Matura 2020. Matura pisemna z języka polskiego. Jak napisać dobrą rozprawkę i interpretację wiersza? [poradnik wideo]

mjan
Przygotuj się do matury 2020. Jak napisać dobrą rozprawkę i interpretację wiersza?Na zdjęciu: uczniowie ostatniej klasy XV LO w Gdańsku  piszą egzamin z polskiego
Przygotuj się do matury 2020. Jak napisać dobrą rozprawkę i interpretację wiersza?Na zdjęciu: uczniowie ostatniej klasy XV LO w Gdańsku piszą egzamin z polskiego Karolina Misztal
Matura 2020 rozpocznie się 4 maja 2020 r. egzaminem pisemnym z języka polskiego. Wypracowanie to obowiązkowy element egzaminu maturalnego z języka polskiego. Co należy wiedzieć podczas pisemnej matury z polskiego? Jak napisać rozprawkę, a jak interpretację wiersza na maturze? Zobacz porady polonisty!

Matura 2020 z języka polskiego. Część pisemna

Na początku musimy wiedzieć, że do wyboru są dwa typy tematów.

  • Pierwszy z nich oparty jest na rozprawce problemowej, do której dołączony jest fragment tekstu dramatycznego albo prozy.
  • Drugi dotyczy utworu poetyckiego i oparty jest na interpretacji tego utworu.

Czytaj także

Matura 2020. Jak napisać dobrą rozprawkę?

- Język wypowiedzi pisemnej powinien być naturalny, nie powinien mieć żadnych ozdobników, metafor czy sformułowań patetycznych. Unikamy też stylu potocznego, wulgaryzmów, wyrazów obraźliwych czy powtórzeń – tłumaczy Anna Konarzewska, polonistka w XIV LO w Gdańsku, zdobywczyni tytułu Nauczyciel na medal „Dziennika Bałtyckiego” i autorka bloga „Być nauczycielem”.

Czytaj także

Matura 2020. Jak napisać dobrą interpretację wiersza?

- Trzeba pamiętać, że interpretujemy konkretny utwór, który powstał w konkretnych okolicznościach: geograficznych, historycznych czy emocjonalnych. Przede wszystkim nie wolno nam streszczać utworu, odczytywać go w formie dosłownej – radzi nauczycielka. Ma też kilka wskazówek dla tych, którzy na maturze wolą zająć się prozą: - Zwracamy uwagę na autora analizowanego tekstu, tytuł, ale nie zapominamy o przypisach - tam też znajdują się cenne wskazówki interpretacyjne. Bardzo ważne jest to, żeby umieć umieścić utwór w danej epoce, aby poszukać kontekstu historycznoliterackiego, a dalej zastanowić się kim jest narrator, jakie ma relacje z osobami występującymi w tym fragmencie, jaka jest kreacja świata przedstawionego i zwracać uwagę na kreacje bohaterów – dodaje.

Matura 2020. TOP 10 kanałów youtube dla maturzystów. Najleps...

Czytaj także

Zdaję maturę w 2020 roku! - dołącz do grupy na Facebooku

Zobacz też: Polonistka Anna Konarzewska o maturze z języka polskiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna_Solska

link.do/matury – kolejny przeciek, tylko że z języka polskiego. Strona 7 troszeczkę zamazana, ale reszta wwydaje się porządku. Ktoś coś ma z reszty egzaminów??

Dodaj ogłoszenie