Miasto traci miliony, będzie ugoda za Trzy Fale (wideo)

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
12,78 mln zł Słupsk zapłaci gotówką wykonawcy akwaparku. Gotowa jest ugoda.

Władze miasta same wynegocjowały ugodę z Termochemem, a teraz chcą, by radni na nadzwyczajnej sesji zgodzili się na zapłacenie wykonawcy akwaparku. W gotowej uchwale rady, która ma być głosowana w środę 13 lipca, władze przyznają się, że mają znikome szanse w walce o niezapłacenie zasądzonych przez sąd arbitrażowy 24 mln zł dla Termochemu, licząc należność i odsetki.

- Proponowana ugoda to sukces - ocenia radny Krzysztof Kido z klubu prezydenckiego w radzie. - Lepiej zapłacić o połowę mniej i wydobyć miasto z tej klęski, jaką był wyrok w arbitrażu.

- Po pierwsze, ta ugoda nie wygląda źle. Po drugie, jednak władza sama ją negocjowała, a teraz chce akceptacji rady, by na nas zrzucić odpowiedzialność. Po trzecie, w uchwale wprost napisano, że miasto płaci za prace dodatkowe związane ze zwiększeniem akwaparku i za to aż 14,5 mln zł. To wymusza kolejny krok, wskazanie winnych, którzy zadecydowali o powiększeniu Trzech Fal i o tyleż zubożyli nasz budżet - komentuje Robert Kujawski, radny PiS.

Zobacz także: Mądry Polak po szkodzie? Nie dotyczy akwaparku i hali w Słupsku

Zgadza się z nim Krzysztof Kido, który dodaje, że poprzedni prezydent powiększył akwapark, na co nie miał zgody rady.

Wiceprezydent Marek Biernacki pytany o to przyznanie się miasta do winny, odpowiada, że prezydent Robert Biedroń rozważa kolejne kroki w tej sprawie, tak by wskazać winnych narażenia miasta na dodatkowe koszty. A winę poprzedniego prezydenta, jego zdaniem, wskazał raport NIK.

- Ale to melodia przyszłości. Najpierw musi być zawarta ugoda. W tej kwestii chcemy mieć zgodę rady, tak by potem ktoś nam nie zarzucił, że zrobiliśmy coś źle albo zaskarżył nasze decyzje - mówi Marek Biernacki.

Zawarcie ugody będzie oznaczało koniec spraw sądowych o Trzy Fale i miasto będzie miało czystą sytuację, jeśli chodzi o dokończenie inwestycji. Będzie też mogło precyzyjnie policzyć, ile budowa akwaparku pochłonie. Poprzedni prezydent zapewniał, że na czysto miasto wyda 27 mln zł (odliczając VAT i dodając dotację z UE). Teraz wiadomo, że w sumie z budżetu Słupska wydane będzie aż 90 mln zł.

O szczegółach ugody przeczytasz na kolejnej stronie

Słupsk zawiera ugodę z Termochemem (szczegóły)

Na wniosek prezydenta Słupska 13 lipca odbędzie się sesja nadzwyczajna rady miejskiej. Chodzi o ugodę z wykonawcą parku wodnego.

Radni zdecydują o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej miasta. W związku z pozasądowym zawarciem ugody Słupsk ostatecznie będzie zobligowany do zapłaty na rzecz Termo-chemu 17 785 011,62 zł - wynika z uzasadnienia uchwały. Kwota ta natomiast faktycznie ma zostać rozliczona w następujący sposób: 12 798 103,26 zł zostanie zapłacone przelewem, przy czym płatność kwoty 9 909 214,38 zł odbędzie się w 2016 roku. Pozostała część -prawie 2,9 mln zł zostanie rozłożone na raty. Ostatnia część ma zostać spłacona w czerwcu 2018 roku. A to nie koniec wzajemnych rozliczeń. Prawie 5 mln zł zostanie rozliczone poprzez potrącenie wzajemnych roszczeń miasta z roszczeniami Termochemu.

Lepiej płacić mniej niż więcej
Z tych rachunków wynika, że za prace dodatkowe związane ze zwiększeniem parametrów akwaparku Słupsk musi dopłacić ponad 14,5 mln zł.

Uchwały rady są potrzebne, by zapewnić pieniądze przed zawarciem ugody pomiędzy miastem a Termochemem, co ma nastąpić przed sądem 14 lipca. Ugoda jest zakończeniem sporów związanych z inwestycją.

Miasto argumentuje zawarcie tej ugody w postępowaniu pojednawczym nie tylko względami finansowymi (bo może stracić więcej - red.), lecz także koniecznością uregulowania wzajemnych relacji.

Przed rokiem groziła katastrofa
Chodzi o przegraną w maju ubiegłego roku sprawę w Sądzie Arbitrażowym. Proces toczył się z powództwa miasta, wytoczonego przez poprzednie władze, po zerwaniu umowy z firmą o naliczone jej kary umowne. Jednak Termochem wytoczył powództwo wzajemne o zapłatę za dodatkowe roboty, czyli zwiększenie powierzchni i kubatury.

Miasto wtedy przegrało. Miało zapłacić Termochemowi 21 mln zł, a Termochem miastu - 1,2 mln zł. Jednak do przegranej kwoty należy doliczyć odsetki i koszty sądowe. Dla Słupska to oznaczało łącznie wydatek 24 mln zł.

Sąd Arbitrażowy nakazał miastu zapłacić firmie w ciągu 30 dni. Jednak wyrok został zaskarżony, a prawnikom, wynajętym przez ratusz do prowadzenia sprawy, udało się wstrzymać egzekucję.

W tym roku Termochem wystąpił do sądu z wnioskiem o zawarcie ugody. Ratusz przyjął tę propozycję, bo także był zainteresowany takim rozwiązaniem sporów.

Wyrok Sądu Arbitrażowego nadal jest nieprawomocny. Może zostać uchylony, ale może też się uprawomocnić.

By jakąkolwiek sytuację wyprzedzić, obie strony szukały porozumienia, o czym świadczą rozmowy i sprawa ugodowa przed sądem gospodarczym w Słupsku.

Przeczytaj także:

Materiał oryginalny: Miasto traci miliony, będzie ugoda za Trzy Fale (wideo) - Głos Pomorza

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rysio

Problemy z aquaparkiem to sprawka m.in. radnego Boguslawa D. najpierw zgadzal sie na wszystkie zachcianki Macieja, a teraz probuje zwalic na niego cala wine. Otoz winni calej katastrofie z aquaparkiem sa takze takie Boguslawy z rady miasta. Najpierw dpprowadzaja do zadluzenia zgadzajac sie na pomysly Macieja, a teraz na niego klna! Boguslaw, jak juz wylowisz czy nie wylowisz ten kamien to nie startuj juz do rady w kolejnych wyborach.

p
pot fox

Kto z Władz miasta i którzy Radni z których partii doprowadzili do takiej sytuacji ? Słupszczanie powinni o tym wiedzieć! Dlaczego prokuratura tak niewiele zrobiła w tej aferze??? Gdzie są nasi redaktorzy śledczy ???

 

D
Dadin
W dniu 12.07.2016 o 19:35, gość napisał:

Przecież tym Parkiem Wodnym dawno powinna zająć się odpowiednie służby w Polsce a nie bicie piany mamy tego dość niech ktoś tym zainteresuję gdzie jest słupski PiS .

A przecież słupscy radni  PiS mogą wystąpić z projektem uchwały o postawienie Kobylińskiego do odpowiedzialności za samowolę urzędniczą i doprowadzenie miasta do do wielkich strat.

Taka uchwała będzie papierkiem lakmusowym dla zdemaskowania postkomuny i kryptokomuny w Radzie Miejskiej.

Zobaczymy kto zagłosuje przeciw uchwale.

g
gość

Przecież tym Parkiem Wodnym dawno powinna zająć się odpowiednie służby w Polsce a nie bicie piany mamy tego dość niech ktoś tym zainteresuję gdzie jest słupski PiS .

K
Kot
W dniu 12.07.2016 o 15:36, Gość napisał:

    w zamian za to otwarto kąpielisko w Parku Trędla... 

 

Ja słyszałem, że nieźle można się po ulewnym deszczu popluskać w kałuży na Piaskuli przy Trzech Falach...

G
Gość
W dniu 12.07.2016 o 14:32, Gość napisał:

A może mi kuźwa ktoś wyjaśnić dlaczego znów w tym prawie 100tu tysięcznym mieście zamknięto na całe wakacje jedyny basen.

 

 w zamian za to otwarto kąpielisko w Parku Trędla...

G
Gość

A może mi kuźwa ktoś wyjaśnić dlaczego znów w tym prawie 100tu tysięcznym mieście zamknięto na całe wakacje jedyny basen.

G
Gość

Kobyła do pierdla.

G
Gość

No to dawać tego co obiecał wziąć odpowiedzialność. Niech sprzedaje Łupawę.

x
x

90 mln, uhu  można by zderzacz hadronów pod miastem postawić 

s
sw12

A kobyla rzy z uciechy

S
Smerfunio

A czy czasem współodpowiedzialnym za tą katastrofę budowlano-finansową nie jest niejaki Juszczyński, który kierował budową z ramienia głównego inwestora tj. SOSiR za Kobylińskiego, a obecnie jest pełnomocnikiem Biedronia ds. inwestycji? Już zdążył się przypomnieć organizując przetarg na projektowanie nowej hali. Panie Biedroń nic pan nie zmieniłeś w Słupsku, pana hasła wyborcze to zwykła ściema!!!

K
KOBYŁA

Pozdrawiam ciepło :-)))

W
Wyborca

Jak Biedroń nie rozliczy Kobyły, to slupszczanie rozliczą Biedronia.

G
Gość

Maciej, jak to było: "BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚĆ"?

Dodaj ogłoszenie