Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieczysław Struk: W Sejmiku powinniśmy działać w koalicji PO-PSL [ROZMOWA]

Tomasz Słomczyński
Mieczysław Struk
Mieczysław Struk Przemek Świderski
- Transport, zdrowie i edukacja - to główne obszary działań nowego Sejmiku Województwa Pomorskiego pod rządami PO - zdradza Mieczysław Struk, marszałek pomorski mijającej kadencji.

Zobacz Wyniki wyborów samorządowych 2014 do pomorskiego Sejmiku [PODZIAŁ MANDATÓW, NAZWISKA RADNYCH]

Macie 17 mandatów, co daje wam możliwość samodzielnego rządzenia.
Na to wychodzi. Mamy większość.

W związku z tym - czy będziecie rządzić samodzielnie, czy też będziecie zawierać koalicję z PSL?
To są kompetencje władz regionalnych Platformy, one powinny o tym decydować. Ja osobiście uważam, że powinniśmy działać w koalicji, do tej pory współpracowaliśmy bardzo blisko z Polskim Stronnictwem Ludowym i teraz w nowej kadencji powinniśmy czynić to samo.

Po co wam PSL , skoro możecie rządzić sami?
Jestem przekonany, że dotychczasowe doświadczenia współpracy z PSL-em pozwoliły nam na większą wrażliwość na to, co dzieje się na obszarach wiejskich. W większym stopniu byliśmy zainteresowani obsługą rolnictwa poprzez rozwój Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i umiejscowienie centrali tego ośrodka w Lubaniu. To są bardzo ważne decyzje dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Wydaje mi się, że powinniśmy nadal blisko współpracować z PSL. Jest też kontekst krajowy - takie koalicje będą tworzone w wielu województwach, więc w pomorskim możemy spodziewać się tego samego.

Czego możemy się spodziewać po kolejnej kadencji?
Przede wszystkim realizacji celów określonych w strategii rozwoju województwa pomorskiego.

Czyli?
Po pierwsze: kontynuacja wielu projektów infrastrukturalnych - Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, spięcia PKM i SKM-ki węzłami integracyjnymi z innymi środkami transportu. Chcemy postawić na transport publiczny, na jego zintegrowanie, i nie chodzi tu tylko o projekty infrastrukturalne, ale też o kwestie organizacyjne. Mam tu na myśli rozszerzenie katalogu usług w ramach jednego biletu metropolitalnego, i oczywiście wspólna polityka rozkładowa i taryfowa - tak żeby zintegrować różne środki publicznej komunikacji. Jeśli już mówimy o transporcie - w najbliższej kadencji będą realizowane projekty finansowane przez rząd, takie jak na przykład droga S6, jak modernizacja linii kolejowej z Gdyni do Słupska czy obwodnica metropolitalna Trójmiasta.

Kolejny po transporcie wielki temat: szpitale i ochrona zdrowia. Większość szpitali jest już skomercjalizowana. Co dalej?
Pozwoli pan, że przypomnę: przekształcając szpitale w spółki znacznie ograniczyliśmy ich zadłużenie, wprowadziliśmy czytelne reguły zarządzania, wprowadziliśmy trzyosobowe, a nie dziesięcio- czy piętnastoosobowe zarządy. Szpitale muszą teraz się bilansować, za skutki leczenia i zasadność ekonomiczną podejmowanych decyzji odpowiadają członkowie zarządu własnym majątkiem. Z tego punktu widzenia zrealizowaliśmy te cele w niemal wszystkich szpitalach.

Czy w najbliższej kadencji możemy spodziewać się dalszych komercjalizacji, w szpitalach psychiatrycznych na przykład?
To nie jest najważniejsze, to są szpitale monotematyczne, ich procedury są dość słabo wyceniane, więc nie powinniśmy się z tym spieszyć. Co nie znaczy, że nie będziemy nic robić.

Co więc będziecie robić?

W nowej kadencji chcemy wprowadzić zespół działań pt. e-zdrowie. To będzie pełna informatyzacja we wszystkich naszych jednostkach, sprzężenie tych informacji z Urzędem Marszałkowskim, będziemy mieli możliwość porównania poszczególnych oddziałów, żeby wystandaryzować ilość i jakość różnych procedur... Nastąpi cały proces informatyzacji. Pacjent będzie mieć dostęp do informacji o stosowanych wobec niego procedurach i ich kosztach. To pozwoli na szybkie działania...

Czy jest to forma leku na chorobę, na jaką cierpi ochrona zdrowia, również na Pomorzu?

Nie do końca. Ale przyznawanie środków finansowych na ochronę zdrowia i wycena procedur to już nie są zadania marszałka.

Trzeci wielki temat - no właśnie, jaki? Proszę zaproponować - co jeszcze będzie dla was najważniejsze w przyszłej kadencji?
Proszę bardzo - to jest edukacja. Będziemy się skupiać na wychowaniu wczesnoszkolnym, czyli na przedszkolach i oddziałach zerowych, chcemy instrumentami finansowymi zachęcać do zakładania przedszkoli i je finansować. Ponadto będziemy wspierać szkolnictwo zawodowe. Tu też instrumenty finansowe mają wymuszać pewne działania. Będziemy budować silniejsze relacje na poziomie biznes - nauka, chodzi o tzw. komercjalizację wiedzy. Obecnie istnieją tu bariery, które chcemy przełamać i znowu - przeznaczyć na to środki finansowe.

Teraz, kiedy wreszcie ogłoszono oficjalne wyniki, odczuwa Pan satysfakcję?
Mam ogromną satysfakcję i chciałem podziękować wyborcom, również tym, którzy na mnie osobiście głosowali. Uzyskałem 35 tysięcy 142 głosy, co jest najlepszym wynikiem w kraju.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki