Megawaty z Gdańska

  Megawaty z Gdańska

  Kaziemierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  - Macie elektrownię, która da nam energię o mocy co najmniej 100 megawatów? - to jedno z pierwszych pytań, jakie stawiają zagraniczni biznesmeni, zamierzający inwestować na Pomorzu. - Nie macie? - To idziemy gdzie indziej - odpowiadają i osiedlają się w innych regionach kraju albo za granicą. Rzeczywiście, mamy za mało prądu, nawet dla teraz funkcjonujących firm.
  Grozi to utratą ich konkurencyjności na krajowych i zagranicznych rynkach. Pomorskie jest bowiem samowystarczalne w prąd w zaledwie 30 procentach.
  Ten niewesoły obraz może się zmienić, gdy zaczniemy sami stawiać fabryki prądu. Pierwsza taka inicjatywa już jest: trzy spółki: LOTOS, ENERGA oraz PGNiG postanowiły wznieść w
  Gdańsku elektrociepłownię gazową. Podpisały już list intencyjny w tej sprawie.

  Zgodnie z treścią tego porozumienia, ENERGA zajmie się organizacją budowy, PGNiG dostarczy paliwo, natomiast głównym klientem nowego zakładu będzie Grupa LOTOS. Elektrociepłownia ma bowiem zapewnić energię elektryczną i parę technologiczną rozbudowanej gdańskiej rafinerii - po zakończeniu realizacji Programu 10+.

  Według Pawła Olechnowicza, prezesa zarządu Grupy LOTOS SA, wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i parę technologiczną następuje już teraz, w trakcie realizacji Programu 10+. Będzie on jeszcze większy, po zakończeniu inwestycji w 2010 roku, jak również po realizacji kolejnych programów rozwojowych gdańskiej rafinerii. Stąd inicjatywa, dotycząca podjęcia niezwykle ważnej i długoterminowej współpracy z PGNiG i ENERGĄ, a jej pierwszym efektem będzie planowana inwestycja: elektrociepłownia.

  - Budowa nowych źródeł wytwarzania energii wpisuje się w strategię Grupy ENERGA oraz potrzeby energetyczne kraju - mówi Mirosław Bieliński, prezes spółki ENERGA SA. - W przypadku planowanej elektrowni gazowej ważny jest fakt, że pojawi się ona w miejscu największego deficytu mocy, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Pomorza Cieszy, że nasi partnerzy są zdeterminowani w dążeniu do tego celu, a ich udział w tym przedsięwzięciu daje gwarancje jego powodzenia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prąd

  andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  ehh, a co to jest prąd o napięciu??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo