Matura 2020 rozszerzona z matematyki 15.06.2020. Egzamin był trudny? Nauczyciele: "Takich zadań można było się spodziewać"

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Matury 2020 rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek 15.06.2020 uczniowie pisali test z matematyki na poziomie rozszerzonym
Matury 2020 rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek 15.06.2020 uczniowie pisali test z matematyki na poziomie rozszerzonym Lukasz Gdak
Matura 2020 rozszerzona z matematyki to egzamin dla tęgich głów. Maturzyści pisali test w poniedziałek 15.06.2020 r. Jaki był w tym roku? Trudny czy łatwy? Nauczyciele komentują: - Takich zadań można było się spodziewać, arkusz nie powinien być dla uczniów zaskoczeniem.

Matura rozszerzona z matematyki 15.06.2020. Egzamin był trudny?

Matura rozszerzona z matematyki 15.06.2020. Gdańsk

W XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy w Gdańsku maturę rozszerzoną z matematyki zdawało w poniedziałek (15.06.2020 r.) 31 uczniów.

- Dzisiejszy arkusz maturalny nazwałabym standardowym. Pojawiły się zadania, których maturzyści mogli się spodziewać, z działów, które najczęściej na maturze występują - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Danuta Gohr, nauczycielka matematyki w XIX LO w Gdańsku. -

W każdym arkuszu maturalnym pojawiają się dwa zadania na dowodzenie i z tym uczniowie mają najwięcej problemów. Jeden dowód był dziś klasycznie algebraiczny, drugi - z planimetrii. Myślę, że właśnie zadanie nr 7, dotyczące dowodu z planimetrii, mogło być dla maturzystów najtrudniejsze - dodaje nauczycielka. - Mniej typowym zadaniem było zadanie z geometrii analitycznej, bo dotyczyło okręgu i jednokładności. Jednokładność rzeczywiście nie jest często spotykana na maturze, więc tu uczniowie mogli być zaskoczeni.

Trwa głosowanie...

Matura 2020. Jak oceniasz egzamin z matematyki rozszerzonej?

Do tegorocznej matury (ze wszystkich przedmiotów) przystępuje na terenie Gdańska 4038 uczniów po raz pierwszy i 891 uczniów kolejny raz. Egzaminy odbywają się łącznie w 63 szkołach samorządowych i niesamorządowych.

W tym roku, decyzją MEN, nie ma egzaminów ustnych. Wyjątkiem są uczniowie, którzy w toku rekrutacji na uczelnię zagraniczną zobowiązani są przedstawić wynik części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego. Łącznie takich uczniów w Gdańsku będzie 8.

HARMONOGRAM EGZAMINÓW MATURALNYCH:

- Placówki edukacyjne w mieście są przygotowane na przeprowadzanie egzaminów maturalnych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, ministrów zdrowia i edukacji - zapewnia Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Wszystkim zdającym w tym roku, przygotowującym przez lata do egzaminu dojrzałości, przeprowadzającej go kadrze oraz rodzicom i opiekunom życzę odporności i wszystkiego najlepszego! Wyniki, jak zawsze, będą złożoną wieloletniego wysiłku i zaangażowania w rozwój osobisty, dobrego stanu psychofizycznego tego dnia oraz szczęścia trafienia w lubiane działy edukacji.

Matura rozszerzona z matematyki 15.06.2020. Sopot

Maturę z matematyki rozszerzonej pisało dziś w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie 27 uczniów.

- Nie wiem, czy w swojej ocenie będę obiektywny, bo patrzę na arkusz, siedząc spokojnie przed ekranem komputera, bez presji wyniku, ale jeśli chodzi o moje pierwsze wrażenie na temat zagadnień, jakie znalazły się na dzisiejszej maturze, to nie ma w nich niczego zaskakującego. Mamy tu równanie kwadratowe z parametrem, mamy równanie trygonometryczne, mamy zadanie z ciągami, mamy zadanie z geometrii analitycznej, zadanie z kombinatoryki. Wszystkich tych zagadnień uczniowie mogli się spodziewać. Takie zadania na poziomie rozszerzonym zawsze występują - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Piotr Jankowski, nauczyciel matematyki i fizyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie.

Największe trudności mogły – zdaniem ekspertów – przysporzyć uczniom dwa ostatnie zadania, najwyżej punktowane. Były to zadania rozbudowane, wieloetapowe, żmudne.

- Myślę, że maturzyści, którzy przygotowywali się do dzisiejszego egzaminu, byli świadomi, jak trudny przedmiot wybierają. Matematyka z pewnością należy do przedmiotów bardzo trudnych. Jest trochę przewidywalna jeśli chodzi o tematykę, natomiast każde zadanie można przedstawić na wiele sposób i właśnie któryś z tych sposobów może być dla ucznia trudny, mimo że wcześniej prawdopodobnie takich zadań przerobił bardzo wiele

– kontynuuje Piotr Jankowski. - Pamiętajmy też, że uczniowie pracują na egzaminie w stresie i pod presją czasu. Sytuacja, w której dziś pisali, związana z koronawirusem, też nie była dla nich komfortowa. Warto podkreślić, że przez trzy ostatnie miesiące uczniowie nie mieli normalnego trybu nauki. Wiele wątków wpłynie więc na ostateczny wynik egzaminu – podsumowuje.

MATURA 2020. TU ZNAJDZIESZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI Z WIĘKSZOŚCI PRZEDMIOTÓW:

Matura matematyka 2020 rozszerzenie. ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie