Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale Stolema za lata pracy dla dobra Kaszub

Marek Adamkowicz
Wanda Kiżewska przyczyniła się do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego na Zaborach, zaś Bożena Ugowska ma zasługi dla rozwoju języka kaszubskiego. Obie otrzymały prestiżową nagrodę

Łatwiej trafić szóstkę w totka niż zostać laureatem Medalu Stolema - to powiedzenie najlepiej pokazuje, jak cenne jest wyróżnienie przyznawane przez członków Klubu Studenckiego Pomorania. W tym roku radość z nagrody stała się udziałem Wandy Kiżewskiej oraz Bożeny Ugowskiej.

Urodzona w 1919 r. Wanda Kiżewska od lat młodzieńczych udzielała się społecznie. Działała w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Żeńskiej w Brusach i Czyczkowach, po wojnie zaś animowała życie lokalnej społeczności. Studenci z Pomoranii zwracają uwagę, że to właśnie z inicjatywy Wandy Kiżewskiej powstał Wiejski Dom Kultury w Czyczkowach.
- Pani Wanda ma niezwykły dar namawiania ludzi do współpracy, nie sposób jej odmówić - twierdzi Kazimierz Ostrowski, dziennikarz i publicysta, który wspominał swoją znajomość z lauretatką. - Dotyczy to nie tylko budowy domu kultury, którą poprowadziła znakomicie, ale przede wszystkim działalności w teatralnej.

Dzięki pani Wandzie na Zaborach rozwinęły się rozmaite grupy artystyczne, w tym Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Zaboracy". Druga z laureatek Medalu Stolema, Bożena Ugowska, zasłużyła na nagrodę wieloletnią działalnością na rzecz rozwoju kaszubszczyzny. Prowadziła kursy języka regionalnego dla Klubu Studentów Jutrznia w Pelplinie, jak również w ramach lektoratu, organizowanego na Uniwersytecie Gdańskim przez Klub Studencki Pomorania. Ponadto, udzielała się w pracach Rady Języka Kaszubskiego, zasiadała w jury konkursów literackich oraz dała się poznać jako poetka.

Felicja Baska-Borzyszkowska, która od lat śledzi życiową drogę Bożeny Ugowskiej, zwraca uwagę, że jest ona osobą otwartą na potrzeby drugiego człowieka. Świadczy o tym chociażby praca z osobami niepełnosprawnymi.

- Medal Stolema jest dla mnie wielką nagrodą, ale przede wszystkim zobowiązaniem na przyszłość, zwłaszcza że dzięki temu wyróżnieniu znalazłam się w gronie osób niezwykłych - podkreśla Bożena Ugowska.

Wśród laureatów przyznawanego od 1967 r. wyróżnienia są postaci tej miary, co Lech Bądkowski, Marian Mokwa, Gerard Labuda, ks. Bernard Sychta czy abp Tadeusz Gocłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki