Matura 2021. Wytyczne CKE. Jak będą wyglądać egzaminy w czasie pandemii? Czy szkoły podołają wyzwaniu? Opinie i komentarze

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Matura 2021. Wytyczne CKE. Jak będą wyglądać egzaminy w czasie pandemii?
Matura 2021. Wytyczne CKE. Jak będą wyglądać egzaminy w czasie pandemii? Lukasz Gdak
Udostępnij:
Jak będzie wyglądać matura i egzamin ósmoklasisty 2021? Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne dotyczące zbliżających się egzaminów. O czym muszą pamiętać uczniowie przed wejściem na salę egzaminacyjną? I czy szkoły będa przygotowane na zorganizowanie egzaminów w pandemii?

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Jak będą wyglądać egzaminy?

Jakie są najważniejsze zasady ogłoszone przez CKE, których muszą przestrzegać tegoroczni maturzyści i ósmoklasiści?
Do szkoły w dniu egzaminów będzie mógł przyjść tylko zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły i osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu – bez objawów COVID-19.

Co ważne, osoby, które są tzw. ozdrowieńcami oraz osoby zaszczepione mogą przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji, bądź osobą na kwarantannie. Zdający muszą pamiętać, że na teren szkoły można wejść wyłącznie z zakrytymi ustami i nosem. Maseczki wolno ściągnąć dopiero w sali egzaminacyjnej, po zajęciu swojego miejsca.

Wytyczne CKE na maturę i egzamin ósmoklasisty. Jakie zasady obowiązują?

  • Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
  • Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd.
  • Szkoła nie zapewnia wody (można mieć własną butelkę z wodą) ani posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
  • Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Matura 2021. Opinie i komentarze. Czy szkoły są gotowe na przeprowadzenie egzaminów w pandemii?

O to, jak wyglądają przygotowania szkół do organizacji egzaminów, zapytaliśmy w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

- Nie mam sygnałów od żadnego z dyrektorów, że któraś ze szkół sobie nie poradzi i nie przeprowadzi egzaminu. Wszystkie zestawy egzaminacyjne są zamówione, zespoły egzaminacyjne utworzone, ośrodki sprawdzania przygotowane. Dyrektorzy mają już doświadczenie, bo te warunki w stosunku do egzaminów z ubiegłego roku czy tegorocznych egzaminów próbnych nie zmieniły się wiele i dyrektorzy doskonale je znają, także na pewno dadzą radę – zapewnia Irena Łaguna, dyrektor gdańskiej OKE.

Miasto Gdańsk także potwierdza, że szkoły podołają wyzwaniu:

- Dyrektorzy gdańskich szkół średnich przygotowani są dzięki realizacji wstępnych matur, zarówno tych komercyjnych, jak i organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Zaznajomieni z zasadami reżimu sanitarnego nie zgłaszali do tej pory żadnych niepokojących kwestii w odniesieniu do organizacji matur w gdańskich szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Gdańsk – tłumaczy Patryk Rosiński z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nie będzie zmiany terminu egzaminów – mówi MEiN

Przypomnijmy, że egzamin maturalny rozpoczyna się 4 maja, a egzamin ósmoklasisty - 25 maja. Część uczniów, a nawet nauczycieli, optowała za tym, by te terminy przesunąć, albo – zupełnie zrezygnować z tej formy sprawdzania wiedzy.

- Nie będzie zmiany harmonogramu tegorocznych egzaminów – tłumaczy jednak Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Odbędą się w ustalonym terminie z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Naszym zdaniem można bezpiecznie przygotować egzaminy. Sprawdziło się to w ubiegłym roku, jak i teraz przy egzaminach próbnych – dodaje przedstawicielka resortu.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Jak będą wyglądać egzaminy?

Jak zatem wyglądają nastroje młodych ludzi, którzy już odliczają dni do egzaminów? W imieniu swoich uczniów Małgorzata Szewalje, nauczycielka matematyki w XIX LO w Gdańsku mówi: - Do tych procedur uczniowie już się przyzwyczaili. Podczas egzaminów próbnych zachowywali odstępy, mieli maseczki, itp., teraz bardziej stresuje ich to, czy np. nie rozchorują się tuż przed egzaminami. Starałam im się wytłumaczyć, że w razie czego jest jeszcze przewidziany tzw. drugi termin w czerwcu.

Przesunięcie egzaminów nadal dyskutowane?

- Dopiero w poniedziałek będziemy mieć posiedzenie okręgu pomorskiego i prawdopodobnie na ten temat też będziemy rozmawiać – odpowiada zapytana o stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego o to, czy egzaminy nie powinny być jednak przesunięte, Danuta Stępniewska, członkini ZNP z Nowego Dworu Gd. - Prywatnie uważam, że egzamin ósmoklasisty w ogóle nie powinien się odbywać, nieważne, czy mamy pandemię, czy nie. Jestem z pokolenia, które takich egzaminów nie miało, podsumowaniem dorobku ucznia było świadectwo wydawane na zakończenie podstawówki. Egzaminy nie były potrzebne. Dziś wszystko ma opierać się na egzaminach, a przecież młodemu człowiekowi może pójść gorzej np. ze stresu czy niewyspania. Trochę inaczej jest w przypadku matury. Jest ona tradycją, a dla młodego człowieka stanowi pewien symbol dojrzałości. Czy matury powinny odbywać się w czasie pandemii? To trudny temat, tym bardziej, że mamy za sobą rok zdalnego nauczania, ale osobiście przeciwniczką matur nie jestem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie