Medale dla uczestników strajków na Wybrzeżu

  Medale dla uczestników strajków na Wybrzeżu

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W poniedziałek odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", poświęcone strajkom w maju i sierpniu 1988 roku.
  Z okazji 20 rocznicy tamtych wydarzeń przyznano medale działaczom komitetów strajkowych. 27 honorowych odznaczeń i dyplomów imiennych otrzymali pracownicy Stoczni Gdańskiej, Stoczni Remontowej, Stoczni Północnej, gdańskiego portu oraz dawni studenci Uniwersytetu i Politechniki Gdańskiej.

  W ten sposób podziękowano cichym bohaterom tamtych wydarzeń, osobom, których nazwiska nie są znane całej Polsce.

  - Wystąpiliśmy z wnioskami o odznaczenia dla osób, które strajkowały lub wspomagały strajkujących. Bardzo mało mówi się o wydarzeniach z maja i sierpnia 1988 roku, o ich praktycznie bezpośrednim wpływie na późniejsze przemiany w Polsce i w Europie, które miały miejsce w 1989 roku - wyjaśniał Wojciech Książek, członek Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

  Wczoraj uhonorowano 27 osób, ale władze NSZZ Solidarność zapowiadają, że będą odznaczać kolejnych.

  - Każda rocznica to okazja, aby uroczyście podziękować ówczesnym działaczom - zaznaczył Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego "Solidarności". - Te strajki były działaniami zwycięskimi, przyniosły oczekiwaną wolność - dodał.

  Strajkujący na Wybrzeżu w 1988 roku domagali się przede wszystkim przywrócenia prawa do legalnego zrzeszania się w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". Strajk rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej 2 maja 1988 roku, następnego dnia wybuchł na Uniwersytecie Gdańskim, a dzień później dołączyła politechnika.

  Ten strajk trwał kilka dni - 10 maja strajkujący wyszli ze stoczni. Od 22 sierpnia do 1 września strajkowano ponownie w Stoczni Gdańskiej. Tym razem dołączyli do nich pracownicy Stoczni Północnej, Remontowej, z portu gdańskiego, a także stocznie "Wisła" i "Radunia".

  Między 5 a 20 września zwolniono z pracy 30 uczestników strajków w Stoczni Północnej, podobnie było w porcie gdańskim. Ostatni strajk wybuchł 7 listopada i trwał dwa dni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo