Michał Krupiński: Pekao liderem efektywności i z wysoką dywidendą

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Michał Krupiński od listopada 2017 roku jest prezesem Pekao SA. Zapoczątkował zmiany na szeroką skalę w banku i planuje dalsze transformacje – pod względem operacyjnym, cyfrowym czy zwiększającym efektywność w niektórych sektorach. Dzięki świetnym wynikom finansowym w tym roku Pekao zadowoli też akcjonariuszy – dywidenda wypłacona będzie wysoka. Jakie są plany rozwoju drugiego co do wielkości banku na rok 2020 według jego prezesa? Na czym polega owa transformacja cyfrowa i operacyjna Pekao, o której tak dużo opowiada Krupiński?

Jak wygląda transformacja cyfrowa i operacyjna banku Pekao S.A. według Michała Krupińskiego?

Kim jest Michał Krupiński: https://www.wnp.pl/kto-jest-kim/michal-krupinski,401.html

Dla Banku Pekao SA obecny rok jest przejściowym – instytucja przechodzi głęboką transformację na kilku frontach. Aktualnie prawie 1 000 osób w strukturach banku zajmuje się jednocześnie kilkudziesięcioma projektami mającymi na celu optymalizację struktur banku, poprawę efektywności operacji, wprowadzenie kolejnych cyfrowych projektów, automatyzację procesów i robotyzacji działań.

Rok 2020 ma być tym, w którym po transformacji bank z „żubrem” objawi się z pełnym potencjałem, ambitną strategią i stabilnym modelem biznesowym.

Transformacja cyfrowa

Transformacja cyfrowa Pekao SA obejmuje przede wszystkim wdrożenie nowych aplikacji oraz systemów IT mających na celu zwiększenie satysfakcji klientów, a także poprawę efektywności pracy pracowników banku. Pierwsze kroki zostały już poczynione – Pekao poprawiło swoją aplikację PeoPay, a w rezultacie liczba użytkowników z niej korzystająca wzrosła do 1,5 mln z 800 tys. w roku ubiegłym.

Ponadto PeoPay zdobyło nagrodę EFMA Accenture dla najbardziej innowacyjnego produktu na świecie. Krupiński zapowiada dalszy rozwój PeoPay, a także nowego serwisu transakcyjnego dedykowanego na razie bankowości detalicznej, ale już wkrótce także biznesowej i korporacyjnej.

Trwają też prace nad nową platformą FX. Krupiński chce by Pekao stawiało na sprzedaż w kanałach zdalnych, a żeby osiągnąć w tym lepsze wyniki skracany jest czas otwierania konta zdalnie oraz wprowadzono nowinki techniczne ułatwiające proces, jak otwieranie konta za pomocą selfie w aplikacji PeoPay.

Mamy ambicje stworzyć organizację opartą na kulturze data-centric z dużo lepszym rozumieniem klienta inspirowanym podejściem GAFA. Musimy się na tym mocniej skupić, a w 2020 będziemy mieli do tego solidny fundament – ocenia Michał Krupiński (za: https://alebank.pl/ranking-bankow-mf-bank-pekao-s-a-bankowym-liderem-efektywnosci-komentarz-michala-krupinskiego/).

Cyfrowa modernizacja już przynosi efekty – Pekao zwiększyło znacząco wskaźnik satysfakcji klienta NPS.
Michał Krupiński - Pekao S.A. bankowym liderem efektywności

Efektywność i optymalizacja

W kwestii efektywności nie tylko automatyzacja i robotyzacja poprawiająca działanie procesów wewnętrznych. Bank stara się poprawić efektywność zdalnej sprzedaży produktów oraz w placówkach, dlatego prowadzi badania wydajności siedzib banku. Sprzedaż jest optymalizowana za pomocą skupienia się na omnikanałowości oraz cross-sellingu produktów niekredytowych. Jeśli chodzi zaś o kredyty, to upraszczane są procedury ich uzyskiwania, co ma też na celu poprawę efektywności sprzedaży i optymalizację procesów.

Nowy system zarządzania procesem kredytowym skrócił czas akceptacji wniosków trzykrotnie w większości oddziałów.

Transformacja operacyjna

Transformacja operacyjna dotyczy modelu sieci placówek. Z jednej strony Pekao chce otwierać nowe siedziby tam, gdzie ma białe plamy na mapie – np. region Wrocławia, Bydgoszczy, Poznania, z drugiej zaś transformować część oddziałów na franczyzowe. Franczyzowe oddziały będą niejako uzupełnieniem sieci oddziałowej głównej, służącym za jej odciążenie. Stan na koniec marca 2019 roku to 816 placówek Pekao SA.

Jaką dywidendę wypłaci Pekao w 2019r?

W 2019 roku Pekao SA wypłaci 6,6 zł dywidendy na jedną akcję. Na wypłatę trafi 75% zarobku, czyli 1,73 mld zł. Reszta – wynosząca 578 mln zł – trafi do kapitału rezerwowego. Takie zalecenia otrzymał bank od Komisji Nadzoru Finansowego – zresztą nie on jedyny.

KNF zalecił zatrzymanie 25% zysku, w przeciwnym wypadku pewnie Pekao wypłaciłoby całość zysku jak w latach ubiegłych. Dzień dywidendy ustalony na 10 lipca, a dzień wypłaty na 30 lipca. Ostatni dzień z prawem do dywidendy to 8 lipca. (źródło: https://www.rp.pl/Banki/306269942-Pekao-z-zatwierdzona-dywidenda.html).

Pekao z wyjątkowo wysoką stopą dywidendy

Dywidenda wynosząca 6,6 zł oznacza wyjątkowo wysoką stopę dywidendy – na dzień ogłoszenia było to 5,9%, gdy kurs akcji Pekao SA wynosił 111 zł. To jedna z najwyższych stóp zwrotu w całym sektorze bankowym. Udało się to osiągnąć pomimo niewypłacenia całości zysku – pierwszy raz od lat, z uwagi na zalecenie KNF.

Jesteśmy i pozostaniemy spółką o wysokim profilu dywidendowym, jednocześnie oferując inwestorom ekspozycję na dynamiczny wzrost biznesu wsparty konserwatywnym podejściem w zarządzaniu ryzykiem i silną pozycją kapitałową. Biorąc pod uwagę ostatnie 3 lata, już po zmianach właścicielskich – dywidendy z zysków za 2016, 2017 i 2018 rok – nasze wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą łącznie 6 mld zł. To zdecydowanie więcej niż jakikolwiek bank w Polsce – skomentował (za https://www.parkiet.com/Banki/306269918-Pekao-z-zatwierdzona-dywidenda.html).
Według polityki dywidendowej Pekao SA za 2019 rok na dywidendę ma pójść między 60% a 80% zysku, a w następnym roku wartość w zakresie 50-75%.

Michał Krupiński, Pekao: nasze wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą łącznie 6 mld zł

Michał Krupiński i jego plan wzrostu zysku Pekao na 2020 rok

Transformacja cyfrowa i operacyjna ma zapewnić Pekao wzrost w następnym roku – wynik z działalności biznesowej ma rosnąc w tempie dwucyfrowym rok rocznie, według założeń prezesa.

Cele finansowe

Kluczowe cele finansowe zapisane w strategii na rok 2020 wyglądają następująco:

  • C/I poniżej 40%;
  • ROE wynoszące 12,5%;
  • Zysk netto na poziomie 3 mld zł;
  • Konsensu zysku wynoszący 2,7 mld zł.

Krupiński utrzymuje, że to jak najbardziej realne założenia, które uda się osiągnąć dzięki redukcji kosztów i wzrostowi we wszystkich segmentach. Koszty będą redukowane za pomocą programu redukcji zatrudnienia dającemu około 100 ml zł oszczędności rocznie, renegocjacji umów, np. informatycznych, które pozwolą na duże cięcie kosztów rzeczowych, a także poprzez wpłacenie mniejszej składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Krupiński ocenia, że w roku następnym składki wpłacane na BFG będą niższe.

Nowi klienci

Pekao będzie rosło nie tylko w słupkach finansowych, ale też w klientów. W 2018 roku bank zyskał 406 tys. rachunków bankowych brutto, w tym roku planuje pobić ten wynik, a w roku 2020 uzyskać akwizycję wynoszącą nawet 500 tys. kont.
Za każdym kontem będzie stał klient, któremu Pekao zaproponuje kompleksowy pakiet usług, dzięki złemu stworzy silną bankowość relacyjną na najbliższe wiele lat. Tym bardziej, że bank mierzy w młodych, którzy dopiero szukają swojego miejsca do bankowości i dostawcy usług finansowych:

– W coraz większym stopniu przyciągamy nowych klientów, i to w dużym stopniu młodych klientów – jesteśmy bankiem, który najmocniej rośnie wśród młodych klientów, na czym nam bardzo zależy – stwierdza Krupiński. (za: http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2745977,plan-wzrostu-zysku-pekao-do-3-mld-zl-w--20-jest-realistyczny---prezes-(wywiad)).

Wzrost w sektorach

Jednym z sektorów, na których Pekao planuje się mocno skupić, jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Krupiński zapowiada, że spodziewany jest wzrost portfela kredytów nawet o 20% jako wynik wdrożenia pełnego workflow kredytowego. Jeśli chodzi o korporacje to Krupiński ocenia, że dynamika dwucyfrowa jest w zasięgu banku. Podobne ambicje dotyczą sektora bankowości detalicznej. Skąd ten optymizm?

– Od przyszłego roku będziemy mieli zmodernizowane systemy, dzięki czemu osiągniecie dwucyfrowych dynamik będzie możliwe – zaznacza Krupiński (za: http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2745977,plan-wzrostu-zysku-pekao-do-3-mld-zl-w--20-jest-realistyczny---prezes-(wywiad).

Doskonała stop zwrotu dywidendy, ambitne plany rozwojowe, wprowadzenie coraz to bardziej innowacyjnych i dopasowanych do potrzeb klienta aplikacji, rozszerzenie sieci placówek, by być bliżej klientów, dwucyfrowa dynamika wzrostu w sektorach – to dobry czas, aby zostać klientem Pekao lub jego inwestorem.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3