MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura poprawkowa 2020. Kiedy poprawkowe egzaminy maturalne? Co było na maturze poprawkowej z polskiego, matematyki, angielskiego 8.09.2020?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Matura poprawkowa 2020. Kiedy odbędą się poprawkowe egzaminy dojrzałości? Wiemy, co może pojawić się na tegorocznej maturze poprawkowej! Sprawdźcie!
Matura poprawkowa 2020. Kiedy odbędą się poprawkowe egzaminy dojrzałości? Wiemy, co może pojawić się na tegorocznej maturze poprawkowej! Sprawdźcie! Fot. Karolina Misztal
MATURA POPRAWKOWA 2020. W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa terminarz egzaminacyjny uległ zmianie, a co za tym idzie - poprawkowe egzaminy odbędą się w innym - późniejszym - terminie. Maturzyści podeszli do poprawkowych egzaminów dojrzałości 8.09.2020 r. Co było na poprawkowej maturze z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego?

Każdemu może powinąć się noga. Nie inaczej jest w przypadku matury. Zazwyczaj maturzyści potykają się na pisemnym egzaminie maturalnym z matematyki, ale język polski i język obcy też się zdarza.

Aby przystąpić do matury poprawkowej, należy spełnić warunek: nie zdać tylko jednego obowiązkowego egzaminu pisemnego (j. polski, matematyka lub j. obcy).

ODPOWIEDZI - matura poprawkowa z matematyki!

Matura poprawkowa matematyka 2020. ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA, ...

Matura poprawkowa 2020 w dobie koronawirusa

Centralna Komisja Egzaminacyjna podjęła decyzję mówiącą, że w 2020 roku poprawkowy egzamin maturalny w szkołach średnich odbędzie się na początku września. Przypominamy, że wcześniej poprawki planowano na 24 i 25 sierpnie br. Warto wspomnieć, że wszelkie tegoroczne egzaminy zostały przeprowadzone w sposób odmienny niż dotychczas. Wszystko to za sprawą wybuchu pandemii koronawirusa, która nie daje za wygraną.

Matura poprawkowa 2020. Kiedy odbędzie się egzamin? Daty, terminy, harmonogram

Poprawkowy egzamin pisemny z języka polskiego, matematyki, języka obcego, odbył się we wtorek, 8 września 2020 roku o godz. 14:00.

WAŻNE! Informacja o miejscu egzaminu znajduje się na stronie internetowej właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Egzamin maturalny w terminie poprawkowym w woj. pomorskim odbył się w macierzystych szkołach zdających 8 września 2020 roku o godzinie 14:00.

ZOBACZ TAKŻE: Matura 2020. Wyniki CKE: Egzamin maturalny zdało 74 proc. uczniów, poprawka we wrześniu

Matura 2020. Kto może przystąpić do egzaminu poprawkowego?

Do egzaminu poprawkowego mogą przystąpić absolwenci wszystkich typów szkół, którzy podeszli do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej.

Wyniki poprawkowej matury 2020. Termin

CKE ogłosiło, że wyniki poprawkowych egzaminów maturalnych muszą zostać ogłoszone do 30 września 2020 roku. W tym samym terminie CKE zobowiązana jest przekazać szkołom i uczniom świadectwa maturalne.

MATURA 2020. TU ZNAJDZIESZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI Z WIĘKSZOŚCI PRZEDMIOTÓW:

Matura poprawkowa 2020. Co ze studiami? Będą dodatkowe rekrutacje!

W ubiegłym roku matury nie zdało także sporo osób. Część z nich przystąpiła do poprawki w sierpniu. Reszta podjęła się walki w 2020 roku i już szykuje się na studia. Czy mimo oblanej matury i poprawek we wrześniu, można w tym samym roku dostać się na uczelnię wyższą?

Oczywiście! Ważne, aby dopilnować terminów składania dokumentów, podanych na stronie wybranej przez nas uczelni. W zależności od uczelni, na kierunkach, na których są jeszcze wolne miejsca - prowadzona jest druga, a czasem nawet i trzecia rekrutacja. Wrześniowy harmonogram naboru pozwala składać dokumenty do prawie końca września, umożliwia to normalne rozpoczęcie zajęć na uczelniach.

Matura poprawkowa 2020. Przecieki

Co roku w sieci roi się od budzących podejrzenia stron oferujących informacje, które rzekomo mają być przeciekami maturalnymi. Możemy natknąć się też na takie osoby, które uważają, że znają dokładne pytania i odpowiedzi poprawkowych egzaminów maturalnych 2020. Nic bardziej mylnego! Nie rejestrujcie się na stronach internetowych, które oferują, że za sprawą drobnej opłaty, zapewnią Wam dobrze zdaną maturę. Przypominamy, że wszelkie pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane po zakończeniu matury jeszcze tego samego dnia. Nie dajcie się nabrać!

