MATURA 2021. To tematy maturalne z poprzednich lat. Jakie tematy pojawiały się na maturze z polskiego? Lista tematów rozprawek [19.04.2021]

KM
MATURA 2020. OTO TEMATY MATURALNE Z POPRZEDNICH LAT. Jakie tematy pojawiały się na maturze z polskiego? [lista tematów]
MATURA 2020. OTO TEMATY MATURALNE Z POPRZEDNICH LAT. Jakie tematy pojawiały się na maturze z polskiego? [lista tematów] Piotr Hukało
MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO 2021 rozpocznie się 4 maja 2021 roku. Maturzyści tego dnia będą pisać test na poziomie na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W tym roku także nie ma egzaminów ustnych. Jakie tematy pojawiały się w latach ubiegłych? Jakich tematów można się spodziewać na maturze 2021? Sprawdźcie, co było do tej pory!

Tematy maturalne. Co na rozprawce? Jakie tematy na maturze z polskiego w 2021 roku?

Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminach głównym, dodatkowym i poprawkowym.

Egzaminy pisemne rozpoczną się w tym roku 4.05.2021. Tego dnia odbędzie się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Matura 2020. Lista lektur na maturę. Warto sprawdzić!

Zdajesz maturę? Dołącz do grupy maturzystów na FB - kliknij ⇩

TEMATY MATURALNE. Co było na maturze z polskiego w poprzednich latach?

Tematy na maturze z polskiego 2020:

 • Temat 1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. (utwór: wiersz Anny Kamieńskiej pt. "Daremne")

Matura 2019

Matura 2018

 • 1: Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • 2: Zinterpretuj podany utwór (Ernest Bryll, Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Matura 2017

 • 1. Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
 • 2. Zinterpretuj podany utwór – Kazimierz Wierzyński „Słyszę czas”. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2016

Pierwszego dnia matur 2016 w środę absolwenci zmierzyli się z obowiązkowym językiem polskim na poziomie podstawowym. Maturzyści borykali się z "Dziadami" A. Mickiewicza i "Lalką" B. Prusa.

Matura 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

 • "Czy warto kochać pomimo cierpienia?" (Tekst źródłowy: "Dziady" cz. IV, Adam Mickiewicz)
 • "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta - analiza wiersza

MATURA 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

 • "Lalka" B. Prusa. Był to fragment tekstu, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego (pojawia się w nim napis "Non omnis Moriar"- nie wszystek umrę). Uczniowie na jego podstawie musieli zastanowić się, co zostawiamy po sobie, jaką spuściznę.
 • Tekst o pisaniu w internecie - dlaczego używamy tu słowa mówionego, a nie pisanego, dlaczego skracamy, nie stosujemy interpunkcji i polskich znaków? Czy takie pisanie sprawia, że nasz język staje się uboższy

Matura 2015

Matura 2015. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

 • Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • Zinterpretuj podany utwór - Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

MATURA 2015. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści musieli także przeczytać dwa teksty: jeden dotyczył tendencji i modzie w języku,czy warto czytać nowe książki czy lepiej wybierać te stare a drugi to artykuł "Hipermarket z kulturą" z tygodnika Wprost.

Matura 2014

MATURA 2014. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

Na egzaminie z języka polskiego maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania do tekstu o "Uczcie" Platona.

Matura 2014. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

 • Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postać
 • Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie