Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura matematyka 2020. Przecieki maturalne. Co znajdziemy na tegorocznym egzaminie maturalnym z matematyki? Oto pewniaki! [09.06.2020]

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Gdańsk, 07.05.2019 r.
Gdańsk, 07.05.2019 r. Fot. Karol Makurat
Matura 2020. Co roku w czasie poprzedzającym egzaminy dojrzałości w sieci pojawiają się informacje na temat tzw. przecieków maturalnych. Nie dajcie się oszukać! Specjalnie dla Was zebraliśmy PEWNIAKI - zadania i zagadnienia, które warto sobie powtórzyć, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się w tym roku na egzaminie. Matura 2020 rozpocznie się już w poniedziałek 8.06.2020 r. Co będzie na tegorocznej maturze? Sprawdziliśmy, na co warto zwrócić uwagę przed egzaminem maturalnym z matematyki, który odbędzie się we wtorek 9.06.2020 r. Sprawdź, czego możesz się spodziewać na maturze 2020!

Matura 2020. Przecieki

W Internecie roi się od podejrzanych stron oferujących informacje, które rzekomo mają przypominać przecieki maturalne. Gdzieniegdzie możemy natknąć się też na takie osoby, które uważają, że znają dokładne pytania i odpowiedzi egzaminów maturalnych 2020. Nic bardziej mylnego, nie dajcie się nabrać!

Nie rejestrujcie się na stronach internetowych, które oferują, że za drobną opłatą, zapewnią Wam wysokie wyniki na maturze. Przypominamy, że wszelkie pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane po zakończeniu matury jeszcze tego samego dnia. Pierwsze arkusze ukażą się w sieci już 8 czerwca 2019. Dlatego miejcie oczy szeroko otwarte i nie dajcie się nabrać naciągaczom!

Z czym w 2020 roku przyjdzie zmierzyć się maturzystom? Jakie zadania pojawią się na maturze z matematyki? Czego eksperci CKE oczekują od uczniów? Tego wszystkiego dowiemy się w trakcie egzaminów. Warto jednak powtórzyć sobie najważniejsze informacje i zagadnienia, które zdążyliśmy sobie przyswoić w poprzednich latach. Jeśli macie możliwość to zajrzyjcie do arkuszy z poprzednich lat i rozwiążcie po kilka zdań z każdego zestawu!

Nie pokładajcie nadziei w PRZECIEKACH! Strony, na których rzekomo znajdziemy informacje o zadaniach na maturze 2020 to zwykłe oszustwo.

Pamiętajcie, że w sytuacji, gdy arkusze maturalne, przygotowane przez CKE, wyciekną do Internetu, należy powtórzyć maturę 2020

Matura 2020. Pewniaki z matematyki

Jak co roku specjaliści w zakresie matematyki uspokajają wszystkich, że zadania matematyczne, które pojawią się na tzw. egzaminie dojrzałości są od lat takie same. Jedyne co się zmienia to liczby i kolejność ułożenia zadań. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy 10 najczęściej pojawiających się działów na egzaminie maturalnym z matematyki. Każdy z nich opatrzyliśmy przykładowym poleceniem. Sprawdźcie, które działy pojawiają się zawsze na maturze:

  • procenty
    Przykład: Buty, które kosztowały 330 złotych, przeceniono i sprzedano za 199 złotych. O ile procent obniżono cenę butów?
  • potęgi i pierwiatki
    Przykład: Liczba 9^7 podzielona przez 4^2 jest równa...
  • logarytmy
    Przykład: Dane są liczby a=−127, b=log1261, c=log1347. Iloczyn abc jest równy...
  • funkcja kwadratowa
    Przykład: Oblicz najmniejszą i największą wartość funkcji kwadratowej f(x)=x^2−6x+3 w przedziale ⟨0,4⟩.
  • funkcja liniowa
    Przykład: Najmniejszą liczbą całkowitą spełniającą nierówność x5+7–√>0 jest...
  • wartość bezwzględna
    Przykład: Liczba |3−9|−3 jest równa...
  • układy równań
    Przykład: Układ równań 2x−3y=5−4x+6y=−10 i −4x+6y=−10...
  • ciągi arytmetyczne
    Przykład: Wszystkie dwucyfrowe liczby naturalne podzielne przez 3 tworzą rosnący ciąg arytmetyczny. Dziesiątym wyrazem tego ciągu jest liczba...
  • geometria przestrzenna i trygonometria
    Przykład: Przekątna podstawy graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest dwa razy dłuższa od wysokości graniastosłupa. Graniastosłup przecięto płaszczyzną przechodzącą przez przekątną podstawy i jeden wierzchołek drugiej podstawy. Płaszczyzna przekroju tworzy z podstawą graniastosłupa kąt α o mierze...
  • rachunek prawdopodobieństwa
    Przykład: Ile jest wszystkich dwucyfrowych liczb naturalnych podzielnych przez 7?

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym składa się z reguły z 34 zadań. Pierwsze 25 ćwiczeń to tzw. zadania zamknięte, w których wybiera się jedną z odpowiedzi ABCD. Za poprawną odpowiedź na każde z nich uczeń dostaje 1 punkt. Kolejen 9 zadań to ćwiczenia otwarte, w których maturzysta powienien ukazać metodę i rozwiązanie danego działania. Co istotne, zadania te punktowane są inaczej - od 2 do 5 punktów.

Należy wspomnieć o tym, że maturzyści razem z arkuszem otrzymują brudnopis, w którym mogą rozwiązywać zadania.

HARMONOGRAM EGZAMINÓW MATURALNYCH:

Przypominamy, że na egzaminie maturalnym z matematyki uczniowie mogą korzystać z:

  • linijki,
  • cyrkla,
  • prostego kalkulatora,
  • zestawu wzorów matematycznych, sporządzonego przez CKE

WAŻNE! Wypełniając arkusz egzaminacyjny nie używaj ołówka!

SPRAWDŹ, CO BYŁO NA MATURZE 2019:

Matura 2020 z matematyki. Zadania typu "wykaż", "udowodnij" i "uzasadnij"

Od kilku lat na egzaminie dojrzałości z matematyki pojawiają się zadania, w których poleceniu zostały zawarte takie słowa jak: "wykaż", "udowodnij" czy "uzasadnij". Pamiętajmy, że do jego rozwiązania niezbędne jest jasne i klarowne przedstawienie swojego rozumowania.

Od czego zacząć?

Na pewno od wyodrębnienia założeń i tezy.Gdy już tego dokonasz, zastanów się nad zastosowaniem jednej z dwóch metod - dowodzeniem wprost i dowodzeniem nie wprost.

Pierwsze z nich polega na wyciąganiu wniosków z założeń i definicji, które zostały wcześniej udowodnionych twierdzeń. Ta metoda ma doprowadzić do wykazania słuszności tezy. Z kolei druga z nich zaczyna się od założenia, że teza, którą mamy jest fałszywa. Wybierając tę technikę ukazujemy, że rozumowanie prowadzi do sprzeczności. Wybór którejkolwiek z powyższych metod należy do ucznia.

WAŻNE! Postaraj się przedstawić swój tok rozumowania

w sposób uzasadniony, jasny i prosty w odbiorze.

Zobacz nasz specjalny serwis poświęcony przygotowaniom do MATURY 2020



[b]Matura 2020. Co może pojawić się na tegorocznym egzaminie z matematyki?

W powyższych częściach przedstawiliśmy Wam przykładowe zagadnienia, które według nas mogą pojawić się na tegorocznym egzaminie. Z naszych obserwacji wynika, że jednymi z najczęściej pojawiających się zagadnień są: procenty, funkcja kwadratowa i liniowa oraz rachunek prawdopodobieństwa. Warto przypomnieć sobie zasady korzystania z zestawu wzorów matematycznych, bo dla osób, które widzą go po raz pierwszy lub drugi - mogą stanowić one kłopot. Jeśli pozwala Wam też na to czas to przysiądźcie do arkuszy z poprzednich lat i porozwiązujcie kilka zadań z każdego zbioru. Zalecamy też powtórzenie materiałów, które zostały przerobione na lekcjach matematyki przez ostatnie trzy lata. Pamiętajcie, że jeśli jakieś zagadnienie sprawia Wam kłopot to oprócz cioci matematyczki może pomóc Wam... Internet, w którym aż roi się od filmików z rozwiązywaniem konkretnych zadań. Matematyka to przedmiot, który w dużej mierze bazuje na myśleniu. Głowa do góry!

Zdajesz maturę? Dołącz do grupy maturzystów na FB - kliknij ⇩

ZOBACZ TAKŻE: Matura z matematyki 2020. TOP 5 porad, jak zdać egzamin maturalny z matematyki. Jak zaplanować ostatnie tygodnie przed egzaminem? [poradnik]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki