MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Malbork będzie sprzedawać węgiel, zbierają wnioski. Ilu jest zainteresowanych?

Anna Szade
Anna Szade
Malbork przygotowuje się do dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach i sprawdza, jakie jest zainteresowanie. W ciągu tygodnia do Urzędu Miasta zgłosiło się 60 mieszkańców. Włodarze deklarują, że jak tylko ustawodawca upora się z uchwaleniem przepisów i wejdą one w życie, uruchomi sprzedaż opału.

Urząd Miasta Malborka przed tygodniem opublikował ankietę, by sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie węglem. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta o stan przygotowań do opałowej akcji pytał radny Tomasz Klonowski.

Oczywiście, czekamy na ustawę, która dokładnie przedstawi zasady, na jakich tę dystrybucję węgla będziemy mogli prowadzić. Natomiast przygotowujemy się, proponując ankietę dla mieszkańców, by wiedzieć, ilu byłoby zainteresowanych – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

To z jednej strony umożliwi sprawne przeprowadzenie całego procesu sprzedaży, ale może też uspokoić tych mieszkańców, którzy dotąd nie mają węgla na zimę. Na szczęście, jesień jest łaskawa i być może rodziny, które mają piece, nie odczują we własnych domach i mieszkaniach skutków kryzysu energetycznego.
- Przygotowujemy się, ale na razie nie mamy jeszcze ani ustawy, ani rozporządzenia w tej sprawie. Jak tylko przepisy wejdą w życie, będziemy dystrybuować węgiel wśród mieszkańców – zapewnia Marek Charzewski.

W Urzędzie Miasta temat pilotuje wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk. Wiadomo, że opał, którego sprzedaż organizują władze samorządowe ma kosztować maksymalnie 2000 zł za tonę.

Na tę chwilę jest nieco ponad 60 zainteresowanych. Kto jeszcze chce się zgłosić, proszę się zwrócić do urzędu – podpowiada wiceburmistrz Wilk.

Ankieta, której mowa, w wersji elektronicznej dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Malborka TUTAJ.
Wypełnione formularze można dostarczyć do Biura Obsługi Klienta, które znajduje się na parterze Urzędu Miasta Malborka, do pokoju nr 305 w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Można też wysłać e-mail: [email protected].

Zbierane są podstawowe dane:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • numer telefonu,
  • ilość węgla (maksymalnie dwie tony),
  • rodzaj węgla (orzech, groszek, miał).

Mając tę wiedzę, miasto będzie mogło szybko zareagować.
- Kiedy będzie można zamówić węgiel, zamówimy go w punktach wskazanych w ustawie. W naszym imieniu opał będzie dystrybuował wśród mieszkańców jeden lub dwa podmioty – zapowiada Jan Tadeusz Wilk.

Wiceburmistrz zapewnia, że urzędnicy czekają w blokach startowych, by wszystko będzie sprawnie przeprowadzone.

O wszystkim będziemy na bieżąco informowali w Biuletynie Informacji Publicznej. Musimy w ciągu trzech dni od wejścia w życie ustawy życie poświadczyć, że jesteśmy zainteresowani dystrybucją. Wtedy znajdziemy się w wykazie gmin, które mają prawo uczestniczyć w obrocie węglem - mówi Wilk.

Gdyby Malbork tego nie zrobił, to w przygotowywanych przepisach przewidziany jest inny scenariusz.
- Mogłaby wejść na przykład sąsiednia gmina i powiedzieć: „To my tę pulę dla Malborka weźmiemy i rozdysponujemy”. Chcemy to sami robić. Gdyby była taka możliwość, to byśmy wcześniej się tym zajęli. Ale z ustawy o samorządzie gminnym wynika, że nawet lizakami nie możemy handlować. Dopiero ta ustawa o węglu zwolni nas z tego i będziemy mogli uczestniczyć w procesie dystrybucji – tłumaczy wiceburmistrz Wilk.

W razie dodatkowych pytań informacje na temat składanych wniosków można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu 55 629 04 23 w godzinach pracy urzędu.
W Malborku według szacunków jest ok. 3000 gospodarstw domowych, które korzystają z węgla do ogrzewania mieszkań i domów, bo tyle zostało złożonych deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Lęborskie samorządy będą sprzedawać węgiel? Jedne tak, inne ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki