Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023. Zmiany w formule. Jak będzie wyglądał egzamin maturalny 2023? Sprawdź wymagania

Maja Czech
Maja Czech
Zakres wymagań został ograniczony o ok. 25%. Egzamin potrwa 180 min., a liczba punktów do uzyskania to 46. Za same zadania zamknięte można zyskać 29 punktów. Liczba zadań otwartych to od 7 do 13.
Zakres wymagań został ograniczony o ok. 25%. Egzamin potrwa 180 min., a liczba punktów do uzyskania to 46. Za same zadania zamknięte można zyskać 29 punktów. Liczba zadań otwartych to od 7 do 13. Karol Makurat
Od 2023 roku maturzyści muszą ponownie mierzyć się z obowiązkowymi egzaminami ustnymi z języka polskiego i obcego. To jednak nie jedyna zmiana, która wyróżni ich od swoich poprzedników. W maturach na 2023 i 2024 rok zajdzie kilka innych zmian. Z niektórych uczniowie powinni być zadowoleni.

Matura 2023. Zredukowane wymagania

Zmiany w formule przeprowadzania egzaminu maturalnego wynikają z wielu czynników. Jak tłumaczy Ministerstwo Edukacji, jednym z nich jest długotrwałe nauczanie zdalne wymuszone przez pandemię. Dlatego też wymagania egzaminacyjne zostały dość znacznie zredukowane w każdym z przedmiotów obowiązkowych (o ok. 20-25%)

Do zmian należy doliczyć również powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych. Każdy uczeń będzie musiał do nich podejść i je zaliczyć, aby otrzymać świadectwo dojrzałości.

Nie ma najmniejszych powodów, żeby od tego egzaminu ustnego odstąpić w sytuacji, kiedy warunki sanitarne pozwalają na to, żeby ten egzamin się odbył - mówi Przemysław Czarnek

Matura - formuła 2015 i formuła 2023

Maturę w starej formule napiszą absolwenci 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Ci uczniowie otrzymają egzamin na podstawie takich samych zasad, co te obowiązujące w roku 2021 i 2022 plus egzaminy ustne.

Wymagania egzaminacyjne to wymagania podstawy programowej zredukowane o ok. 20-25% (w zależności od przedmiotu) - czytamy na stronie MEIN

Natomiast w nowej formule (2023) egzamin napiszą absolwenci 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.)

Matura 2023. Zmiany w formule. Jak będzie wyglądał egzamin maturalny 2023? Sprawdź wymagania
CKE

Wymagania maturalne 2023. Język polski

Zakres wymagań egzaminacyjnych z języka polskiego został ograniczony o ok. 25%. Maturzyści dostaną aż 240 minut na rozwiązanie całego arkusza.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 60.
Zredukowano także liczbę tekstów obowiązkowych – 37 (bez poezji) + 4 z zakresu szkoły podstawowej.

Ostatnim zadaniem będzie tradycyjnie wypracowanie. Maturzyści dostaną 2 tematy do wyboru i możliwość odwołania do dowolnej lektury obowiązkowej. Wypracowanie ma liczyć minimalnie 300 wyrazów.

Wymagania maturalne 2023. Matematyka

Zakres wymagań został ograniczony o ok. 25%. Egzamin potrwa 180 min., a liczba punktów do uzyskania to 46. Za same zadania zamknięte można zyskać 29 punktów.
Liczba zadań otwartych to od 7 do 13.

Ponadto do zmian należą także:

  • brak zadania na dowód geometryczny,
  • usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich,
  • ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów,
  • ograniczenie wymagań ze stereometrii,
  • całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych.

Matura 2023. Wymagania z języka obcego

Obniżony został oczekiwany średni poziom biegłości językowej (w skali ESOKJ) – B1(B1+ w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych). Czas trwania egzaminu to 120 min., a liczba punktów do uzyskania – 60. Wypowiedź pisemna ma zająć od 80 do 130 wyrazów.

Zakres wymagań został ograniczony o ok. 25%. Egzamin potrwa 180 min., a liczba punktów do uzyskania to 46. Za same zadania zamknięte można zyskać 29 punktów. Liczba zadań otwartych to od 7 do 13.

Matura 2023. Zmiany w formule. Jak będzie wyglądał egzamin m...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki