Mecenas kultury Grupa LOTOS wspiera Operę Bałtycką

Materiał partnera zewnętrznego
Ta wyjątkowa instytucja kultury będzie w tym roku obchodziła jubileusz - 70-lecie istnienia
Ta wyjątkowa instytucja kultury będzie w tym roku obchodziła jubileusz - 70-lecie istnienia materiały partnera
Grupa LOTOS ponownie została Partnerem Strategicznym gdańskiej Opery Bałtyckiej. Współpracę przedłużono do końca 2020 roku.

Premierą „Don Bucefalo” symbolicznie otworzyliśmy kolejny rok naszej współpracy z Operą Bałtycką i będziemy ją wspierać do końca 2020 r. - zapowiada Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS. - Cieszę się, że możemy współpracować z największą samorządową instytucją kultury województwa pomorskiego.

Jako firma odpowiedzialna społecznie wspieramy inicjatywy kulturalne, realizowane na skalę całego kraju, jak i te mniejsze, ważne dla lokalnej społeczności. Działalność naszej firmy bez wątpienia kojarzy się z Pomorzem, dlatego tym bardziej cieszymy się, że możemy wesprzeć lokalny patriotyzm. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy Grupą LOTOS a Operą Bałtycką będzie przebiegała pomyślnie, a spektakle będą dostarczały widzom wielu wrażeń - dodaje wiceprezes Jarosław Wittstock.

Wybitne dzieła

Gdańska Opera Bałtycka to instytucja o elitarnym statusie, prezentująca widzom Trójmiasta i Pomorza wybitne dzieła sztuki operowej i baletowej. Rocznie prezentuje średnio cztery tytuły premierowe - operowe i baletowe, a także koncerty i spektakle edukacyjne dla każdej grupy wiekowej.

Historia Opery w Gdańsku sięga XVII wieku. Pierwsza premiera Studia Operowego, uważana za początek historii Opery Bałtyckiej, to „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego.

Wyjątkowy mecenat

- To, że jest z nami Grupa Kapitałowa LOTOS, w znacznie większym stopniu umożliwia realizację zamierzonych planów - mówi dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza- Pokojski. - W ubiegłym roku koncern powrócił do wspierania Opery Bałtyckiej. Jest to potentat gospodarczy na Pomorzu, który odpowiedzialnie traktuje rozwój kultury w regionie. My, jako jedna z największych instytucji artystycznych, prezentujemy repertuar często dla wymagającej i wysublimowanej publiczności. Dla tych wszystkich, którzy w swoim zabieganym życiu potrzebują chwili wzniosłych uczuć i refleksji. Warto spojrzeć na mecenat Grupy LOTOS nad Operą Bałtycką, jako na przykład troski o dobro wspólne pomorskiej społeczności. Razem możemy więcej i lepiej - podkreśla dyrektor i przypomina, że współpraca rozpoczęła się od wystawienia „Thais” Julesa Masseneta.

- Bardzo się cieszę, że współpraca jest kontynuowana, zwłaszcza teraz. W tym roku będziemy bowiem obchodzić 70-lecie istnienia naszej instytucji. Chcemy pięknie świętować z nadzieją na to, że Gdańsk wreszcie doczeka się nowego gmachu opery. Jutro rodzi się dziś, dlatego tak istotne jest każde obecne zaangażowanie w nasze działania - podkreśla.

Mecenat Lotosu to istotne wsparcie bieżących działań repertuarowych.

- Na jubileusz chcemy przygotować premierę dwóch jednoaktówek: „Judith” Artura Honeggera, „Syn marnotrawny” Claude’a Debussy’ego i balet Igora Strawińskiego „Święto wiosny” - zdradza Romuald Wicza-Pokojski. - Od wieków jest tak, że nie byłoby wielkich dzieł sztuki, gdyby nie mecenasi. Od starożytności funkcjonuje w naszej kulturze zjawisko wspierania twórców przez wielbicieli ich dzieł. Pierwszym mecenasem był Gajusz Cilniusz Mecenas, rzymski polityk i patron wielu znanych artystów, między innymi Horacego i Wergiliusza. Znanymi mecenasami była rodzina Medyceuszy z Florencji, czy polski król Stanisław August Poniatowski. W naszym przypadku jest to grupa LOTOS i bardzo się z tego cieszymy - zapewnia dyrektor. - Wsparcie, jakiego udziela nam koncern, to jednocześnie wparcie kultury regionu, kultury Gdańska i wiem, że te pieniądze zostały dobrze zainwestowane - uśmiecha się dyrektor.

Grupa LOTOS angażuje się w wiele inicjatyw kulturalnych skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Współpracuje z instytucjami, które prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Firma wspiera działalność sopockiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Jest też sponsorem głównym LOTOS Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa oraz Gdańsk LOTOS Siesta Festival i Ladies Jazz Festival.

Nowocześni, z pomysłami

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niej, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym premium - LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć ponad 500 stacji paliw dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie kraju. Jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju.

LOTOS to czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Gdańska Opera Bałtycka prezentuje widzom wybitne dzieła sztuki operowej i baletowej
Gdańska Opera Bałtycka prezentuje widzom wybitne dzieła sztuki operowej i baletowej materiały partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki