Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Medycy dla Afryki" w Gdańsku. Konferencja w sobotę, 1 marca [ZDJĘCIA]

Irena Łaszyn
"Medycy dla Afryki". Konferencja 1 marca 2014
"Medycy dla Afryki". Konferencja 1 marca 2014 fot. Daniel Kasprowicz
Chcesz zostać wolontariuszem i pomagać afrykańskim dzieciom? Marzy ci się wyjazd do egzotycznego kraju, ale nie wiesz, jak się przygotować? Interesują cię prawa człowieka? Planujesz adopcję na odległość? A może po prostu chciałbyś wysłuchać opowieści o Madagaskarze, Tanzanii, Etiopii, RPA? Jeśli tak - przyjdź koniecznie na konferencję "Medycy dla Afryki".

- To nie będzie konferencja naukowa, ale raczej panel, na którym podróżnicy-medycy, a także osoby pracujące w Afryce opowiedzą o swoich doświadczeniach i przemyśleniach - uściśla Daniel Kasprowicz, jeden z organizatorów imprezy, student Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i wolontariusz na Czarnym Lądzie. - W Trójmieście takie spotkanie odbędzie się po raz pierwszy, ale rok temu, pod szyldem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, podobny projekt był realizowany w Warszawie.

Dlaczego medycy zajęli się akurat Afryką? Bo trzeba o niej mówić! Zdaniem organizatorów, wiemy o tym kontynencie bardzo mało i nawet media przytaczają nieaktualne informacje. A statystyka jest zatrważająca: Na HIV/AIDS w 2011 roku zmarło w Afryce 1,7 mln osób. Z głodu, w samej Somalii, w latach 2010-2012 zmarło aż 260 tysięcy osób.

- Od kilku lat Kraje Trzeciego Świata coraz częściej zastępuje się terminem Krajów Czwartego Świata - przypomina Daniel. - Wskazuje to na fakt, że w Afryce nadal źle się dzieje, a dobrych rozwiązań brakuje. Afryka potrzebuje wsparcia! My, jako medycy, tego wsparcia możemy jej udzielić.

Wiedzą coś o tym wolontariuszki z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Marta Sienkiewicz i Ewelina Walkowiak, które przez trzy miesiące pracowały wśród najuboższych mieszkańców Etiopii, czego efektem jest "Raport położnych z Czarnego Lądu", który przedstawią podczas konferencji.

"Naszymi pacjentami byli żebracy, których mijałyśmy na drodze, bezdomni, którzy chowali się przed deszczem pod palmami, dzieci ulicy, sieroty pozbawione rodziców i przyszłości - relacjonują. - Nasza praca polegała na pomaganiu miejscowym pielęgniarkom w ich codziennych obowiązkach. Wykonywałyśmy opatrunki, szczepienia, pobierałyśmy materiały do badań, oglądałyśmy preparaty pod mikroskopem. Jako licencjonowane położne w każdy czwartek obejmowałyśmy fachową opieką ciężarne i ich nienarodzone dzieci oraz niemowlęta".

Ich najmłodsze pacjentki, przyszłe matki, miały 12-13 lat. O nich też wolontariuszki opowiedzą podczas gdańskiej konferencji.
Organizatorzy obiecują, że ubiorą tę konferencję w afrykańskie chusty i podpowiedzą, jak można pomagać. A oprócz prelekcji i wykładów, odbędzie się na GUM-edzie wernisaż portretów dzieci z Madagaskaru (autorstwa Dominika Włocha) i losowanie atrakcyjnych nagród wśród uczestników. Ale szansę na nagrodę będą mieć tylko ci, którzy wcześniej wypełnią formularz rejestracyjny.

Szczegóły spotkania na Konferencja "Medycy dla Afryki"

Konferencja "Medycy dla Afryki" odbędzie się w sobotę, 1 marca, w godz. 10-18, w sali im. prof. Narkiewicza (Atheneum Gedanense Novum) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Dębinki 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki