Mężczyzna znęcał się nad byłą żoną - rozwód nie zakończył jej koszmaru

Materiał partnera zewnętrznego Ministerstwo sprawiedliwości
Rodzinny dramat 37-letniej kobiety nie zakończył się nawet po rozwodzie. Były mąż dalej się nad nią znęcał i ją nękał. Kobieta otrzymała darmową pomoc prawną i psychologiczną w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Giżycku.

Horror pani Sylwii i jej dwójki dzieci miał zakończyć się wraz z rozwodem. Sąd orzekł winę jej męża, który przed obliczem sądu stanął już po raz kolejny w życiu. Kilka lat temu został prawomocnie skazany za nielegalne posiadanie broni palnej.

Przemoc domowa po rozwodzie

Jednak po rozwodzie mężczyzna dalej znęcał się nad byłą żoną, naruszał jej nietykalność cielesną i nękał na różne sposoby. 37-latka wezwała policję, gdy została uderzona przez byłego męża. Wówczas dowiedziała się od funkcjonariuszy, że może poszukać pomocy w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Giżycku.

Kobieta zgłosiła się do punktu pomocy wraz z kompletem dokumentów z wcześniejszych postępowań przygotowawczych oraz z wyrokiem sprawy rozwodowej. Zaproponowano jej kompleksową, darmową pomoc – psychologiczną i prawną.

Po dwóch dniach od przyjęciu wniosku prawnik w obecności poszkodowanej sporządził zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego męża. 37-latka otrzymała gotowe zawiadomienie, które wysłała do prokuratury rejonowej w Giżycku.

Sprawa jest w toku.

Skąd pieniądze na pomoc osobom dotkniętym przemocą domową?


Pomoc, którą otrzymała kobieta (i otrzymują inne osoby pokrzywdzone przestępstwem), jest finansowana z Funduszu Sprawiedliwości
.

Fundusz Sprawiedliwości, zreformowany dzięki ministrowi Zbigniewowi Ziobro, dysponuje budżetem liczonym w setkach milionów złotych.

Pieniądze te pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych. „Dorzucają się” też więźniowie, którzy pracują podczas odbywania kary – część z ich wynagrodzeń trafia na konto Funduszu Sprawiedliwości.

Następnie pieniądze są kierowane do organizacji, które stają do konkursu o granty. Ostateczną decyzję o tym, kto dostanie środki, podejmuje resort sprawiedliwości.

Gdzie osoby dotknięte przemocą domową mogą szukać pomocy?

W kraju działa już 51 regionalnych ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości. Docelowo ma być ich 60. Tę sieć uzupełnia 190 punktów lokalnych, a ma być ich aż 300. Aby otrzymać pomoc, wystarczy się do nich zgłosić – przyjść, napisać maila lub zadzwonić.

Pierwszym krokiem w pomocy jest zwykle spotkanie z tzw. osobą pierwszego kontaktu, a po przeanalizowaniu sytuacji pokrzywdzona osoba otrzymuje odpowiednio pomoc prawną, materialną czy np. psychologiczną.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Giżycku mieści się przy ul. Kopernika 7.

Adresy i kontakty do ośrodków dla pokrzywdzonych w całej Polsce są dostępne na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości:

www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Można również zadzwonić i uzyskać wstępną poradę oraz adres najbliższego ośrodka (Linia Pomocy Pokrzywdzonym 222 309 900).

Lista punktów pomocy jest też dostępna na interaktywnej mapie:

www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Wideo

Materiał oryginalny: Mężczyzna znęcał się nad byłą żoną - rozwód nie zakończył jej koszmaru - Tygodnik Ostrołęcki

Dodaj ogłoszenie