MEN układa nowy plan - więcej historii i żołnierzy wyklętych

  MEN układa nowy plan - więcej historii i żołnierzy wyklętych

  Monika Jankowska AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  ©Adam Guz

  Więcej godzin historii, geografii, chemii, fizyki i biologii. Tak ma wyglądać plan lekcji w szkołach średnich. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie nowej podstawy programowej.

  ©Adam Guz

  Nowa podstawa programowa, czyli - najprościej rzecz ujmując - to, czego młodzież będzie uczyła się w szkole, ma zacząć obowiązywać od roku szkolnego 2019/2020. Według zmienionych zasad będą się uczyli uczniowie czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum oraz dwuletniej branżowej szkoły II stopnia. Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje, że nowa podstawa „odzwierciedla kluczowe cele i założenia reformy oświaty”.


  Zmiany w LO i technikum
  W szkołach średnich (w których w myśl reformy oświaty nauka zostanie wydłużona o rok) zwiększy się liczba godzin historii. Do tej pory były to dwie godziny, a za dwa lata będzie aż osiem (rozłożone na cztery lata, czyli dwie godziny w tygodniu w klasie I, dwie godziny w II, dwie w III i dwie w IV klasie).

  Ale więcej ma być też geografii, biologii, chemii i fizyki. Było po jednej godzinie z każdego z tych przedmiotów - będzie po cztery (tak samo jak w przypadku historii rozłożone na cały cykl kształcenia).

  Do tego uczniowie w LO będą mogli wybrać od dwóch do trzech przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym. Dyrektor liceum bądź technikum będzie ustalał jeden przedmiot spośród następujących przedmiotów: filozofia, plastyka i muzyka, które będą realizowane obowiązkowo przez uczniów w klasie I.

  Taki plan zakłada, że w pierwszej klasie LO uczniowie spędzą minimum 29 godzin w tygodniu.

  CZYTAJ TAKŻE: Reforma szkolnictwa, czyli co teraz czeka nasze dzieciaki

  Język polski i dojrzałość moralna
  Czego nauczy się licealista na lekcjach języka polskiego? „Język polski realizowany jako przedmiot kluczowy w szkole ponadpodstawowej pozwala uczniowi na poznawanie zarówno dzieł literackich wchodzących w skład polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa, jak i utworów literatury współczesnej, których autorzy zdobyli uznanie” - czytamy w podstawie programowej. I dalej: „Dojrzałość intelektualna, emocjonalna i moralna, którą w tym czasie osiąga uczeń, sprzyja kształtowaniu hierarchii wartości, kształtowaniu jego tożsamości osobowej, narodowej i kulturowej, rozwojowi poczucia odpowiedzialności za własny rozwój oraz wybory życiowe”.

  Dzięki lekcjom polskiego uczeń ma pojmować historię literatury i kultury jako proces, znać wybrane utwory z literatury polskiej i światowej, wykorzystywać kompetencje językowe i komunikacyjne czy wreszcie wyrobić nawyk systematycznej lektury.

  A skoro o czytaniu mowa, to młodzież będzie się zmagać z takimi dziełami, jak Biblia (we fragmentach), „Pieśni” Jana Kochanowskiego, „Makbet” Szekspira, ballady Mickiewicza, „Gloria victis” Orzeszkowej, „Potop” Sienkiewicza, a z nowszych utworów: „Madame” Antoniego Libery czy „Podróże z Herodotem” Kapuścińskiego.

  Historia i kształtowanie więzi
  Co z czterokrotnie zwiększoną liczbą godzin z historii? W nowej podstawie zaakcentowano, że edukacja historyczna pełni ważne cele wychowawcze, a nauka historii „wzmocni poczucie miłości do Ojczyzny i ukształtuje więzi z krajem ojczystym”.

  W osobnym akapicie zaznaczono, że uczniowie - dzięki poznawaniu wydarzeń dotyczących tragicznych losów represjonowanych żołnierzy i osób cywilnych podziemia czasów II wojny i lat powojennych - będą rozumieli i umieli wyjaśnić pojęcia „Panteon Żołnierzy Wyklętych” oraz „Łączka”.

  CZYTAJ TAKŻE: Konstytucja dla Nauki: Wysokie stypendia dla doktorantów, dezubekizacja uczelni... Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa o szkolnictwie wyższym

  Po co przedmioty ścisłe
  Głównym celem geografii w nowej szkole ma być „poznawanie własnego kraju i świata jako zintegrowanej całości”. Biologia ma przede wszystkim pozwolić na pogłębienie wiedzy dotyczącej budowy i funkcjonowania organizmu człowieka.

  Chemia ma „rozwijać umiejętności naukowego myślenia, analizowania, uogólniania i wnioskowania”. Fizyka dostarczy natomiast „narzędzi ułatwiających całościowe postrzeganie różnorodności i złożoności zjawisk otaczającego świata z punktu widzenia nauk przyrodniczych”.


  gazetakrakowska.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (41)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widac rzad zamiast fachowcow ,potrzebuje patriotow....

  Duesseldorfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Zawsze myslalem, ze tylko w "komunie" nas oklamywano/oszukiwano....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "żołnierze wyklęci"

  J/W (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Dlaczego mówi się tylko o mordach AL i tzw. komuny, a nie mówi się o mordach "żołnierzy wyklętych"????????Ile wsi spacyfikowali , ile osób zabili, ile kobiet zgwałcili????


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zolnierze wykleci

  Paule (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Temat na lekcje.NSZ - brygada swietokrzyska,obrona przepraw na Odrze w okolicach Krapkowic przed Armnia Czerwona razem z odzialami niemieckimi.Starzy to jeszcze pamietaja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Żołnierze wyklęci"

  J/W (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  I czego chcecie uczyć tych młodych ludzi??? Czy życie młodego ALowca było mniej warte niż życie AKowca????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez owijania w bawełnę

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  https://wrealu24.tv/ Derucka i Rola o roli USA w konflikcie Polski z Izraelem? Co dalej na froncie wojny informacyjnej?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu winni ONI!

  Jasio uczeń wzorowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To i tego będę się musiał uczyć?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Historia kołem się toczy ...

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Nareszcie następuje OD NOWA !!!
  Wyklęci, powstań ludu ziemi, powstańcie których męczy głód ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matematyka

  Student (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  A co z matematyką? Tak dużo mówi się o historii,
  języku polskim... A matematyka, języki obce, WOS?
  To mnie zastanawia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie

  OPPELner (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  tak jak za komuny w latach 70tych,a robili to tak: z j.polskiego 2 a z j.rosyjskiego 3 i promocja pewna.A teraz będzie,z j.polskiego 2 ale z "prawdziwej"historii 4 i z religii 5 to przepustka na...rozwiń całość

  tak jak za komuny w latach 70tych,a robili to tak: z j.polskiego 2 a z j.rosyjskiego 3 i promocja pewna.A teraz będzie,z j.polskiego 2 ale z "prawdziwej"historii 4 i z religii 5 to przepustka na studia humanistyczne jest w kieszeni!.Po co komu inne przedmioty,to strata czasu!?.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co wom powim, to wom powim, ale wom powim!

  Góral Bruzda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Oj to byli czasy - ta my mieli na Wyzszej Szkole Owczarstwa przy WUML-u w Zokopanym tylko zaganianie owiec, wyganianie owiec i ...jezyk rosyjski. I wyszli my na ludzi!
  A tera to kazajo historii...rozwiń całość

  Oj to byli czasy - ta my mieli na Wyzszej Szkole Owczarstwa przy WUML-u w Zokopanym tylko zaganianie owiec, wyganianie owiec i ...jezyk rosyjski. I wyszli my na ludzi!
  A tera to kazajo historii smolenskij sie uczyc i o Jozwie Strybelku - co to wyklety byl - bo gadali, co konfident byl - sie uczyc! A do tego jeszcze o Jędruiu Pyzdraku, Walusiu Kwiczole i Janosiku film oglondac kazo - bo to bohatyry polskie, co Margrabiego ganiali po tych nasych gurach !
  Jakby tak ucyli jak barany i owiecki w stadzie czimac, to by bylo dobrze. Ale to majom klechy i ksiadz dobrodziej w planie nauki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I jeszcze koniecznie religia!!!

  Belfer 3 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Minimum dwie godziny dziennie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja tes chce być taki mondry jak Prezes!

  Jasio pytak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A od kiedy wprowadzona będzie do programów nauka złotych myśli kaczego rodu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kryzys

  Dziadzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Tak gwałtownie wstawali z kolan, że je... się łbem w sufit.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie na śniadanie.

  Jasio pytak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  ...a pod sufitem mieli aby wszystko poukladane?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propaganda

  Uczennica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Ten artykuł to chyba jakaś kolejna propaganda ! Uczyłam się w 4letnim liceum o profilu jęz ang i przez 4 lata w każdej z klas miałam po 2 godziny historii tygodniowo .. A i tak przed maturą...rozwiń całość

  Ten artykuł to chyba jakaś kolejna propaganda ! Uczyłam się w 4letnim liceum o profilu jęz ang i przez 4 lata w każdej z klas miałam po 2 godziny historii tygodniowo .. A i tak przed maturą okazywało się że nie zdążyliśmy przerobić nawet II wojny światowej... zamiast przez 3 lata uczyć się mitów greckich a w czwartek szybko gonić z najnowszą historia Polski warto zmienić podstawę programową i nauczyć przyszłe pokolenia najnowszej historii na podstawie tej wiedzy może będą dokonywali lepszych wyborów niż Ci z Państwa którzy nauczyli się tylko hejtowac i siać propagandę byle by tylko wyrzuć się w Internecie! Sami niczego w życiu nie osiągnęli i mają pretensje że ktoś chce wyprowadzić młodych na ludzi... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ó

  Uczeń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Chodzi o 3 letnie licea.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do uczennicy !

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Tylko ta "najnowsza historia Polski " to zwykła propaganda reżimu pisowskiego !!! A co do"wyprowadzania młodych na ludzi" to te wyjścia młodych[lub mniej młodych]karków na ulicę,bandyckie rozróby...rozwiń całość

  Tylko ta "najnowsza historia Polski " to zwykła propaganda reżimu pisowskiego !!! A co do"wyprowadzania młodych na ludzi" to te wyjścia młodych[lub mniej młodych]karków na ulicę,bandyckie rozróby "prawdziwych POLAKÓW".Oj uczennico na odległość śmierdzi tu hejtem pisowskim.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1 godzina fizyki w danej klasie?

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Dziwnie mało fizyki, chemii, biologii, geografii. Fizyka niegdyś miała 3 godziny w tygodniu (1 miała charakter wykładu, druga - w pracowni, z dzieleniem na grupy, jeśli klasa była liczna - ponad 30...rozwiń całość

  Dziwnie mało fizyki, chemii, biologii, geografii. Fizyka niegdyś miała 3 godziny w tygodniu (1 miała charakter wykładu, druga - w pracowni, z dzieleniem na grupy, jeśli klasa była liczna - ponad 30 osób), podobnie z biologią (ale nie było jej w jednej z klas), chemia miała 2 godziny tygodniowo (jedna teoretyczna, druga - laboratoryjna), geografia - dwie. Uważam, że także języki obce powinno się traktować bardziej sprawiedliwie, czyli do łask powinien wrócić rosyjski, francuski, a nie tylko angielski (obecnie zdecydowanie dominuje angielski, na drugim miejscu niemiecki a francuski jest traktowany po macoszemu). zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo