MediaMarkt na ratunek wykluczonym cyfrowo seniorom

Materiał informacyjny
Smartfony bezdyskusyjnie opanowały rynek telefonii komórkowej. Dziś nie służą już tylko do dzwonienia i esemesowania. Pełnią rolę zminiaturyzowanych komputerów, ponieważ mają praktycznie takie same funkcje. Warto mieć jednak świadomość, że nie udało się im jeszcze przekonać do siebie wszystkich potencjalnych użytkowników. O ile ludzie pracujący i młodzi nie mają problemów z ich obsługą, to wśród osób starszych taka wiedza nie jest jeszcze powszechna.

Intuicyjne menu konfiguracyjne smartfona może stanowić problem dla osoby, która po raz pierwszy ma do czynienia z takim urządzeniem. Trudno się też dziwić , że brak umiejętności obsługi telefonu nieraz prowadzi do niechęci i najczęściej kończy się tak, że osoba starsza ogranicza się do używania jedynie funkcji natywnych.

Cyfrowe wykluczenie to poważny problem współczesnych społeczeństw, opartych na informacji oraz dostępie do Internetu. Dlatego bardzo istotne jest umożliwienie seniorom uczestniczenia w nowoczesnym procesie komunikacji za pomocą smartfonów.. Współcześnie smartfon jest łącznikiem generacyjnym. Starsze osoby umiejące obsługiwać smartfony i obchodzić się z nową technologią, zyskują przede wszystkim pewność siebie. Mają też poczucie bezpieczeństwa i nie czują się zagubione w dzisiejszym świecie.

Między innymi dlatego w sklepie MediaMarkt, znajdującym się w Centrum Handlowym Oliwa, od ubiegłego roku organizowane są cykliczne, bezpłatne zajęcia dla seniorów. Nie trzeba nawet posiadać własnego telefonu, bo w razie potrzeby sklep udostępnia uczestnikom własne urządzenia. Wiele osób przychodzi jednak z telefonami, które otrzymało od innych członków rodziny lub w ramach świątecznego prezentu i pragnie zdobyć lub poszerzyć wiedzę na temat funkcji i obsługi tych smartfonów..

MediaMarkt to firma, dla której zaangażowanie społeczne jest integralnym elementem strategii. Już od lat włącza się w życie lokalnych społeczności wspierając ich zrównoważony rozwój. Wśród działań podejmowanych w tym obszarze istotną rolę odgrywają działania edukacyjne.

Materiał sponsorowany

- Mniej więcej trzy razy w miesiącu spotykamy się z seniorami, a raz w miesiącu przeprowadzamy warsztaty dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych - tłumaczy Tomasz Rok, dyrektor sklepu MediaMarkt w Oliwie. - Dla najmłodszych organizujemy zaś zajęcia ekologiczne czy też te poświęcone prawom autorskim.

Podczas warsztatów, które odbyły się w piątek 6 marca, grupa z Koła Seniora Wzgórze Mickiewicza brała udział w zajęciach zaawansowanych z obsługi smartfonów. Prowadzący wyjaśniali im, w jaki sposób włączyć i wyłączyć telefon, jak czyścić telefon z niepotrzebnych danych, zapisać i usuwać kontakty, a także jak korzystać z bankowości internetowej.

W sympatycznej atmosferze dociekliwi seniorzy nauczyli się również, jak odpowiednio skonfigurować swój smartfon, aby odpowiadał ich potrzebom, w jaki sposób łączyć się z siecią internetową oraz gdzie szukać i jak instalować aplikacje. W trakcie spotkania uczestnicy zadawali mnóstwo pytań dotyczących pamięci telefonu, robienia zdjęć, ustawiania spersonalizowanych dzwonków czy wyciszania telefonu.

- Warsztaty oceniam bardzo pozytywnie - powiedział Janusz Ożarków, wiceprezes Koła Seniora Wzgórze Mickiewicza. - Dają dużą wiedzę, której na co dzień pewnie nie uzyskałbym od nikogo. Starsi ludzie mogą mieć kłopot, żeby to wszystko ogarnąć, często posługują się młodymi. I młodzi pomagają wiele rzeczy opanować. Na warsztatach w MediaMarkt wszystko jest podane w bardzo przystępny sposób.

- Dowiedziałem się o wielu rzeczach, o których dotąd nie miałem pojęcia - dodał. - Telefony używamy do komunikowania, a to jest jednak mały komputer, z którego jeszcze wiele można wyciągnąć.

Dla grupy z Koła Seniora były to drugie zajęcia z cyklu, czyli kurs zaawansowany. Przed kilkoma tygodniami seniorzy uczestniczyli w zajęciach dla początkujących.

- Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie warsztatami. Oznacza to, że doskonale odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, którzy chcą korzystać z nowych technologii. Z radością dzielimy się z nimi naszą wiedzą. Jesteśmy również otwarci na rozszerzenie programu warsztatów, żeby wprowadzić chętnych uczestników na wyższy poziom wtajemniczenia - zapewnił Tomasz Rok.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo