Matura dwujęzyczna na razie bez zmian

  Matura dwujęzyczna na razie bez zmian

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przez najbliższe cztery lata uczniowie klas dwujęzycznych mogą być spokojni o maturę z wybranego przedmiotu w języku obcym. Po czwartkowym spotkaniu dyrektorów szkół prowadzących oddziały dwujęzyczne Katarzyna Hall, minister edukacji, zaproponowała czteroletnie moratorium.
  To odpowiedź na falę protestów uczniów (w ubiegłą środę protestowali uczniowie II klasy gdańskiej "Topolówki"), nauczycieli, a nawet posłów po tym, jak MEN ujawniło, że od roku szkolnego 2009/2010 zamierza zlikwidować maturę dwujęzyczną, a następnie, że planowane jest przekształcenie takiej matury w międzynarodową.

  - Wszyscy uczniowie, którzy uczą się obecnie w szkołach dwujęzycznych oraz w tak zwanych klasach zerowych, będą mogli zdawać egzamin maturalny dokładnie według takich samych zasad, jakie obowiązują obecnie.
  Stworzono grupy robocze, które mają za zadanie wypracować lepsze formy funkcjonowania szkolnictwa dwujęzycznego w Polsce - poinformował dziennikarzy podsekretarz stanu Krzysztof Stanowski podczas konferencji prasowej.

  Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni przyznaje, że nauczanie dwujęzyczne ma wiele mankamentów, m.in. jeśli chodzi o poziom merytoryczny arkuszy. Dodał również, że najlepszym rozwiązaniem byłoby odroczenie zmian o sześć lat. Wtedy objęłyby one także uczniów gimnazjów dwujęzycznych.

  W Polsce jest ok. 100 szkół, gdzie można zdawać maturę dwujęzyczną z językiem niemieckim, hiszpańskim, francuskim, angielskim oraz rosyjskim. W Trójmieście oddziały dwujęzyczne zorganizowano w II, III i XIV LO w Gdyni, a także II, III i V Gdańsku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo