Zbigniew Czyż
Piotr Lisek
Piotr Lisek Tytus Żmijewski / PAP
Mistrz olimpijski Wojciech Nowicki zajął drugie miejsce w rzucie młotem podczas Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Drugi w skoku o tyczce był Piotr Lisek. Zwycięzca pchnięcia kulą Nowozelandczyk Tom Walsh uzyskał 22,22. Memoriał Szewińskiej zaliczany jest do cyklu World Athletic Continental Tour Gold. Bardziej prestiżowe są tylko mityngi Diamentowej Ligi.

Nowicki ustąpił Amerykaninowi Winklerowi

Wojciech Nowicki w najlepszej próbie uzyskał 79,52. Wygrał wynikiem 79,70 Rudy Winkler.

- Cieszy stabilizacja na przyzwoitym poziomie. To jeszcze nie ten moment sezonu, aby były fajerwerki. Dziś Amerykanin był nieco lepszy, a ja jestem drugi. Nie jest źle. Czekamy na zwyżkę formy w kolejnych startach, ale najważniejsze w tym roku są mistrzostwa świata w Budapeszcie w sierpniu

- mówił Nowicki.

Mistrz olimpijski dodał, że z trenerką Joanną Fiodorow próbują wdrożyć zmiany w technice, żeby m.in. ustabilizować pozycję w kole, ale "na wszystko trzeba czasu".

- Zobaczymy, co to przyniesie. Przed każdym sezonem coś robimy, czegoś szukamy, bo potem na najważniejszych imprezach liczą się centymetry - podkreślił Nowicki.

Paweł Fajdek zajął odległe szóste miejsce rezultatem 74,17 i nie przyszedł na rozmowę z dziennikarzami.

Dopiero siódme miejsce Włodarczyk

Malwina Kopron zajęła szóste, a Anita Włodarczyk siódme miejsce w konkursie rzutu młotem. Kopron uzyskała 71,23 i była zadowolona z tego rezultatu. Trzykrotna mistrzyni olimpijska Włodarczyk osiągnęła 69,54, ale z wielkim spokojem podchodzi do początku sezonu i powrotu do sportu po kolejnej operacji.

- Ja nie odliczam czasu do mistrzostw świata w Budapeszcie, bo moim celem są igrzyska w Paryżu. Muszę złapać rytm na kolejnych mityngach i chciałabym po prostu na mistrzostwa świata w tym roku się zakwalifikować. Liczę, że będę rzucała w sezonie w okolicach 75 metrów. Wynik dzisiejszej zwyciężczyni to dla mnie w tym momencie kosmos. Nie jest jednak tak, że nie mogę przygotować się na takie rzucanie na igrzyska. Wierzę, że mogę, a sport dalej sprawia mi wielką radość i frajdę

- powiedziała Włodarczyk.

W Bydgoszczy zwyciężyła Amerykanka Brooke Andersen wynikiem 78,79.

Lisek wyrównał najlepszy wynik w sezonie

Piotr Lisek skoczył 5,82 i wyrównał swój najlepszy wynik w sezonie. Lepszy okazał się tylko reprezentant USA Chris Nilsen - 5,92. Polak po zdobyciu medalu halowych mistrzostw Europy w Stambule wrócił na dobrą ścieżkę i prezentuje w sezonie letnim równą, wysoką dyspozycję. We wtorek bardzo długo z uśmiechem na twarzy pozował do zdjęć i dawał autografy młodym fanom lekkiej atletyki, których sporo obserwowało zawody w Bydgoszczy.

Kapitalne pchnięcie Walsha, Haratyk beznadziejnie

Świetny wynik 22,22 - uzyskał w konkursie pchnięcia kulą Nowozelandczyk Tomas Walsh. Michał Haratyk zajął ostatnie - ósme - miejsce. Uzyskał zaledwie 19,86.

W skoku wzwyż wygrał Ukrainiec Andrij Protsenko - 2,21. Najlepszy z Polaków był Norbert Kobielski. Piąte miejsce dał mu słaby rezultat 2,17.

W biegu na milę najszybsza była Kenijka Edinah Jebitok - 4.22,85. Czwarte miejsce zajęła Weronika Lizakowska - 4.28,62. Czas zwyciężczyni jest najlepszym w tym roku rezultatem na świecie w tej konkurencji.

Drugie miejsce Cimanouskiej

Druga w biegu na 100 m była reprezentująca Polskę Kryscina Cimanouska - 11,29. Zwyciężyła wynikiem 11,24 Amerykanka Cambrea Sturgis.

- Chciałabym pobiegać szybciej - 11,16 czy 11,17, ale nieco zdeprymowały mnie falstarty. Wbiegając na metę, myślałam, że jestem pierwsza, bo biegłam po pierwszym torze i nie widziałam aż tak dobrze rywalek. Na trybunach było dużo osób, co jest bardzo miłe

- powiedziała Cimanouska.

Ostrowski poprawił młodzieżowy rekord Polski

Na dystansie 1500 m panów wygrał Włoch Pietro Arese - 3.33,56. Dziesiąty był Filip Ostrowski, który wynikiem 3.36,03 poprawił rekord Polski U-23.

Klaudia Siciarz była czwarta w biegu na 100 m ppł - 13,00. Wygrała Amerykanka Alaysha Johnson. Uzyskała bardzo dobry czas 12,41.

Wśród panów na 110 m ppł triumfował jej rodak Daniel Roberts - 13,24. Krzysztof Kiljan zajął szóste miejsce czasem 13,62.

Rekord życiowy Komańskiego

W biegach na 200 m triumfowali Brytyjka Daryll Neita - 22,23 i Amerykanin Erriyon Knighton - 19,95. Z dobrej strony zaprezentował się Albert Komański, który był trzeci z nowym rekordem życiowym - 20,49. Martyna Kotwiła była piąta czasem 23,17.

Jamajka Tracey Adelle wygrała bieg na 800 m pań - 2.01,26. Druga była Adrianna Topolnicka - 2.01,63. Wśród panów najszybszy na tym dystansie był Ben Pattison z Wielkiej Brytanii, który zwyciężył czasem 1.45,80. Mateusz Borkowski był czwarty - 1.46,12.

- Z miejsca jestem zadowolony, z wyniku nieco mniej. Jest jednak stabilizacja na poziomie 1.45,80-1.46,20. Ze startu na start fizycznie czuję się lepiej, a do mistrzostw świata jeszcze pozostało bardzo dużo czasu

- powiedział Borkowski.

Polacy w Bydgoszczy bez zwycięstwa

Polacy w Bydgoszczy nie wygrali, ale 5. Memoriał Ireny Szewińskiej przyniósł sporo bardzo dobrych wyników - głównie zagranicznych zawodników.