Piotr Rutkowski
Monika Soćko (z lewej) została mistrzynią Europy w Pradze
Monika Soćko (z lewej) została mistrzynią Europy w Pradze ewcc2022
Monika Soćko zremisowała z Ormianką Lilit Mkrtchian z Armenii, co wobec remisu w pojedynku Aleksandry Malcewskiej z Azerką Gunnay Mammadzadą zapewniło jej złoty medal ME w Pradze.

Rozstawiona z numerem siódmym Soćko nie doznała żadnej porażki w turnieju. Wygrała sześć partii i pięć zremisowała, w tym trzy ostatnie.

Ośmiokrotna mistrzyni kraju, 44-letnia Soćko w 12 dotychczasowych startach w mistrzostwach Europy zdobyła jeden medal - brązowy w Rijece w 2010 roku. Teraz po raz pierwszy zdobyła złoto.

Jak przebiegał ostatni dzień rywalizacji?

Przed decydującą rundą prowadziła Soćko, przed Mammadzadzą, Malcewską i Mkrtchian. Czołowa czwórka turnieju w bezpośrednich pojedynkach walczyła od 13 o medale. Soćko na pierwszej szachownicy zmierzyła się z Mkrtchian, i zremisowała. Podobnie Malcewska z Mammadzadą. W związku z tym urodzona w Rosji 20-letnia Malcewska, która od 22 maja startuje w biało-czerwonych barwach, była w gronie pięciu szachistek (także Mammadzada, Ulwija Fatalijewa z Azerbejdżanu, Mkrtchian i Rumunka Irina Bulmaga), które zgromadziły po 8 pkt. O tym, kto zajął kolejne dwa miejsca na podium zadecydowała dodatkowa punktacja. Ostatecznie medale padły łupem Azerek. Srebro wywalczyła Gunay Mammadzada, natomiast brąz Ulviyya Fataliyeva. Malcewska rywalizację zakończyła na 5 miejscu.