Z czym we wrześniu 2020 roku przyjdzie zmierzyć się maturzystom? Sprawdźcie niżej!

Pewniaki maturalne. Te tematy mogą się pojawić na egzaminie!

JĘZYK POLSKI

Co mówią poloniści o maturze poprawkowej 2020 z języka polskiego? Jedni są zdania, że nie ma powodów do obaw, bowiem w sytuacji, gdy uczeń powtórzył sobie wiedzę zdobytą w szkole, zdanie egzaminu nie powinno sprawić im trudności. Z kolei są też tacy, którzy są zwolennikami codziennego powtarzania materiału. Co ważne, zarówno jedni, jak i drudzy dodają, że uczniowie powinni przypomnieć sobie 9 głównych lektur, tzw. "gwiazdowych". Oto one:

 • Bogurodzica
 • Treny, Pieśni, Psalmy- Jan Kochanowski
 • Dziady cz.III- Adam Mickiewicz
 • Pan Tadeusz- Adam Mickiewicz
 • Krzyżacy/Potop/Quo vadis- Henryk Sienkiewicz
 • Lalka- Bolesław Prus
 • Wesele- Stanisław Wyspiański
 • Ferdydurke- Witold Gombrowicz
 • Wybrane opowiadanie- Bruno Schulz

Warto przypomnieć, że na czerwcowej maturze z języka polskiego pojawiło się "Wesele", co oznacza, że prawdopodobnie lektura ta nie pojawi się we wrześniu.

Powtarzając przed egzaminem warto przypomnieć sobie książki, których znajomością można będzie pochwalić się chociażby w rozprawce lub innej pracy pisemnej. W natłoku informacji i emocjonujących wydarzeń warto znaleźć chwilę na zapoznanie się z twórczością m.in. Stefana Żeromskiego, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza czy Jarosława Iwaszkiewicza. Koniecznie sprawdźcie także cechy poszczególnych epok literackich, a także najważniejsze motywy literackie. Nie zapominajmy o podstawowych formach pisemnych - zaproszeniu, opisie, charakterystyce, czy najbardziej popularnej - rozprawce. W tej kwestii warto przypomnieć sobie wszelkie kwestie formalne, które składają się na daną formę - np. zwroty charakterystyczne dla wybranej formy.

MATEMATYKA

Jak co roku specjaliści w zakresie matematyki uspokajają wszystkich, że zadania matematyczne, które pojawią się na tzw. poprawkowym egzaminie dojrzałości są od lat takie same. Jedyne co się zmienia to liczby i kolejność ułożenia zadań. Z tego też względu przygotowaliśmy 10 najczęściej pojawiających się działów na maturze. Oto one:

 • procenty
 • potęgi i pierwiastki
 • rachunek prawdopodobieństwa
 • logarytymy
 • funkcja kwadratowa
 • funkcja liniowa
 • wartość bezwględna
 • układy równań
 • ciągi arytmetyczne
 • geometria przestrzenna i trygonometria

Przykładowy arkusz z zadaniami znajdziesz tutaj.

JĘZYK ANGIELSKI

Dokładne sprecyzowanie tematyki i zagadnień, które pojawią się na egzaminie maturalnym z języka obcego wydaje się być niemożliwe. Znacznie prościej podać typy zadań, które znalazły się w arkuszach z poprzednich matur. Poniżej prezentujemy typy zadań, które pojawiały się w minionych latach.

Jak co roku pierwsze trzy zagadnienia to zadania słuchowe. Na podstawie 2-3 nagrań trzeba zaznaczyć poprawną odpowiedź. Oprócz zadań słuchowych w arkuszach maturalnych z języka angielskiego pojawiają się również zadania sprawdzające rozumienie i pracę nad tekstem. W dalszej części egzaminu pojawiają się też zadania dotyczące przyporządkowania paragrafu-tytułu do odpowiedniego akapitu. Tuż za tym zagadnieniem znajduje się zadanie, w którym w wyznaczonych lukach trzeba umieścić pasujące zdania. Kolejne 2-3 zadania to ćwiczenia testowe ABCD, w których wybiera się jedną prawidłową odpowiedź. Do jednych z cięższych zadań egzaminu maturalnego należy uzupełnienie tekstu pojedynczymi wyrazami tak, aby powstał logiczny i spójny tekst.

Warto wspomnieć, że znaczną ilość punktów można zdobyć dzięki pracy pisemnej. W zależności od wskazanej formy tekstu w poprzednich latach musiał on zawierać od 80 do 130 znaków.

W czerwcu 2020 roku maturzyści zostali zobligowani do napisania emaila do kolegi z Londynu. Trzeba było zrelacjonować w nim wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży.

Jak myślicie, które tematy pojawią się na poprawkowych egzaminach maturalnych 2020? Piszcie w komentarzach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki