Menedżer Pomorza 2020. Nagrody przyznane! Prestiżowe wyróżnienia i nagrody specjalne przyznane podczas gali 23 czerwca [zdjęcia, wideo]

Akcja specjalna Menedżer Pomorza 2020
Aleksandra i Damian Czachorowscy, właściciele Serowarni Radostowskie Rarytasy, Dorota Białobrzeska-Łukaszuk - prezes zarządu Invicta i Adam Klasa - prezes zarządu Farm Frites, zostali laureatami nagrody Menedżer Pomorza 2020 roku, po raz pierwszy przyznawanej aż w 3 kategoriach. Prestiżowe wyróżnienia zostały ogłoszone 23 czerwca podczas uroczystej gali.

Menedżer Pomorza. Niezwykłe wyróżnienie

Menedżer Pomorza to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w regionie. W środę, 23 czerwca 2021 roku w gdańskim hotelu Radisson Blu to cenione w regionie wyróżnienie wręczone zostało już po raz dwudziesty pierwszy. Laureatów wyłoniła kapituła plebiscytu, która składała się z reprezentantów pomorskiego samorządu, organizacji biznesowych, nauki, mediów oraz laureatów poprzednich edycji konkursu.

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj fizycznie. Coraz częściej wracamy do tego sporu i problemu, jak wrócić – powiedział Tomasz Niski, prezes Oddziału Polska Press w Gdańsku, witając obecnych na miejscu uczestników gali. Podkreślił także, że popularność plebiscytu pokazuje, że następuje "powrót do normalności".

- W tym roku spośród ponad 70 kandydatów udało nam się wyłonić tych najlepszych z najlepszych, charyzmatycznych, skutecznych w działaniu, radzących sobie z pandemicznymi ograniczeniami, ale co też ważne, w tym trudnym okresie: zaangażowanych społecznie – mówił Mariusz Szmidka, redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego.

- Chciałem pogratulować wszystkim nagrodzonym, wszystkim nominowanym – podkreślił Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, partnera strategicznego konkursu i środowej gali. - Gdy czytaliśmy podczas spotkania kapituły historie wasze i waszych firm, byliśmy zachwyceni. Wielki, wielki szacunek! - zaznaczył.

- Wszystkim wam składam serdeczne gratulacje. Szczerze podziwiam małych, średnich i dużych. Jak wszyscy wiecie, serdecznie was wspieram – powiedział z kolei Maciej Dobrzyniecki, Kanclerz Gdańskiej Loży BCC, który podkreślił, że wypowiedź będzie krótka, ze względu na rozpoczynający się o godzinie 18.00 mecz Polska-Szwecja.

Uroczystość odbyła się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Debatę przed galą moderowała Dagmara Rybicka – ekspertka PR, dziennikarka i rzeczniczka prasowa, Manager MEQ Group Agencja PR. Całą imprezę poprowadził Piotr Piesik, dziennikarz „Dziennika Bałtyckiego”.

Ceremonia była niezwykła, nie tylko dlatego, że podsumowywała trudny i nieprzewidywalny pandemiczny 2020 rok, który dla wszystkich menedżerów stanowił olbrzymie wyzwanie, ale także dlatego, że po raz pierwszy, zaszczytny tytuł przyznany został aż w trzech kategoriach:

 • Mikro i Małe Przedsiębiorstwo (zatrudniające do 49 osób),
 • Średnie Przedsiębiorstwo (zatrudniające 50-249 osób),
 • Duża Firma (zatrudniająca od 250 osób).

Menedżer Roku 2020. Laureaci

 • W kategorii „Mikro i Małe Przedsiębiorstwo” triumfowali Aleksandra i Damian Czachorowscy, właściciele Serowarni Radostowskie Rarytasy.
  Serowarnia Radostowskie Rarytasy jest małą, lokalną i rodzinną manufakturą na Kociewiu. Wytwarza w sposób rzemieślniczy wyroby mleczne: sery, twarogi, masło, śmietanę, jogurty i kefiry. Surowcem do produkcji jest mleko krowie niepasteryzowane o wysokiej zawartości tłuszczu oraz białka pochodzące od krów z lokalnego gospodarstwa. Oferowane produkty własnego wyrobu przygotowywane są w oparciu o naturalne składniki, w których nie ma żadnych substancji dodatkowych- konserwantów, wypełniaczy, sztucznych barwników
 • Jako menedżerka zarządzająca „Średnim Przedsiębiorstwem” nagrodę otrzymała Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, prezes zarządu spółki Invicta
  Firma Invicta to Sieć Klinik i Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych Invicta zarządzana przez P. Prezes od ponad 20 lat. Działalność firmy w sposób szczególny koncentruje się na zdrowiu kobiety i leczeniu niepłodności. Firma nieustannie się rozwija i wprowadza nowatorskie rozwiązania medyczne. Wielokrotnie nagradzana za innowacyjność i podejście do pacjenta. Od 2019 roku buduje w Sopocie Europejskie Centrum Rodziny- kompleksowe centrum medyczne z zapleczem diagnostycznym, klinicznym i laboratoryjnym, w którym znajdą się m in. prywatna, nowoczesna porodówka, centrum badawczo-rozwojowe, laboratoria medyczne. Planowany termin otwarcia to 2023 rok.
 • Z kolei laur za powodzenie w kierowaniu „Dużą Firmą”, wręczony został Adamowi Klasie, prezesowi zarządu Farm Frites.
  Firma Farm Frites Poland została założona w 1993 roku jako wspólne przedsięwzięcie dwóch holenderskich producentów wyrobów ziemniaczanych: Farm Frites B.V. i Aviko B.V. Obecnie trzy nowoczesne linie umożliwiają wytwarzanie około 50 różnych rodzajów frytek, placków i płatków na zamówienie trzech klientów: McDonald's, Farm Frites oraz Aviko.

Zobaczcie nasz specjalny dodatek:

Wyróżnienia specjalne

To jednak nie wszystko! Za dokonania w 2020 r. przyznano także nagrody specjalne, które trafiły do:

 • Jolanty Sobierańskiej-Grendy - prezes Szpitali Pomorskich. Pani Prezes zarządza czterema dużymi placówkami zdrowia: dwoma w Gdyni- Szpitalem Św. Wincentego a Paulo, Szpitalem Morski im. PCK, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W skali naszego województwa, Szpitale Pomorskie na utworzonych trzech oddziałach covidowych, (ponad 350 łóżek), przyjęły od początku trwania pandemii, 5 000 pacjentów z podejrzeniem i zakażonych Covid-19, czyli największą ilość na Pomorzu. Przez ponad rok trwania pandemii nieprzerwanie przyjmowały pacjentów covidowych utrzymując jednocześnie funkcjonowanie większości oddziałów w swoich placówkach.
 • Bogdana Goworowskiego, prezesa BMG Goworowski. Firma BMG Goworowski prowadzi działalność dealersko-serwisową w trzech lokalizacjach w Gdyni, Gdańsku i Bolesławicach k. Słupska oraz własną blacharnię w Gdyni Chwarznie. Zalicza się do czołówki najlepszych dealerów marki Mercedes-Benz w Polsce. Prowadzi też autoryzowany salon Mazdy w Gdańsku. Firma zatrudnia obecnie 150 osób i bardzo dba o rozwój pracowników poprzez indywidualne systemy szkoleń. Poza działalnością handlową, angażuje się w lokalne inicjatywy społeczne

Menedżer XX-lecia

Ten prestiżowy tytuł otrzymał z kolei Piotr Śliwicki, Prezes ERGO Hestia.

- To laureat II edycji konkursu TOP Menedżer Dziennika Bałtyckiego 2001 roku, Założył firmę 30 lat temu i przez ten czas nieprzerwanie nią zarządza. W ciągu ostatnich 30 lat ERGO Hestia stała się drugą co do wielkości firmą ubezpieczeniową w Polsce. Lider ubezpieczeniowy - powiedział o nim Mariusz Szmidka.

Warto wiedzieć, że pod przewodnictwem Piotra Śliwickiego, firma stała się liderem technologicznym na polskim rynku ubezpieczeniowym. Jako pierwsze towarzystwo w Polsce założyła stronę internetową, zrewolucjonizowała technologiczne systemy sprzedaży dla agentów. Założyciel Fundacji Ergo Hestii na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia oraz Fundacji Artystyczna Podróż Hestii zajmującej się wsparciem młodych artystów.

Menedżer Roku 2020. Skład Kapituły:

 • Katarzyna Dobrzyniecka, Dyrektor Loży Gdańskiej BCC;
 • Maciej Dobrzyniecki, Kanclerz Loży Gdańskiej BCC;
 • Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy;
 • Ludwik Szakiel, zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego reprezentujący Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego;
 • Borys Malinowski, Partner PwC;
 • Ireneusz Szweda, Doradca Wojewody, Pomorski Urząd Wojewódzki reprezentujący Dariusza Drelicha, Wojewodę Pomorskiego; Tomasz Niski, Prezes Polska Press O/Gdańsk;
 • Mariusz Szmidka, Redaktor Naczelny Dziennika Bałtyckiego;
 • Joanna Gwiazda-Kozłowska, Dyrektor Biura Reklamy Polska Press O/Gdańsk;
 • Jacek Klein, redaktor ekonomiczny Dziennika Bałtyckiego i Strefy Biznesu.

Menedżer Roku 2020. Debata

Niezwykła Gala Menedżer Pomorza 2020 roku z oczywistych względów była nie tylko radosnym świętem, ale też polem do wymiany doświadczeń i refleksji na temat wyzwań, jakie dla zarządzających firmami przyniosły wynikające z Covid-19 lockdowny i obostrzenia. Wręczenie nagród poprzedziła debata zatytułowana „Jak świat i biznes zmieniają się po pandemii", w której udział wzięli Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej BCC - partnera głównego konkursu, Borys Malinowski, reprezentujący PWC, partnera merytorycznego konkursu, Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańsku, będącego partnerem strategicznym konkursu i laureat nagrody Top Menedżer z 2015 roku oraz Monika Jaskulska z Infuture Institute z Gdańska (to Instytut, który został powołany przez Natalię Hatalską, jedną z najbardziej wpływowych i uznanych ekspertek w dziedzinie analizy, prognozowania i badania trendów w relacjach na styku rynek-marka-technologia-konsument).

- Ten scenariusz był nieprzewidywalny albo, co najmniej, był bardzo nieprawdopodobny - tłumaczył Borys Malinowski, który wskazywał, że rozwiązania wykorzystywane do pracy zdalnej PWC miało przygotowane na długo przed pandemią, jednak do czasu Covid-19 były mało wykorzystywane.

Prezes Tomasz Kloskowki, choć zaznaczył, że - zwłaszcza, jeśli chodzi o liczbę pasażerów - gdańskie lotnisko uderzyła pandemia, szukał... pozytywnych efektów. Zwrócił uwagę, że struktury firm najlepiej testuje kryzys, a właśnie to dla gospodarki oznaczało pojawienie się wirusa. Jak jednak stwierdził, praca zdalna oznaczała zmniejszenie efektywności.

Zgodził się z nim przedstawiciel BCC.

- Trzeba było zarządzać kryzysem, wiele firm było zmuszonych do zawieszenia procesów produkcyjnych lub do ich ograniczenia -
mówił kanclerz Maciej Dobrzyniecki, który podkreślił, że home office oznaczał mniejszą efektywność, a zarazem wydłużenie czasu pracy przez samych pracowników, którzy widząc obniżenie własnej wydajności, próbowali rekompensować to dłuższą aktywnością.

Z kolei Monika Jaskulska z Infuture Institute z Gdańska przekonywała, że - w jej opinii optymalna jest praca hybrydowa. Pozwala na elementy potrzebnego, "cichego", ale też zespołowego zaangażowania w firmach.

Uczestnicy dyskusji z jednej strony odwoływali się do doświadczeń zawodowych, ale również osobistych związanych z pandemią - jak choćby częstsze zamawianie paczek kurierskich czy... posiadanie psa, które w początkowym stadium korona-kryzysu uprawniało do spacerów ograniczających lockdown.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki