reklama

Medale im. E. Kwiatkowskiego dla dwóch gdynian i klubu sportowego

Lechosław DzierżakZaktualizowano 
Fot. archiwum
Leszek Kopeć, Władysław Wiśniewski oraz Wojskowy Klub Sportowy FLOTA Gdynia otrzymają medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Tak postanowili 1 lutego radni miasta. Medale zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni z okazji 91 urodzin miasta 10 lutego 2017.

- Leszek Kopeć to współtwórca i dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, wieloletni dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, producent, przedsiębiorca, wydawca - tłumaczyła Maja Wagner, radna miasta Gdyni. - W latach 70. był redaktorem literackiego pisma studenckiego "Litteraria", był również jego współzałożycielem. Jest autorem powieści "Kredowe koło" wydanej w roku 1989 oraz opowiadań i recenzji publikowanych w polskich czasopismach. W latach 1995-2002 był współpracownikiem kuriera czytelniczego "Megaron". Od 1999 pełnił funkcję dyrektora Neptun Filmu, a następnie dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W latach 2005 - 2010 r. był dyrektorem Centrum Kultury w Gdyni - tłumaczyła.

- Władysław Wiśniewski, mimo iż zajmował funkcję kierowniczą w swoim dziale, pozostał bezpartyjny i nigdy nie wstąpił ani do PZPR, ani do żadnej innej partii. W swoim życiu opracował jako autor lub współautor ponad 100 patentów zatwierdzonych przez Urząd Patentowy, z czego większość stała się własnością Stoczni im. Komuny Paryskiej - uzasadniał z kolei Kamil Góral, radny miasta Gdynia. - Opracował m.in.: urządzenia spinające do lin trałowych, wyręczające w znaczny sposób ludzi w pracy i wykluczające dotychczasowe duże niebezpieczeństwo, nowoczesne włoki do połowu ryb, sortownię ryb, która była zainstalowana na trawlerach serii B-29 m.in. „Laskara” Zdecydowanie promował i brał udział w konstrukcji urządzeń do połowu ryb z rufy statku, w miejsce dotychczasowego połowu z burty. W tym czasie najlepsze trawlery w innych krajach nie miały takich nowoczesnych urządzeń. Szkolił również załogi statków zakupionych przez zagranicznych armatorów w Stoczni Gdyńskiej w zakresie użytkowania ich i zamontowanych na nich urządzeń, zawsze podkreślając, że są to jednostki wyprodukowane w Gdyni, w Polsce - mówił Kamil Góral.

Inżynier Wiśniewski projektował też oczyszczalnie ścieków i utylizatory, takie jak utylizator do odpadów szpitalnych, osadów półpłynnych, czy odpadów laboratoryjnych. Uzyskał patenty poza granicami kraju: w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji, wówczas ZSRR. Ostatni wniosek patentowy złożył w 2016 roku.

- W tym roku WKS„Flota” obchodzi jubileusz 80-lecia działalności - przypomniał Jarosław Kłodziński, radny Gdyni. - W klubie obecnie działają takie sekcje jak: judo, lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów, strzelecka, szachowa, tenisa ziemnego i żeglarska. WKS„Flota” to najbardziej utytułowany klub sportowy w Gdyni. Mistrzowie świata, Europy i Polski są lub byli jego zawodnikami. Kolarz Tadeusz Mytnik i strzelec Jerzy Greszkiewicz są medalistami Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. Zawodnicy „Floty” startowali na Igrzyskach Olimpijskich od Rzymu w 1960 po Rio w 2016 r. Trenerzy wychowali wielu zawodników, którzy godnie reprezentowali Polskę na światowych arenach sportowych.

Obecnie „Flota” skupia kilkuset zawodników i zawodniczek oraz kilkudziesięciu działaczy, w tym trenerów kadry narodowej i kadry olimpijskiej.

Wszystkie wnioski zostały przyjęte jednogłośnie. Głosowało 28 radnych.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie