Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa Agencja Badawcza powstanie w Gdańsku w ramach współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Uppsali

Piotr Kallalas
Dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. GUMed
Dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. GUMed mat. prasowe
W ramach współpracy dwóch placówek uniwersyteckich – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Uppsali - powstanie nowy ośrodek badawczy, który pochyli się nad zagadnieniem nabytych mutacji genetycznych w kontekście czynników ryzyka nowotworzenia. Podczas realizacji projektu ma zostać utworzonych pięć grup badawczych.

Pieczę nad całym przedsięwzięciem będzie sprawował prof. dr Jan Dumański z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali oraz dr hab. Arkadiusz Piotrowski z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej GUMed, który podkreśla zalety tego projektu.

- Międzynarodowa Agenda Badawcza, poprzez efekt skali, pozwala na realizację dużych, reprezentatywnych badań - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. GUMed. - Dzięki współpracy z doświadczoną instytucją zagraniczną uzyskamy wsparcie w komercjalizacji wyników oraz wdrożymy efektywne standardy zarządzania projektami. Skorzystają również nasi studenci i doktoranci, dla których MAB otwiera możliwość uczestnictwa w tzw. dual Ph.D. program realizowanym wspólnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet w Uppsali.

Czytaj także:

Dofinansowanie wyniesie niespełna 40 mln zł i pozwoli na pracę nad poszukiwaniem nowych biomarkerów, które, miejmy nadzieję, przybliżą nas do szybszej i skuteczniejszej diagnostyki. Naukowcy najpierw zajmą się kompletowaniem próbek klinicznych od pacjentów w różnych stadiach zaawansowania choroby. Materiały trafią do Centralnego Banku Tkanek i Materiału Genetycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i następnie będą analizowane pod kątem mutacji pozygotycznych. Badacze chcą się skupić między innymi na raku prostaty, piersi, okrężnicy, pęcherza czy chorobie Alzheimera. To z jednej strony ważne przedsięwzięcie naukowe, a z drugiej duży prestiż dla gdańskiej uczelni.

- Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia. To duży sukces Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i szansa na stworzenie w Uczelni silnej jednostki rozpoznawalnej na arenie międzynarodowej – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – Utworzenie w GUMed Międzynarodowej Agendy Badawczej jest potwierdzeniem tego, że nasza Uczelnia jest miejscem do prowadzenia wysokospecjalistycznych badań na najwyższym poziomie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki