MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mąż zaginionej przed laty Grażyny Ż. podejrzany jest o zabójstwo

Szymon Zięba
Zdaniem prokuratury uznawana za zaginioną przez lata 40-letnia Grażyna Ż. z Rumi nie zginęła przypadkowo, a jej mąż przed tym, zanim celowo pozbawił ją życia, przez lata znęcał się nad nią.
Zdaniem prokuratury uznawana za zaginioną przez lata 40-letnia Grażyna Ż. z Rumi nie zginęła przypadkowo, a jej mąż przed tym, zanim celowo pozbawił ją życia, przez lata znęcał się nad nią. KWP Gdańsk
Zdaniem prokuratury uznawana za zaginioną przez lata 40-letnia Grażyna Ż. z Rumi nie zginęła przypadkowo, a jej mąż przed tym, zanim celowo pozbawił ją życia, przez lata znęcał się nad nią. Prokuratura Rejonowa w Wejherowie zmieniła właśnie zarzut przedstawiony niedawno 49-latkowi. - Mężczyzna podejrzany jest o zabójstwo - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” prok. Lidia Jeske, szefowa Prokuratury Rejonowej w Wejherowie, która prowadzi tę sprawę.

Grażyna Ż. status zaginionej miała przez siedem lat. Jej sprawa wróciła w tym roku, kiedy ponownie zaczęli przyglądać się jej śledczy z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i prokurator z Prokuratury Rejonowej w Wejherowie.

Śledczy sprawdzili wiele wątków i przesłuchali różne osoby, które twierdziły, że Grażyna Ż. nie opuściłaby dobrowolnie domu rodzinnego i nie porzuciłaby swojego dziecka. Ostatecznie kości kobiety znaleziono zakopane w przydomowym ogródku.

Zatrzymano w sprawie 49-letniego męża Grażyny Ż. Prokurator, który pierwotnie postawił mężczyźnie zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci i znęcania się, zdecydował się na jego zmianę.


Tragiczna historia Grażyny Ż. Szkielet w płytkiej dziurze

- 49-letni mężczyzna podejrzany jest o znęcanie się w czasie od 2000 roku do 16 czerwca 2009 roku nad swoją żoną. Właśnie tego dnia - co wynika z naszych ustaleń - doszło do celowego pozbawienia życia Grażyny Ż. - tłumaczy prok. Lidia Jeske. - Mówimy więc o zabójstwie, za które grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności - dodaje prokurator.

Jak mogło dojść do strasznej zbrodni?

Z ustaleń śledczych - informuje prok. Jeske - wynika, że mąż tragicznie zmarłej kobiety... chciał pozbyć się jej z domu. - W tej rodzinie nie działo się za dobrze, podejrzany, mówiąc wprost, podejmował kroki zmierzające do tego, by jego żona opuściła wspólny dom - wyjaśnia szefowa PR w Wejherowie.

Prokuratorzy, na tym etapie śledztwa, jak na razie oszczędnie wypowiadają się na temat jego szczegółów. - Czekamy wciąż na podstawowe opinie - chodzi o sekcję zwłok oraz badania biologiczne przedmiotów, które zostały zabezpieczone, a na których mogą się znajdować ślady biologiczne pokrzywdzonej, co byłoby dla nas pomocne w wyjaśnieniu zdarzeń, które rozegrały się 16 czerwca 2009 roku - tłumaczy prok. Jeske.

Rozwikłano sprawę zaginionej sprzed lat Grażyny Ż. Są zarzuty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podejrzany mężczyzna przebywa w areszcie tymczasowym. - Nie przyznaje się do stawianego mu zarzutu i odmawia składania wyjaśnień - mówi szefowa Prokuratury Rejonowej w Wejherowie.

- Mimo iż neguje, że znęcał się nad żoną i pozbawił ją życia, do tej pory nie przedstawił żadnej swojej wersji wypadków, która wyjaśniałaby, w jaki sposób ciało Grażyny Ż. znalazło się u niego w ogródku - podsumowuje prokurator.

Przypomnijmy, zaginięcie Grażyny Ż. zgłosił... jej mąż. Z relacji przedstawionej przez prokuraturę wynikało, iż mężczyzna poinformował organy ścigania, że kobieta wyszła z domu i już nie wróciła.

Nazywany Archiwum X specjalny wydział Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zajmuje się przestępstwami niewykrytymi. Powstał w 2005 roku w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym KWP w Gdańsku.

W skład zespołu wchodzą doświadczeni funkcjonariusze z tego wydziału, w jego pracę angażowani są również policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku. Policjanci z zespołu przestępstw niewykrytych m.in. analizują przyjęte w sprawach wersje śledcze, które z różnych przyczyn zostały odrzucone bądź nie zostały do końca zweryfikowane.

[email protected]

Wideo: KWP Gdańsk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki