Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzysto! Ucz się i odpoczywaj, a przede wszystkim bądź dobrej myśli!

Anna Mizera-Nowicka
freeimage.com
Maturzysto, zostało Ci kilka dni do egzaminu dojrzałości. Spokojnie, zamiast wpadać w panikę i układać w głowie scenariusz, co się wydarzy, jeśli matura będzie trudna, weź się do pracy. Jak się do tego zabrać? Posłuchaj porad specjalistów.

Dobry plan to podstawa

Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog Uniwersytetu SWPS, radzi, by dobrze zaplanować wszelkie ostatnie powtórki.
- Możesz to zrobić nawet na kartce papieru. Zapisz kiedy (np. w poniedziałek), gdzie (np. w bibliotece), o jakiej porze (np. po południu) powtarzasz geometrię - zaleca.

Psycholog podpowiada również, by powtarzając materiał, korzystać z tak zwanych mnemotechnik, czyli sztuczek zapamiętywania.
- Dla przykładu ucząc się budowy serca wyobraź sobie, jak po nim podróżujesz. Widzisz komory i przedsionki, aortę i tak dalej. Ucząc się dat ważnych wydarzeń, wyobraź sobie okoliczności zdarzenia, czy to była zima, czy padał śnieg, co poprzedziło dane zdarzenie i co było po nim.

Posprzątaj i odpocznij

Nie od dziś też wiadomo, że łatwiej jest się uczyć, gdy pokój nie tonie w bałaganie. Porządek zapewnia spokój wewnętrzny. Poukładaj więc notatki, przewietrz mieszkanie i do dzieła!

Michał Pozdał, psychoterapeuta z Uniwersytetu SWPS, przypomina jednak, że nikt nie jest w stanie uczyć się cały dzień od rana do nocy.

- Lepiej zaplanować kilka systematycznych godzin codziennej pracy, ponieważ to jest lepsze dla mózgu. Istotne jest robienie sobie przerw na aktywność fizyczną i niewielki posiłek, który nie zakłóci nauki - podkreśla.

Odłóż czarne scenariusze

Ważne jest też, by nie słuchać innych maturzystów, jeśli przekonują, że są świetnie przygotowani i nie boją się egzaminów. Ich stres na pewno nie jest mniejszy niż twój!

Psycholodzy zgodnie też przestrzegają, by w ostatnich dniach przed egzaminem dojrzałości nie myśleć o jego wynikach końcowych. To tylko spotęguje lęk. Znacznie korzystniej będzie skupić się na pracy przy powtarzaniu materiału albo wyjść na spacer czy spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. I najważniejsze: - Wiedz, że matura to nie koniec świata, a w zasadzie jego początek - prawdziwe życiowe egzaminy jeszcze przed tobą! - przekonuje dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Dlaczego Tak ważny jest relaks?

Pamiętaj, by robić sobie przerwy od nauki. Odpoczywaj na świeżym powietrzu. Wiosna zachęca do aktywności - wykorzystaj to. i Nie lekceważ snu!

Stres przed maturą jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Często od tego, jak uczeń zda egzamin, zależeć może jego przyszłość. Dlatego zbierz siły przed ostatnimi powtórkami, by lepiej utrwalić wiadomości.

- Znajdź czas na relaks - idź do kina albo na spacer - podpowiada Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
- Podczas spaceru warto wyłączyć myślenie o maturze i zrelaksować się chociaż przez kilka godzin.
Zadbaj też o sen - gdy śpisz, to, czego nauczyłeś się w ciągu dnia, utrwala się, a nowa wiedza tworzy sieć połączeń
z już istniejącą.

Psycholog podkreśla też, że przed samą maturą warto unikać imprez.
- Niektórzy stosują strategię tzw. samoutrudniania - idą na imprezę dzień przed egzaminem, a jeśli nie zdadzą, mają gotowe uzasadnienie porażki („nie byłem w formie“), które nie uderza w poczucie własnej wartości.

Warzywa i owoce - nie suplementy!

Jedz to, co dostarczy mózgowi odpowiednią porcję energii do pracy postaw na dietę bogatą w składniki, które usprawnią koncentrację W trakcie nauki często sięgamy po różnego rodzaju środki stymulujące - napoje energetyczne, kawę, suplementy... Niestety, mogą one powodować dodatkowe problemy ze zdrowiem. Gdy uczymy się intensywnie, lepiej postawić na zbilansowane i pełnowartościowe posiłki bogate w witaminy, minerały i składniki odżywcze.

- Należy jeść 4-5 regularnych posiłków dziennie, pamiętając, że najważniejsze jest śniadanie - radzi Radosław Borkowski, dietetyk z gdańskiej poradni Dobry Dietetyk. - Powinno zapewnić organizmowi 25 proc. potrzebnej energii. Dobrze odżywiony organizm szybciej przetwarza informacje i przyswaja wiedzę.

W diecie w czasie nauki należy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednią ilość witamin: C, A, E zawartych przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach. Wybierajmy też orzechy i pestki, ryby, kasze, pełnoziarniste pieczywo, otręby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki