MEN zapowiada krótszy rok szkolny

Monika JankowskaZaktualizowano 
Uczniowie się cieszą: wakacje będą zaczynać się szybciej
Uczniowie się cieszą: wakacje będą zaczynać się szybciej Janusz Wójtowicz
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany. Rok szkolny od 2017 roku będzie trwał krócej. Zajęcia lekcyjne będą kończyć się w pierwszy piątek po 20 czerwca.

Dotychczas, zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem - zajęcia w szkołach kończyły się w ostatni piątek czerwca. W zależności od roku kalendarzowego wakacje rozpoczynały się więc najwcześniej 24 czerwca, a najpóźniej 30 czerwca. Teraz ma się to zmienić, co z pewnością bardzo ucieszy uczniów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało właśnie, że już od przyszłego roku szkolnego lekcje będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Tak wynika z projektu zmiany rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, który już trafił do konsultacji społecznych.

Koniec tzw. godzin karcianych w szkole. Na zmianach ucierpią nauczyciele?

- W zależności od roku kalendarzowego szkolne zajęcia będą się kończyły najwcześniej 21 czerwca, a najpóźniej 27 czerwca. Skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie będzie miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej, a pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie i zakończenie rekrutacji do szkół - tłumaczy ministerialną decyzję Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

Co na to pomorscy nauczyciele? Elżbieta Zaręba, dyrektor ZSO nr 2 w Gdyni, uważa, że krótszy rok szkolny to wcale nie taki dobry pomysł: - To kwestia tego, jaka będzie podstawa programowa, czy będziemy w stanie ją szybciej zrealizować. Będzie mniej czasu na wystawianie ocen, a przypominam, że uczeń ma prawo ubiegać się o ocenę wyższą niż sugerowana. Jeżeli chodzi o czas już po wystawieniu ocen, to nigdy nie uważałam go za stracony. Wtedy w szkole też wiele się dzieje.

Na jeszcze inny problem zwraca uwagę Anna Chyla, nauczycielka języka polskiego w SP nr 24 w Gdańsku i doradca metodyczny w tamtejszym Ośrodku Kształcenia Ustawicznego: - Boję się, że społeczeństwo będzie krytykować to, że wakacje będą oznaczały też więcej wolnego dla nauczyciela. A to nie jest prawda - my w szkołach pracujemy jeszcze w lipcu.


monika.jankowska@polskapress.pl


Cały artykuł na ten temat przeczytasz w czwartek, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 14.07.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek

To jest jedyny powód dla którego nie zagłosuje na pis

q
qaduq

Dobra zmiana. Później do szkoły. Krótsza nauka, dłuższe wakacje. Maturzysta na studia jako dziewiętnastolatek. A ile lat ma mieć poborowy do wojska? Do pracy później, na emeryturę wcześniej. Wyższa płaca za godzinę, czy się stoi? Emerytura socjalna dla wszystkich po równo, a dla zasłużonych prawdziwa. Precz z UE, a wyjątkiem dotacji, które z łaski przyjmiemy. Nie ma się co martwic. Jeden tysiąc chłopakow z Minnesoty i Idaho nas obroni. A o południowo-wschodnią flankę też możemy być spokojni. Sami z siebie pomoga nam zaopiekować się Przemyślem i Chełmem. Śpij spokojnie Polaku, żebyś mógł spać, czuwa nad tobą sztab wielkich ludzi o gorących sercach. Niestety. Nie jest znany stan ich umysłów, ale taki drobiazg nie zakłóci umysłu dzieciaka, który uczy się o 40 dni krócej i o rok później od niemieckiego rówieśnika. I niech tak zostanie po wsze czasy.

M
Myśl to nie boli

Bardzo merytoryczna wypowiedź.... bardzo. Widzę że nick odpowiada rzeczywistości a wykształcenie pewnie poddtswoweXD

n
nauczyciel

Kolejne cięcia w szkołach

w
wozny

Od 1 czerwca do 15 sierpnia powinny trwać wakacje. Ale jak mamy debila ministrem, która realizuje swoje zakompleksione ego to wszystko możliwe. Zalewska to szkodnik i wredna PiS owaka szmata.

Dodaj ogłoszenie