Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale dla uczestników strajków na Wybrzeżu

Kamila Grzenkowska
Przewodniczący "S" Janusz Śniadek wręcza nagrodę Alozjemu Szablewskiemu
Przewodniczący "S" Janusz Śniadek wręcza nagrodę Alozjemu Szablewskiemu Grzegorz Mehring
W poniedziałek odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", poświęcone strajkom w maju i sierpniu 1988 roku.

Z okazji 20 rocznicy tamtych wydarzeń przyznano medale działaczom komitetów strajkowych. 27 honorowych odznaczeń i dyplomów imiennych otrzymali pracownicy Stoczni Gdańskiej, Stoczni Remontowej, Stoczni Północnej, gdańskiego portu oraz dawni studenci Uniwersytetu i Politechniki Gdańskiej.

W ten sposób podziękowano cichym bohaterom tamtych wydarzeń, osobom, których nazwiska nie są znane całej Polsce.

- Wystąpiliśmy z wnioskami o odznaczenia dla osób, które strajkowały lub wspomagały strajkujących. Bardzo mało mówi się o wydarzeniach z maja i sierpnia 1988 roku, o ich praktycznie bezpośrednim wpływie na późniejsze przemiany w Polsce i w Europie, które miały miejsce w 1989 roku - wyjaśniał Wojciech Książek, członek Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

Wczoraj uhonorowano 27 osób, ale władze NSZZ Solidarność zapowiadają, że będą odznaczać kolejnych.

- Każda rocznica to okazja, aby uroczyście podziękować ówczesnym działaczom - zaznaczył Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego "Solidarności". - Te strajki były działaniami zwycięskimi, przyniosły oczekiwaną wolność - dodał.

Strajkujący na Wybrzeżu w 1988 roku domagali się przede wszystkim przywrócenia prawa do legalnego zrzeszania się w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". Strajk rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej 2 maja 1988 roku, następnego dnia wybuchł na Uniwersytecie Gdańskim, a dzień później dołączyła politechnika.

Ten strajk trwał kilka dni - 10 maja strajkujący wyszli ze stoczni. Od 22 sierpnia do 1 września strajkowano ponownie w Stoczni Gdańskiej. Tym razem dołączyli do nich pracownicy Stoczni Północnej, Remontowej, z portu gdańskiego, a także stocznie "Wisła" i "Radunia".

Między 5 a 20 września zwolniono z pracy 30 uczestników strajków w Stoczni Północnej, podobnie było w porcie gdańskim. Ostatni strajk wybuchł 7 listopada i trwał dwa dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki