Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miastko: Przykuje się do drzewa, aby wyrazić sprzeciw

Mateusz Węsierski
Mieszkańcy ulicy Kolejowej nie zgadzają się na wycięcie 13 dorodnych kasztanowców. Gmina chce drzewa zlikwidować, bo przeszkadzają jej w budowie kanalizacji deszczowej. Jeden z mieszkańców zaczął zbierać podpisy pod protestem. Zagroził też, że gdy przyjdą drwale, on... przykuje się do drzewa łańcuchem.

- Podpisało się już prawie 100 osób. Jeśli sprzeciw społeczeństwa nie przekona urzędników, to przykuję się do kasztanowca - ostrzega Stanisław Fiszer.
Drzewa mają zniknąć, bo stoją na trasie przyszłego kolektora do kanalizacji deszczowej. Rura ma być poprowadzona dokładnie pod kasztanowcami. Widoczne są już wytyczone miejsca na studzienki kanalizacyjne. Zaznaczono je czerwonym sprayem.

- Z tego co wiem, nie ma urządzeń podziemnych pomiędzy znajdującą się pod asfaltem kanalizacją sanitarną a projektowaną deszczową (jak np. gazociąg, kable wysokiego napięcia), które mogłyby uniemożliwić położenie kolektora w jezdni. Prawdopodobnie będą chcieli poszerzyć jezdnię i puścić tam ruch samochodów ciężarowych do zakładów przemysłowych - przewiduje Fiszer.
Władze Miastka przyznają, że jest dokładnie tak, jak mówi Fiszer. Drzewa znikną nie tylko dlatego, że położona zostanie pod nimi kanalizacja deszczowa. W przyszłości droga ma być poszerzona, stając się miniobwodnicą dla ciężarówek, które teraz jeżdżą osiedlową ulicą Gawędy.

- Mamy pozwolenie na budowę i zgodę na wycinkę drzew. W związku z tym realizujemy tę inwestycję - mówi Tomasz Zielonka, wiceburmistrz Miastka.
Włodarze nie zamierzają ulegać mieszkańcom. - Umiejscowienie kanalizacji tak zostało zaprojektowane. Nic nie możemy zrobić - zapewnia wiceburmistrz. - Kasztanowce muszą być wycięte, bo stoją na środku przyszłego przebiegu nowej drogi. Będzie służyła m.in. jako dojazd do zakładów przemysłowych.
Fiszer zapowiada, że o kasztanowce będzie walczył do końca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki