Matura poprawkowa 2020 polski. Zobacz arkusze CKE. Co było na rozprawce? "Lalka" Prusa albo wiersz Staffa do wyboru [8.09.2020]

MJAN

Wideo

Zobacz galerię (18 zdjęć)
Matura poprawkowa 2020 odbywa się w tym roku wyjątkowo późno. Wszystko przez epidemię koronawirusa i przesunięcie głównego egzaminu. Maturę z polskiego powtarzać będą uczniowie we wtorek, 8.09.2020 roku. Co pojawiło się na egzaminie? Czy tych lektur i tematów spodziewali się maturzyści? Zobaczcie arkusze CKE.

Matura poprawkowa 2020 polski. Cy było na egzaminie 8.09.2020?

"Nadzieja - źródło duchowej siły czy słabości człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całej powieści oraz wybranego tekstu kultury."

- taki temat rozprawki pojawił się na poprawkowej maturze z języka polskiego we wtorek 8.09.2020 r.

Do wyboru była interpretacja wiersza Leopolda Staffa "Orędzie" - postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura poprawkowa 2020 polski. Zobacz arkusze CKE. Co było n...

Trwa głosowanie...

Czy matura poprawkowa z polskiego była trudna?

Czytaj także

Matura poprawkowa 2020 polski. ARKUSZE CKE 8.09.2020

Matura poprawkowa z polskiego odbyła się we wtorek, 8 września 2020 roku. Uczniowie, którym nie powiodło się w pierwszym terminie, ponownie zmierzyli się m.in. z egzaminem z języka polskiego.

OKE Gdańsk: Egzamin maturalny w terminie poprawkowym odbył się w macierzystych szkołach zdających 8 września 2020 roku o godzinie 14:00.

Czytaj także

Matura 2020. Poprawka z polskiego. Kto może przystąpić do egzaminu we wrześniu?

Do egzaminu poprawkowego mogą przystąpić absolwenci wszystkich typów szkół, którzy podeszli do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej.

Matura 2020: Język polski podstawowy: ODPOWIEDZI I ARKUSZ CK...

Wyniki poprawkowej matury 2020. Termin

CKE ogłosiło, że wyniki poprawkowych egzaminów maturalnych muszą zostać ogłoszone do 30 września 2020 roku. W tym samym terminie CKE zobowiązana jest przekazać szkołom i uczniom świadectwa maturalne.

Czytaj także

Przecieki maturalne, matura poprawkowa 2020. Porady polonistów

Co mówią poloniści o maturze poprawkowej 2020 z języka polskiego jeszcze przed egzaminem? Jedni są zdania, że nie ma powodów do obaw, bowiem w sytuacji, gdy uczeń powtórzył sobie wiedzę zdobytą w szkole, zdanie egzaminu nie powinno sprawić im trudności. Z kolei są też tacy, którzy są zwolennikami codziennego powtarzania materiału. Co ważne, zarówno jedni, jak i drudzy dodają, że uczniowie powinni przypomnieć sobie 9 głównych lektur, tzw. "gwiazdowych". Oto one:

  • Bogurodzica
  • Treny, Pieśni, Psalmy- Jan Kochanowski
  • Dziady cz.III- Adam Mickiewicz
  • Pan Tadeusz- Adam Mickiewicz
  • Krzyżacy/Potop/Quo vadis- Henryk Sienkiewicz
  • Lalka- Bolesław Prus
  • Wesele- Stanisław Wyspiański
  • Ferdydurke- Witold Gombrowicz
  • Wybrane opowiadanie- Bruno Schulz

Warto przypomnieć, że na czerwcowej maturze z języka polskiego pojawiło się "Wesele", co oznacza, że prawdopodobnie lektura ta nie pojawi się we wrześniu.

Powtarzając przed egzaminem warto przypomnieć sobie książki, których znajomością można będzie pochwalić się chociażby w rozprawce lub innej pracy pisemnej. W natłoku informacji i emocjonujących wydarzeń warto znaleźć chwilę na zapoznanie się z twórczością m.in. Stefana Żeromskiego, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza czy Jarosława Iwaszkiewicza. Koniecznie sprawdźcie także cechy poszczególnych epok literackich, a także najważniejsze motywy literackie.

Nie zapominajmy o podstawowych formach pisemnych - zaproszeniu, opisie, charakterystyce, czy najbardziej popularnej - rozprawce. W tej kwestii warto przypomnieć sobie wszelkie kwestie formalne, które składają się na daną formę - np. zwroty charakterystyczne dla wybranej formy.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie