. Niestety wskaźnik bezrobocia na Pomorzu wśród młodych ludzi, do 30 roku życia jest bardzo wysoki. Chcemy, żeby młodzi ludzie mieli odpowiednie kwalifikacje do podejmowania pracy w naszych zakładach pracy, w naszych spółkach, u pracodawców województwa pomorskiego.

Sama konferencja miała na celu przedstawienie informacji na temat możliwości kształcenia zawodowego, nabywania kwalifikacji zawodowych oraz budowania efektywnego modelu współpracy środowiska biznesowego i naukowego ze szkołami.

Wśród prelegentów była m.in. Bożena Mayer-Gawron, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, która opowiedziała o ostatnich zmianach w szkolnictwie zawodowym, przekonywała też, że szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans, a młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi, że szkoła branżowa czy technikum może dać atrakcyjną pracę.

O tym, jak wygląda szkolnictwo zawodowe w Austrii opowiadał z kolei Edward Wąsiewicz, konsul honorowy Austrii we Wrocławiu. Nie zabrakło też gości zagranicznych – gość Raja Ali opowiedział, jak wygląda doradztwo zawodowe w Wielkiej Brytanii. Druga część konferencji była panele dyskusyjnym. O tym, czy polska szkoła zapewnia młodzieży rozwój zawodowy dyskutowali uczniowie i dyrektorzy z trójmiejskich szkół oraz przedsiębiorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
donChichot
Np. likwidując wszystkie technika elektryczne w Gdańsku. Włącznie ze słynnym TME...
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie